جستجو کردن
خرابی ریموت ماشین و درست کردن آن

خرابی ریموت ماشین و درست کردن آن

ریموت یکی از قطعات یدکی خودرو است که بسته به نوع و مدل ماشین میتواند شکل و عملکرد مختلفی داشته باشد. این قطعات همچون سایر لوازم خودرو در معرض خرابی دارند و ممکن است پس از مدتی دچار خرابی و از کار افتادگی شوند. خرابی ریموت ماشین بنا به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. در این مطلب قصد داریم در خصوص علل خرابی ریموت ماشین و نحوه برطرف کردن مشکلات آن آشنا شویم.

 

ریموت خودرو چیست؟

ریموت یکی از قطعات یدکی خودرو است که بیشتر جهت باز و بسته کردن قفل درب‌ها استفاده می‌شود. با این حال بسته به نوع و مدل ماشین، برخی از آنها در روشن کردن موتور، باز کردن صندوق عقب و یا فعال کردن برخی از آپشن‌های خودرو نیز کاربرد دارند. ریموت امنیت خودرو را افزایش داده و از دسترسی یا سرقت غیر مجاز خودرو جلوگیری می‌کند. از سوی دیگر برخی از آنها میتوانند جهت کنترل پنجره‌ها، چراغ‌ها یا تهویه ماشین استفاده شوند و راحتی بیشتری را برای راننده و سرنشینان خودرو مهیا نمایند.

 

ریموت خودرو چیست؟

 

علت از کار افتادن یا خرابی ریموت ماشین چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که در خرابی ریموت ماشین و از کار افتادن آن دخیل هستند. در این خصوص میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

علت از کار افتادن یا خرابی ریموت ماشین چیست؟

 

  1. تمام شدن باتری ریموت

تمام شدن باتری ریموت ماشین، یکی از رایج‌ترین دلایل از کار افتادن ریموت است. این ریموت‌ها یا کنترل کننده‌ها به یک باتری کوچک جهت انتقال سیگنال به گیرنده نیاز دارند. برای همین اگر باتری تمام شده و یا دچار فرسودگی شود، در عملکرد ریموت اختلال ایجاد می‌شود. در صورتی که برد کنترل از راه دور کاهش پیدا کند و یا ریموت به طور کلی از کار بیفتد، بهترین راه تعویض باتری ریموت است.

  1. آسیب‌های فیزیکی و ضربه

خرابی ریموت ماشین میتواند به خاطر آسیب‌های فیزیکی و وارد شدن ضربه باشد. زمانی که ریموت از ارتفاع بالا به زمین می‌افتد، احتمال شکستن بدنه و کلیدهای آن وجود دارد. در صورتی که میزان شکستگی و آسیب به ریموت زیاد باشد، چاره‌ای به جز تعویض ریموت نمی‌باشد. در صورتی هم که پایه‌های اتصال باتری به برد ریموت لق و یا جدا شوند، احتمالا میتوان با چسب‌کاری یا لحیم‌کاری مشکل را برطرف کرد. توجه داشته باشید که قرار دادن ریموت در معرض آب یا دمای شدید نیز میتواند سبب از کار افتادن و خرابی ریموت شود. برای همین به نحوه نگهداری و جابجایی آن توجه داشته باشید تا مانع از خرابی زودرس آن شوید.

  1. تداخل سیگنال‌ها

یکی دیگر از دلایل شایع کار نکردن ریموت خودرو، تداخل سیگنال‌ها است. گاهی اوقات سیگنال تلفن همراه یا ریموت سایر لوازم نقلیه نزدیک با ریموت خودرو تداخل پیدا می‌کنند و سبب اختلال در عملکرد ریموت ماشین می‌شوند.

  1. مشکل در برنامه‌نویسی

تمام ریموت‌ها از یک سیستم برنامه‌نویسی برخوردار هستند که توسط آن عمل می‌کنند. حال در برخی از مواقع ممکن است برای ریموت برنامه‌نویسی مناسبی صورت نگرفته باشد و همین امر سبب ایجاد اختلال در عملکرد آن شود. در بسیاری از موارد جهت برنامه‌ریزی مجدد ریموت به افراد حرفه‌ای نیاز است تا مشکل برنامه‌نویسی آن شناسایی و مرتفع گردد.

  1. ریست شدن ریموت

ریست شدن یا پاک شدن ریموت معمولا در خودروهای داخلی همچون پژو 206، 207 و 405 و برخی خودروهای چینی مانند MVM و جک رخ می‌دهد. در صورتی که ریموت سالم بوده و ریست شود، باید با دستگاه مخصوص و یا به صورت دستی با گیرنده خودرو تنظیم و هماهنگ شود.

  1. فاصله زیاد ریموت از ماشین

یکی دیگر از دلایل کار نکردن ریموت ماشین، فاصله زیاد آن از خودرو است. گاهی اوقات به دلیل فاصله زیاد میان ریموت و خودرو، سیگنال‌ها به ماشین ارسال نمی‌شوند و ریموت کار نمی‌کند. البته قدرت و توان باتری هم در این زمینه موثر است که با توجه به آنها میتوان این مشکل را به راحتی برطرف کرد.

  1. خرابی قفل مرکزی

عامل دیگری که در کار نکردن ریموت ماشین دخیل است، خرابی قفل مرکزی است. در صورتی که سیستم مرکزی خودرو دچار مشکل باشد، ریموت قادر به باز و بسته کردن قفل درب و سایر عملکردها نمی‌باشد. برای همین بهتر است نسبت به عملکرد سیستم قفل مرکزی خودرو اطمینان حاصل کرده و هرگونه مشکل را برطرف کرد.

  1. مشکل در سیستم ایموبیلایزر

به عنوان آخرین دلیل خرابی و از کار افتادن ریموت ماشین میتوان به مشکل در سیستم ایموبیلایزر اشاره کرد. این سیستم به عنوان سیستم ضد سرقت در خودروهای امروزی نصب می‌شود. صحت و دقت عملکرد آن هم به عملکرد تراشه ترانسپورتر بستگی دارد. در صورتی که این تراشه مشکل پیدا کند، سیستم ایموبیلایزر به درستی کار نکرده و سبب ایجاد اختلال در عملکرد ریموت ماشین می‌گردد.

 

نحوه بازتنظیم برنامه‌ریزی ریموت ماشین

در صورتی که باتری و کلیدهای ریموت ماشین سالم باشد، احتمالا مشکل کار نکردن ریموت به خاطر اختلال در برنامه‌ریزی آن است. در این شرایط باید به سراغ بازتنظیم برنامه‌ریزی ریموت رفته تا مشکل برطرف شود. یکی از روش‌های اصلی جهت برنامه‌نویسی یا برنامه‌ریزی مجدد ریموت ماشین به شرح زیر است:

 

نحوه بازتنظیم برنامه‌ریزی ریموت ماشین

 

  • با ریموت جایگزین وارد خودرو شوید و درب‌های آن را ببندید.
  • سپس سوئیچ خودرو را در جای خود قرار داده و آن را در حالت آماده استارت بگذارید. در این مرحله بسته به مدل سوئیچ تا 10 بار آن را بین حالت قفل و آماده استارت بچرخانید. بعد از این کار متوجه صدایی شبیه به صدای زنگ می‌شوید.
  • در این مرحله دکمه قفل یا باز کردن روی ریموت را فشار دهید تا صدای زنگ برای بار دوم به گوش برسد. با این کار ریموت مورد تنظیم مجدد قرار می‌گیرد و به احتمال زیاد مشکل کار نکردن آن برطرف می‌گردد.

 

نحوه بررسی وضعیت باتری ریموت ماشین

باتری نقش مهمی در عملکرد ریموت دارد و باید همواره در وضعیت سالمی قرار داشته باشد. برای بررسی وضعیت باتری ریموت میتوان از مولتی متر استفاده کرده و ولتاژ آن را چک کرد. ولتاژ باتری نباید بیشتر یا کمتر از 3 الی 3.6 باشد. در صورتی که ولتاژ باتری کم یا زیاد باشد، بهتر است مورد تعویض قرار بگیرد. با تعویض باتری فرسوده میتوانید مشکل کار نکردن و خرابی ریموت ماشین را برطرف کنید و از آن به شکل مناسبی استفاده نمایید.

 

جمع بندی

در این مطلب در خصوص علل خرابی ریموت ماشین در سایت گلپانیا صحبت کردیم و با چند نکته جهت تنظیم و درست کردن آن آشنا شدیم. با توجه به نکات و موارد اشاره شده میتوانید شاهد عملکرد صحیح ریموت خودروی خود باشید و از آن همچون روز اول استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید