جستجو کردن
جلوبندی خودرو چیست؟

جلوبندی خودرو چیست؟

جلوبندی خودرو به اجزا و بخش‌های جلویی خودرو گفته می‌شود. در این بخش قطعات مختلفی وجود دارد که هر یک در حفظ تعادل در خودرو در زمان حرکت و یا سکون خودرو نقش دارند. جلوبندی خودرو از مهمترین سیستم‌های خودرو است و نقش مهمی در حرکت خودرو دارد. برای همین بهتر است راننده با این سیستم و اجزای آن آشنایی داشته باشد. در ادامه مطلب با جلوبندی خودرو بیشتر آشنا شده و به بررسی اجزا و قطعات مهم آن خواهیم پرداخت.

سیستم تعلیق یا جلوبندی خودرو

جلوبندی خودرو شامل بخش جلویی و زیرین ماشین است که ارتباط تنگاتنگی با سیستم تعلیق خودرو دارد. برای همین برخی از آن به عنوان سیستم تعلیق یاد می‌کنند. در صورتی که سیستم تعلیق شامل کمک فنرها و چرخ‌های عقب خودرو نیز می‌شود. اما جلوبندی تنها به بخش جلویی خودرو اطلاق شده و شامل فرمان و میل فرمان نیز می‌باشد. جلوبندی خودرو به قدری مهم است که با هرگونه خرابی و مشکل در آن، حرکت خودرو با مشکل مواجه می‌شود.

بخش دیگری هم که نام آن در کنار سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو شنیده می‌شود، بخش زیربندی خودرو است. زیربندی خودرو در زیر سیستم جلوبندی و تعلیق قرار می‌گیرد و با پیچ شدن به سیستم تعلیق خودرو، از آنها در برابر اصابت مستقیم ضربه، خیس شدن و موارد دیگر محافظت می‌کند. پس زیربندی هم جزو بخش‌های مهم خودرو محسوب می‌شود.

نقش جلوبندی در حرکت خودرو

 

نقش جلوبندی در حرکت خودرو

 

همانطور که متوجه شدیم سیستم تعلیق و جلوبندی از بخش‌های مهم خودرو محسوب می‌شود. این بخش‌ها در حفظ تعادل خودرو در زمان حرکت و حتی در حالت سکون نقش مهمی دارند. در صورتی که جلوبندی خودرو سالم باشد، آسایش و راحتی بیشتری برای سرنشینان خودرو فراهم می‌شود. این سیستم میتواند حرکت در ناهمواری‌ها، چاله‌ها، دست اندازها و پیچ‌ها را تسهیل کرده و مانع از آزار سرنشینان خودرو شود.

با سیستم تعلیق و جلوبندی، تمام تکان‌ها و لرزش‌های ناشی از حرکت بر روی ناهمواری‌ها خنثی می‌شود و تعادل خوبی در حرکت خودرو ایجاد می‌گردد. برای همین میتوان به این موضوع پی برد که قطعات موجود در این سیستم‌ها باید به قدر کافی محکم و مقاوم باشند و تحمل ضربات وارد شده را داشته باشند. مقاومت بالای قطعات سیستم تعلیق و جلوبندی باعث می‌شود تا ضربات را بدون دیدن آسیب‌های جدی، خنثی کنند.

مهمترین اجزا و قطعات جلوبندی خودرو

 

مهمترین اجزا و قطعات جلوبندی خودرو

 

جلوبندی خودرو شامل اجزای مختلفی است که هر یک از آنها نقش خاصی را بر عهده دارند. برای همین در صورت خراب شدن هر قطعه، در تعادل خودرو مشکل ایجاد شده و بر روی عملکرد سایر قطعات نیز تاثیر منفی گذاشته می‌شود. در اینجا به بررسی مهمترین قطعات و اجزای جلوبندی ماشین می‌پردازیم:

 • چرخ‌ها و اجزای مربوط به آن: چرخ ماشین از حیاتی‌ترین اجزای آن است و بدون آن حرکت خودرو غیر ممکن می‌باشد. از مهمترین اجزای چرخ ماشین باید به دیسک ترمز، رینگ و لاستیک اشاره کرد.
 • فنر و کمک فنرها: این اجزا به کاهش نیروی ضربات وارد شده در حرکت در مناطق ناهموار و دست اندازها کمک می‌کنند. از انواع کمک فنرها باید به کمک فنر اهرمی، کمک فنر هیدرولیکی، کمک فنر بادی یا گازی، کمک فنر تلسکوپی و کمک فنر هیدرواستاتیکی اشاره کرد.
 • فرمان و میل فرمان‌ها: اکسل یا میل فرمان باعث می‌شود تا چرخ و یا دنده‌ها به طور آزادانه بچرخند.
 • سگ دست: سگدست جزو قطعات اصلی جلوبندی خودرو است که ضمن نگهداری چرخ، وظیفه چرخاندن آن بر روی محور فرمان را بر عهده دارد.
 • شغال دست: این قطعه نقش انتقال نیرو به سگ‌دست را بر عهده دارد. بخش‌های میل فرمان، میل و سیبک فرمان به وسیله شغال دست به سگ‌دست متصل می‌شوند.
 • سیبک: این قطعه از یک سمت به طبق‌ها و از سمت دیگر به چرخ‌ها متصل شده و با چرخش فرمان خودرو، حرکت فرمان را به چرخ‌ها منتقل می‌کند. در واقع سیبک سبب گردش چرخ به سمت مورد نظر می‌شود.
 • بلبرینگ: بلبرینگ‌ها از اجزای مکانیکی هستند که به چرخش اجسام کمک می‌کنند. بلبرینگ در خودرو به انتقال قدرت میان قطعات کمک کرده و مانع از ایجاد اصطکاک می‌شود.
 • طبق: طبق قطعه دیگری از جلوبندی خودرو است که وظیفه اتصال میان شاسی و سیستم تعلیق را بر عهده دارد.
 • رام: رام یک شاسی بلند بوده که قطعاتی که در جلوبندی ماشین قرار دارند را به اتاق ماشین وصل می‌کند. این قطعات از جنس فلزی هستند و مقاومت بسیار زیادی دارند.
 • میل موج گیر یا میل تعادل: این قطعه در بیشتر موارد برای افزایش تعادل خودرو و جلوگیری از چپ شدن آن استفاده می‌شود. میل تعادل یا میل موج‌گیر از جنس فولادی بوده و در دو سر دارای بوش است.

علائم خراب شدن جلوبندی خودرو

 

علائم خراب شدن جلوبندی خودرو

 

جلوبندی خودرو ممکن است بر اثر عواملی همچون رانندگی نامناسب و افتادن در دست اندازها دچار خرابی شود. خراب شدن جلوبندی خودرو با علائم و نشانه‌هایی همراه است که با توجه به آنها میتوان از خرابی سیستم تعلیق و جلوبندی آگاه شده و برای تعمیر آن اقدام کرد. از مهمترین علائم خراب شدن سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • لرزش شدید فرمان در زمان رانندگی
 • فاصله زاویه‌ای چرخ‌های خودرو
 • احساس آزاد شدن جلوی خودرو در زمان رانندگی
 • انحراف ماشین به راست و چپ در زمان رانندگی
 • از بین رفتن عاج لاستیک‌ها در زمان بسیار کوتاه
 • خروج صدا از بخش جلوی خودرو در زمان عبور از دست انداز و چاله
 • کج شدن خودرو به یک سمت که در این شرایط ممکن است مشکل از کمک فنر خودرو باشد
 • حرکات غیر عادی و غیر معمول کابین خودرو در پستی و بلندی‌ها

اگر قصد دارید از خرابی جلوبندی ماشین پیشگیری کنید، باید از رانندگی با سرعت بالا در دست اندازها و چاله‌ها خودداری کنید. همچنین بهتر است به صورت دوره‌ای به بازبینی لاستیک‌ها و عاج لاستیک‌ها بپردازید و در صورت لزوم لاستیک‌های قدیمی را با لاستیک‌های جدید تعویض نمایید. هر شش ماه یک بار هم برای میزان کردن فرمان خودرو به مکانیکی مراجعه کنید و در صورت لزوم به تنظیم باد تایرها بپردازید.

خرابی فرمان در سیستم تعلیق و جلوبندی

 

خرابی فرمان در سیستم تعلیق و جلوبندی

 

یکی از دلایل خرابی جلوبندی خودرو مربوط به خرابی سیستم فرمان است. سیستم فرمان شامل اجزایی است که مهمترین آن شغال دست و سیبک فرمان است. خرابی این قطعات سبب مختل شدن فرمان‌پذیری خودرو می‌شود. سیبک فرمان وظیفه تنظیم زاویه محوری چرخ‌ها و انتقال نیروی فرمان به لاستیک‌ها را بر عهده دارد. در صورتی که این قطعه خراب شود، در عملکرد جلوبندی ماشین نیز اختلال ایجاد شده و خودرو به یک سمت کشیده می‌شود. همچنین مشکلات دیگری نظیر افزایش خلاصی و فرمان‌پذیری چرخ‌ها و حرکت راحت‌تر فرمان به یک سمت مشاهده می‌شود.

خرابی موجگیر در سیستم تعلیق و جلوبندی

 

خرابی موجگیر در سیستم تعلیق و جلوبندی

 

میل موج‌گیر یک قطعه فولادی است که توسط لاستیک چاکدار و بسط به شاسی خودرو وصل می‌شود. این قطعه از چپ کردن خودرو در زمان فرمان‌گیری‌های شدید جلوگیری می‌کند. در صورتی که خرابی جلوبندی به خاطر خرابی میل موج‌گیر باشد، احتمالا این قطعه دچار شکستگی شده است. در صورتی که صدای شدیدی از بخش جلوبندی شنیده شده و یا در زمان پیچیدن احساس کردید خودرو گیج می‌خورد، احتمالا میل موج‌گیر شکسته و باید تعویض شود.

خرابی طبق در سیستم تعلیق و جلوبندی

 

خرابی طبق در سیستم تعلیق و جلوبندی

 

طبق از دیگر قطعات فلزی در سیستم جلوبندی است که از یک سمت به قطعات متحرک سیستم و از بخش دیگر به شاسی خودرو وصل می‌شود. این قطعه بسیار سخت است و قدرت بالایی دارد. با این حال در صورتی که با جسم سختی برخورد کرده و نیروی شدیدی به آن وارد شود، دچار تغییر شکل می‌شود. در این شرایط در سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو مشکل ایجاد شده و طبق باید تعویض گردد.

جمع بندی

در این مطلب با یکی از مهمترین بخش‌های خودرو یعنی جلوبندی آشنا شدیم. همانطور که متوجه شدیم جلوبندی خودرو وظیفه تعلیق و کیفیت سواری در رانندگی در چاله‌ها و دست اندازها را برعهده دارد. این بخش از خودرو شامل اجزا و قطعات مختلفی است که هر یک از نقش خاصی برخوردار هستند. با خرابی هر کدام از این قطعات در عملکرد سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو اختلال ایجاد می‌شود. برای همین بهتر است بخش جلوبندی و اجزای آن دائما مورد بررسی قرار بگیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید