جستجو کردن
راهنمای انتخاب باتری ماشین با کیفیت

راهنمای انتخاب باتری ماشین با کیفیت

باتری جزو قطعات اصلی و حیاتی در خودرو است و وظیفه تامین شارژ اولیه موتور را بر عهده دارد. این قطعه در حرکت خودرو نقش مهمی دارد و بدون آن خودرو عملا از کار می‌افتد. باتری جزو قطعات مصرفی در خودرو محسوب می‌شود و پس از گذشت مدت زمانی به تعویض نیاز پیدا می‌کند. برای تعویض و خرید باتری باید به موارد زیادی توجه کرده و آن را متناسب با خودرو انتخاب و خریداری کرد. در این مطلب قصد داریم در خصوص نحوه انتخاب باتری ماشین با کیفیت صحبت کنیم و به نکات مهم در زمان خرید بهترین باتری خودرو اشاره نماییم.

 

دلیل اهمیت خرید باتری خودرو با کیفیت چیست؟

خرید باتری باکیفیت برای خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که باتری تامین کننده نیرو و انرژی خودرو است و بدون آن امکان استارت زدن و حرکت خودرو وجود ندارد. هر چقدر باتری از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، مشکلات کمتری در زمان رانندگی ایجاد می‌شود و راننده با خیال آسوده‌تری به رانندگی می‌پردازد.

 

دلیل اهمیت خرید باتری خودرو با کیفیت چیست؟

 

نکات مهم در خرید باتری خودرو

جهت خرید بهترین باتری ماشین باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. در این بخش به بررسی چند نکته و عامل مهم در زمان خرید باتری خودرو اشاره می‌نماییم.

 

نکات مهم در خرید باتری خودرو

 

  1. اندازه باتری ماشین

اولین عاملی که در خرید باتری خودرو باید در نظر گرفته شود، اندازه باتری است. چرا که فضای تعبیه شده در کاپوت برای باتری یک فضای محدود است. در صورتی که باتری خریداری شده بزرگ‌تر از این فضا باشد، امکان جایگذاری و استفاده از باتری در خودرو وجود نداشته و ناگزیر به تعویض آن می‌شوید. از سوی دیگر اگر باتری کوچک‌تر از فضای مورد نظر باشد، در حرکت و رانندگی در مسیرهای ناهموار تکان خورده و با اجزای دیگر اصابت می‌کند. همین امر سبب کاهش طول عمر مفید باتری می‌شود. برای همین اطلاع از اندازه و ابعاد باتری بسیار مهم است.

اگر نسبت به اندازه باتری خودروی خود اطلاعی ندارید، به سراغ باتری بروید و عدد درج شده بر روی برچسب آن را بررسی کنید. در صورتی هم که امکان دسترسی به برچسب را نداشتید، میتوانید به سراغ برگه راهنمای خودرو بروید و از طریق آن به اندازه باتری خودرو پی ببرید. این اطلاعات معمولا در بخش مشخصات فنی خودرو درج می‌شود.

  1. آمپر باتری خودرو

منظور از آمپر باتری، توان باتری است که نشانگر ظرفیت آن است. باتری‌های خودرو از 40 الی 200 آمپر در بازار موجود هستند. برخی رانندگان تصور دارند که آمپر بالا به معنای بهتر بودن باتری است و به سراغ خرید چنین باتری‌هایی می‌روند. در صورتی که آمپر باتری باید با دینام و همچنین میزان استفاده از خودرو متناسب باشد. در صورتی که آمپر باتری بیشتر از قدرت دینام باشد، باتری خیلی زود از کار افتاده و خودرو قدرت و توان لازم را دریافت نمی‌کند. از سوی دیگر عدم تناسب آمپر باتری با دینام سبب آسیب به سایر اجزا مخصوصا دینام می‌شود. از این رو پیش از خرید باتری ماشین باید در خصوص قدرت دینام و آمپر مناسب آن تحقیق کرد.

  1. نوع باتری خودرو

باتری‌های موجود در بازار ایران عموما به دو دسته باتری اسیدی (غیر سیلدی) و باتری اتمی (سیلدی) تقسیم می‌شوند. تفاوت اصلی این باتری‌ها در فناوری ساخت‌شان است. باتری‌های اسیدی به نگهداری بیشتری نیاز دارند و طول عمرشان کمتر است. اما باتری‌های اتمی به نگهداری خاصی نیاز ندارند و مدت زمان بیشتری عمر می‌کنند. البته باتری‌های اسیدی به مرور تخلیه می‌شوند و از کار می‌افتند. برای همین راننده میتواند یک برآورد از زمان تخلیه باتری و تعویض آن داشته باشد. اما باتری‌های سیلدی یا اتمی به یک‌باره از کار می‌افتند. از دیگر مزایای باتری‌های اسیدی باید به قیمت خرید پایین‌شان اشاره کرد. بنابراین این موارد را در نظر داشته باشید تا بتوانید بهترین انتخاب باتری ماشین را خریداری نمایید.

  1. تاریخ تولید باتری

یکی از مواردی که در زمان خرید باتری خودرو باید مورد توجه زیادی قرار بگیرد، تاریخ تولید باتری است. هر چقدر مدت زمان بیشتری از تاریخ تولید باتری گذشته باشد، قدرت باتری کمتر از زمان تولید شده و زمان کمتری بر روی خودرو کار می‌کند. برای همین بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که به سراغ خرید باتری‌ای که حداقل شش ماه از تاریخ تولید آن گذشته است، نروید. پس از گذشت این مدت زمان، عمل سولفاته شدن در باتری آغاز می‌شود. تاریخ تولید باتری را میتوانید بر روی بدنه آن مشاهده نمایید. این تاریخ به صورت ترکیبی از اعداد و حروف بر روی بدنه باتری درج می‌شود. حروف نشانگر ماه تولید و اعداد نشانگر روز و سال تولید هستند.

  1. برند و گارانتی باتری

یکی دیگر از اساسی‌ترین مواردی که در زمان خرید باتری خودرو باید به آن توجه کرد، برند تولیدکننده باتری است. برند میتواند یک برآورد جزئی از کیفیت باتری را در اختیار راننده بگذارد. برندهایی که شناخته شده هستند و سابقه زیادی در زمینه تولید باتری خودرو دارند، معمولا باتری‌های باکیفیتی را به بازار عرضه می‌کنند. در حال حاضر بسیاری از برندهای ایرانی، باتری خودرو با کیفیت بالا را تولید کرده و با برندهای خارجی به رقابت می‌پردازند. در این خصوص میتوان به برندهای صبا باتری، برنا باتری و سپاهان باتری اشاره کرد. در کنار توجه به برند تولیدکننده باتری، به گارانتی نیز توجه کرده و بهترین گارانتی را در نظر بگیرید. برخی از ضمانت نامه‌ها طولانی‌ترین زمان تعویض را برای باتری در نظر می‌گیرند. گارانتی باتری میتواند از 12 ماه تا 48 ماه باشد.

 

برند و گارانتی باتری

 

  1. قیمت باتری ماشین

جهت خرید باتری ماشین با کیفیت بهتر است بودجه خود را مشخص کنید و بر اساس آن به سراغ خرید باتری بروید. البته اگر بودجه محدودی دارید و به فکر خرید باتری خودرو ارزان قیمت هستید، نباید انتظار خرید بهترین باتری با طول عمر بالا را داشته باشید. چرا که باتری‌های ارزان قیمت دوام زیادی ندارند و عملکرد بسیار پایینی از خود نشان می‌دهند. از سوی دیگر این باتری‌ها خیلی زودتر به تعویض نیاز پیدا می‌کنند.

 

جمع بندی

در صورتی که به فکر تعویض باتری خودروی خود هستید، حتما به موارد اشاره شده در متن سایت گلپانیا توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین باتری را خریداری نمایید. برای انتخاب باتری ماشین با کیفیت حتما به برند سازنده، گارانتی، تاریخ تولید، نوع باتری و آمپر باتری توجه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید