جستجو کردن
چگونه نور چراغ خودرو را افزایش دهیم؟

چگونه نور چراغ خودرو را افزایش دهیم؟

سیستم روشنایی خودرو شامل چراغ‌های متعددی است که هر یک به منظور خاصی در بدنه خودرو نصب می‌شوند. این چراغ‌ها از ظاهر متنوعی برخوردار هستند و در افزایش دید در شب و جلوگیری از خطرات احتمالی به خوبی عمل می‌نمایند. حال گاهی اوقات میزان روشنایی چراغ کاهش زیادی پیدا می‌کند. در این شرایط با استفاده از راهکارهایی میتوان مشکل را برطرف کرده و نور چراغ خودرو را زیاد کرد. در ادامه مطلب با چند راهکار جهت افزایش نور چراغ خودرو آشنا می‌شویم.

 

چرا افزایش نور چراغ خودرو اهمیت دارد؟

چراغ خودرو باید از توان خروجی مناسبی برخوردار باشد و نور را به صورت یکنواخت ساطع نماید. این مسئله جهت حفظ ایمنی در زمان رانندگی بسیار مهم است. در بسیاری از مواقع نور کم خودرو سبب بروز بسیاری از مشکلات و تصادفات می‌شود و جان راننده و سرنشینان به خطر می‌افتد. در واقع اگر نور چراغ خودرو مناسب نباشد، دید راننده در شب با مشکل مواجه می‌شود و احتمال وقوع تصادف افزایش می‌یابد. اهمیت این موضوع در زمان رانندگی در روزهای بارانی و برفی بیشتر می‌شود.

 

چرا افزایش نور چراغ خودرو اهمیت دارد؟

 

راه‌های افزایش نور چراغ خودرو

خوشبختانه راه‌های ساده‌ای جهت افزایش نور چراغ خودرو وجود دارد. یکی از ساده‌ترین راهکارها تعویض به موقع چراغ است. لامپ‌ها جزو لوازم مصرفی در خودرو هستند و پس از مدتی به تعویض نیاز پیدا می‌کنند. زمانی که طول عمر مفید چراغ به پایان برسد، چراغ کم نورتر از حالت معمول خود می‌شود. در این شرایط با تعویض چراغ میتوان مشکل را برطرف کرد. حال اگر با تعویض چراغ مشکل همچنان وجود داشته باشد، از راهکارهای زیر میتوان جهت افزایش نور چراغ خودرو استفاده کرد.

 

راه‌های افزایش نور چراغ خودرو

 

  1. تنظیم مجدد چراغ‌های خودرو

به عنوان اولین راهکار جهت افزایش نور چراغ خودرو میتوان به تنظیم مجدد چراغ اشاره کرد. این راهکار برای افزایش نور خودرو و بهبود دید در شب بسیار کمک‌کننده است. برای این کار میتوان به تنظیم ارتفاع چراغ‌های خودرو پرداخته و آنها را کمی بالا یا پایین‌تر کرد. با تغییر تنظیم نورهای هدلایت هم میتوان سبب افزایش نور چراغ خودرو شده و میزان دید را افزایش داد. در برخی از خودروها هم با تغییر زاویه نور چراغ میتوان سبب انتشار نور به صورت بهینه شد.

  1. تمیز کردن لنزهای چراغ

یکی دیگر از راهکارهای ساده جهت افزایش نور چراغ خودرو، تمیز کردن لنزهای چراغ یا عدسی‌ها است. لنزهای چراغ اغلب با استفاده از پلاستیک یا شیشه ساخته می‌شوند و به مرور زمان کثیف و مات می‌شوند. این موضوع به خاطر قرار گرفتن در معرض گرد و غبار و آلودگی‌ هوا است که منجر به کاهش نوردهی چراغ و کیفیت نور تولیدی می‌گردد. در این شرایط میتوان به تمیز کردن لنزهای چراغ پرداخته و مشکل را برطرف کرد. برای تمیز کردن لنزهای چراغ، از پاک کننده‌های مخصوص یا پدهای نرم میتوان استفاده کرد. با استفاده از پنبه و مواد نرم احتمال خراشیدگی سطح لنز کاهش پیدا می‌کند.

  1. استفاده از لامپ هدلایت LED

لامپ‌های هدلایت LED نسبت به لامپ‌های هالوژن معمولی از نوردهی بیشتری برخوردار هستند و پخش نور یکنواخت و بازتاب کمتری دارند. برای همین یکی از بهترین چراغ‌ها جهت افزایش نوردهی خودرو می‌باشند. هدلایت با لامپ LED سبب ایجاد نور با شدت بالا و روشنایی بیشتر می‌شود. این نور با کیفیت به بهترین شکل ممکن پخش شده و دید در شب را بهبود می‌بخشد. همچنین این لامپ‌ها انرژی کمتری از باتری خودرو دریافت می‌کنند و در کاهش هدر رفت انرژی بسیار مفید هستند. از سوی دیگر لامپ هدلایت LED عمر مفید بالاتری دارد و نسبت به لامپ‌های هالوژن یا زنون بیشتر عمر می‌کند. پس لامپ هدلایت LED به دلیل روشنایی قوی، طول عمر بالا و کارایی بیشتر یکی از بهترین گزینه‌های موجود جهت افزایش نوردهی چراغ خودرو است.

 

استفاده از لامپ هدلایت LED

 

  1. استفاده از لامپ هالوژن با توان بالاتر

در صورتی که در خودرو از لامپ هالوژن استفاده می‌کنید و امکان خرید لامپ هدلایت یا زنون را ندارید، میتوانید به جای لامپ‌های استاندارد به سراغ لامپ‌های هالوژن با توان بالا بروید. این لامپ‌ها نوردهی بیشتری دارند و روشنایی خودرو را افزایش می‌دهند. بسیاری از لامپ‌های هالوژن با توان بالا از رنگ نور مشابه با نور طبیعی برخوردار هستند و نسبت به لامپ‌های قدیمی‌تر به مصرف انرژی کمتری نیاز دارند. عمر مفید این چراغ‌ها هم مناسب بوده و به مدت چند هزار ساعت میتوانند عمر کنند.

  1. تمیز کردن طلق چراغ هدلایت

چراغ‌های هدلایت شامل دو قطعه اصلی هستند که مهمترین آنها لامپ و قطعات متصل به آن است. یکی از دلایلی که سبب کاهش نور چراغ خودرو می‌شود، کثیف شدن طلق چراغ در بخش جلو هدلایت است. در این شرایط با تمیز کردن طلق میتوان مشکل را برطرف کرده و سبب پخش بهتر نور لامپ شد. هر چقدر طلق چراغ‌ تمیزتر شود، نوردهی بهتری پیدا کرده و سبب افزایش نور چراغ می‌شود.

  1. استفاده از مواد شفاف کننده

یکی دیگر از راه‌های افزایش نور چراغ خودرو استفاده از مواد شفاف کننده همچون پولیش است. پولیش میتواند به رفع خطوط و خراش‌های موجود بر روی کاسه چراغ جلو خودرو کمک کرده و منجر به افزایش میزان روشنایی و نوردهی چراغ‌های خودرو شود.

  1. استفاده از رله تقویت نور چراغ جلو

رله و آفتامات جزو قطعات الکترونیکی خودرو هستند که در سیستم برق خودرو آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. قطعه رله در کنترل جریان الکتریکی جهت تغییر ولتاژ نقش مهمی دارد و برای حفاظت از قطعات و تجهیزات مختلف استفاده می‌شود. حال رله چراغ جلو خودرو میتواند نور چراغ‌های جلو را تقویت کرده و سبب ساطع شدن نور بیشتر از آنها شود. بنابراین با رله تقویت کننده نور چراغ ماشین هم میتوان میزان نوردهی را افزایش داد.

 

جمع بندی

در این مطلب با 7 راهکار اصولی و موثر در افزایش میزان نور چراغ خودرو در سایت گلپانیا آشنا شدیم. همانطور که اشاره کردیم با تنظیم مجدد چراغ‌های خودرو، تمیز کردن لنزهای چراغ، استفاده از لامپ هدلایت LED، تمیز کردن طلق چراغ هدلایت، استفاده از لامپ هالوژن با توان بالاتر، استفاده از مواد شفاف کننده و استفاده از از رله تقویت نور چراغ جلو میتوان میزان نوردهی چراغ‌های خودرو را بیشتر کرد. با افزایش میزان نور چراغ خودرو، دید راننده در شب یا روزهای بارانی و برفی بیشتر شده و احتمال وقوع تصادفات کاهش پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید