جستجو کردن
مبدل برق خودرو چیست؟

مبدل برق خودرو چیست؟

اینورتر یا مبدل برق خودرو یک دستگاه الکترونیکی است که برق خروجی از آن، دستگاه‌های الکترونیکی همچون چراغ روشنایی، موبایل و لپ‌تاپ را تغذیه می‌کند. این دستگاه‌ها از باتری ماشین انرژی لازم را دریافت کرده و ولتاژ مستقیم را به ولتاژ متناوب تبدیل می‌کنند. در ادامه مطلب با مبدل برق خودرو بیشتر آشنا شده و به موارد استفاده و مزایای آن اشاره خواهیم داشت.

 

اینورتر یا مبدل برق خودرو

اینورتر یا مبدل برق، یک دستگاه جانبی ضروری است که بسیاری اَز رانندگان از آن استفاده می‌کنند. این دستگاه، برق DC یا جریان مستقیم را از باتری 12 ولتی دریافت کرده و به برق AC یا جریان متناوب تبدیل می‌کند. در واقع از آنجایی که بیشتر لوازم الکترونیکی با برق 220 ولت AC کار می‌کنند و باتری خودرو از ولتاژ 12 ولت DC برخوردار است، با این دستگاه میتوان ولتاژ 12 ولت را به ولتاژ مطلوب 220 ولت AC تبدیل کرد. مبدل برق میتواند از طریق سوکت فندکی و یا به طور مستقیم به باتری خودرو متصل شود.

مبدل‌های برق خودرو در اندازه‌ها و ظرفیت‌های مختلفی موجود هستند. برای همین رانندگان میتوانند بر اساس بودجه و نیاز خود به خرید مبدل برق خودرو بپردازند. این دستگاه‌ها از نظر قدرت و حداکثر توان خروجی متفاوت هستند و میتوانند در مدل‌های 75 الی 5000 وات یا بیشتر خریداری شوند. برخی از مدل‌های پیشرفته مبدل برق خودرو هم قادر به ارائه برق 10 هزار وات هستند. لازم به اشاره است که هر چقدر توان خروجی اینورتر بیشتر باشد، انرژی بیشتری از باتری دریافت می‌شود.

 

اینورتر یا مبدل برق خودرو

 

انواع مبدل برق خودرو

اینورتر یا مبدل برق خودرو به دو دسته زیر قابل تقسیم است:

 • موج سینوسی خالص: مبدل برق سینوسی خالص، ولتاژ خروجی مشابه با برق خانه دارد. دقت بالای این مبدل‌ها باعث شده تا در توان‌های بالاتر، قیمت بیشتری نسبت به اینورترهای شبه سینوسی داشته باشند.
 • موج سینوسی اصلاح شده یا شبه سینوسی: این مبدل‌ها بیشتر لوازم الکترونیکی مصرفی را در خود جای می‌دهند و در بیشتر برنامه‌ها قابل استفاده هستند.

هر دو مبدل برق خودرو عملکرد خوب و مناسبی دارند. با این حال برای دستگاه‌های الکترونیکی حساس یا دستگاه‌هایی که در داخلشان شارژر وجود دارد، بهتر است از مبدل برق سینوسی خالص استفاده شود. تفاوت اصلی این مبدل‌ها در شکل موج خروجی آنها است. لازم به اشاره است که مبدل‌های برق خودرو از نظر تعداد خروجی نیز قابل تقسیم هستند. در این خصوص باید به اینورتر با یک خروجی، اینورتر با دو الی سه خروجی و غیره اشاره کرد. اینورترهای دارای یک خروجی تنها قادر به اتصال یک دستگاه هستند. اما از اینورترهای دارای چندین خروجی میتوان برای اتصال چند پریز و دستگاه با جریان بالا استفاده کرد.

 

موارد استفاده از مبدل برق خودرو

از مبدل برق خودرو استفاده‌های زیادی می‌شود. از جمله:

 1. استفاده به عنوان پریز برق

مهمترین کاربرد و دلیل استفاده از مبدل برق در خودرو، داشتن یک پریز در داخل خودرو است. با وجود مبدل برق در خودرو میتوان دستگاه‌های الکترونیکی خود نظیر موبایل، لپ‌تاپ و غیره را شارژ کرده و از آنها استفاده کرد.

 1. تامین برق لازم جهت کمپینگ

مبدل‌های برق خودرو در کمپینگ مورد استفاده زیادی قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها به یک جزء کلیدی جهت استفاده در سفرهای جاده‌ای و کمپینگ تبدیل شده‌اند و میتوانند برای روشن کردن لوازم و تجهیزات کمپ استفاده شوند. در صورتی هم که به تعمیرات بر روی خودرو نیاز باشد، میتوان از اینورتر یا مبدل برق جهت برق‌رسانی به ابزارها استفاده کرد.

 1. تامین برق اضطراری

به عنوان آخرین کاربرد مبدل برق خودرو باید به تامین برق اضطراری اشاره کرد. با یک مبدل برق میتوان در مواقع اضطراری به برق دسترسی پیدا کرده و از آن در شرایط ضروری استفاده کرد.

 

استفاده از مبدل برق خودرو چه مزایایی دارد؟

دستگاه اینورتر خودرو دارای مزایای زیادی است. این لوازم به راحتی قابل استفاده هستند و برق مورد نیاز را تامین می‌کنند. در خصوص مهمترین مزایای مبدل برق خودرو باید به موارد زیر اشاره کرد:

 

استفاده از مبدل برق خودرو چه مزایایی دارد؟

 

 • استفاده از لوازم الکترونیکی در خودرو: با وجود مبدل برق خودرو، یک پریز به خودرو اضافه می‌شود. این لوازم برای سفرهای طولانی یا گذراندن اوقات فراغت در طبیعت بسیار ایده‌آل هستند. از مبدل‌های برق ماشین میتوان جهت استفاده از تجهیزات پخت‌وپز، روشنایی و سرگرمی استفاده کرد.
 • تامین برق برای فضاهای باز: اینورترها معمولا برای فعالیت‌های مختلف در فضاهای باز استفاده می‌شوند. این لوازم میتوانند برق مورد نیاز بسیاری از لوازم را فراهم کرده و آسایش بیشتری برای راننده و سرنشینان فراهم آورند.

با اینکه مبدل برق ماشین مزایا و کاربردهای خوبی دارد، اما معایبی هم دارد که بهتر است به آنها توجه شود. در خصوص مضرات مبدل برق خودرو باید به احتمال خرابی باتری خودرو، هدر رفتن انرژی، صدای فن اینورتر و امکان نوسان ولتاژ اشاره کرد.

 

نحوه انتخاب و خرید بهترین مبدل برق خودرو

برای خرید اینورتر خودرو به چند نکته توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین نوع آن را انتخاب و خریداری نمایید:

 • قدرت اینورتر: قدرت مبدل برق یا اینورتر را با توجه به توان کل لوازم الکترونیکی مورد نظر انتخاب نمایید. قدرت دستگاه باید کمی بالاتر از توان کل لوازم در نظر گرفته شود.
 • شکل موج خروجی اینورتر: همانطور که متوجه شدیم مبدل برق خودرو شامل دو نوع سینوسی خالص و شبه سینوسی است. مبدل برق سینوسی خالص، پایدارتر بوده و برای دستگاه‌هایی که به توان بالایی نیاز دارند، مناسب‌تر است. اما مبدل برق شبه سینوسی، اقتصادی‌تر بوده و برای لوازم الکترونیکی ساده ایده‌آل است.
 • ولتاژ و جریان ورودی: برای انتخاب و خرید مبدل برق خودرو به ولتاژ و جریان باتری ماشین توجه کنید.
 • فضای نصب اینورتر: به عنوان آخرین نکته جهت خرید مبدل برق خودرو به فضای نصب آن توجه داشته باشید. خودرو باید از فضای کافی جهت نصب دستگاه اینورتر برخوردار باشد.

 

جمع بندی

در این مطلب در خصوص مبدل برق خودرو در سایت گلپانیا صحبت کردیم و با موارد استفاده و مزایای آن آشنا شدیم. همانطور که متوجه شدیم اینورتر یا مبدل برق ماشین یک وسیله ساده است که به باتری خودرو متصل شده و برق سایر دستگاه‌ها و لوازم الکترونیکی نظیر موبایل و لپ‌تاپ را فراهم می‌کند. این دستگاه‌ها انرژی مورد نیاز را از باتری دریافت کرده و آن را از ولتاژ مستقیم به ولتاژ متناوب تبدیل می‌کنند. از مبدل برق خودرو میتوان به عنوان پریز جهت شارژ لوازم الکترونیکی، تامین برق اضطراری و تامین برق لازم جهت کمپینگ استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید