جستجو کردن

ولتاژ برق خودرو چقدر است؟

ولتاژ برق خودرو، اطلاعاتی در خصوص وضعیت سلامت باتری و نحوه کارکرد آن در اختیار راننده قرار می‌دهد. با اطلاع از ولتاژ باتری میتوان نسبت به وضعیت سلامت یا دشارژ شدن باتری ماشین اطمینان پیدا کرده و برای تعویض یا شارژ آن اقدام کرد. در ادامه مطلب در این خصوص بیشتر صحبت کرده و به میزان ولتاژ برق خودرو پی خواهیم برد.

 

باتری ماشین چند ولت است؟

در پاسخ به این سوال که ولتاژ برق خودرو چقدر است، باید به بررسی میزان ولتاژ باتری ماشین بپردازیم. ولتاژ ایده‌آل باتری ماشین در زمان روشن بودن موتور در حدود 13.7 الی 14.7 ولت است. زمانی هم که ماشین خاموش باشد، این عدد به 12.6 ولت می‌رسد. در رابطه با تفاوت ولتاژ باتری در زمان روشن و خاموش بودن موتور باید اشاره کنیم که باتری‌ خودرو از صفحات سربی جهت ذخیره انرژی استفاده می‌کند. ظرفیت هر یک از صفحات هم با توجه به اندازه و آمپر باتری بین 2.1 الی 2.2 ولت می‌‌باشد. برای همین یک باتری با شش صفحه اسیدی به ظرفیت 2.1، ولتاژی به میزان 12.6 ولت در زمان خاموش بودن از خود منتشر می‌کند.

زمانی که خودرو روشن می‌شود، دینام به کار پرداخته تا باتری شارژ شود. ولتاژ تولید شده توسط دینام هم متفاوت بوده و از مقدار 13.8 الی 15 ولت متغیر است. برای همین در زمان فعالیت موتور خودرو و روشن بودن دینام، ولتاژ باتری ماشین بیش از 12.6 ولت می‌شود.

 

باتری ماشین چند ولت است؟

 

میزان ولتاژ برق خودرو یا باتری در زمان خرابی

همانطور که متوجه شدیم اطلاع از ولتاژ برق خودرو یا باتری، اطلاعاتی در خصوص وضعیت باتری ماشین ارائه می‌دهد. در صورتی که باتری خودرو سالم نباشد، ولتاژ آن در حالت خاموش کاهش پیدا می‌کند. به این صورت که اگر باتری ماشین به درستی شارژ نشده باشد، ولتاژ آن در حالت خاموش به حدود 12.4 ولت می‌رسد. در این شرایط یک چهارم ظرفیت باتری خالی بوده و با خالی شدن سه چهارم دیگر، ولتاژ باتری در حالت خاموش به 12 ولت می‌رسد. در صورتی هم که باتری به طور کامل تخلیه شده باشد، ولتاژ آن 11.9 ولت یا کمتر می‌شود. از طریق این داده‌ها میتوان نسبت به وضعیت باتری ماشین اطلاع پیدا کرده و از سالم یا خراب بودن آن اطمینان حاصل کرد.

 

مدت زمان لازم برای شارژ باتری خودرو

اغلب رانندگان برای شارژ باتری به سراغ باتری‌سازها می‌روند و این کار را به آنها می‌سپارند. شارژرهای صنعتی برای شارژ باتری از ولتاژ 13.6 الی 13.8 ولت استفاده می‌کنند. اما شارژرهای خانگی ولتاژ کمتری دارند و شارژ باتری را در مدت زمان بیشتری انجام می‌دهند. مدت زمان لازم جهت شارژ باتری به میزان خالی بودن آن بستگی دارد و میتواند در حدود 3 الی 4 ساعت طول بکشد. در صورتی هم که حجم زیادی از انرژی از دست رفته باشد، به زمان بیشتری برای شارژ کامل باتری نیاز است.

 

مدت زمان لازم برای شارژ باتری خودرو

 

چه زمانی باید باتری خودرو را تعویض کرد؟

گاهی اوقات شارژ باتری ماشین مفید نبوده و باید برای تعویض آن اقدام کرد. برای اطلاع از زمان تعویض باتری ماشین بهتر است به بررسی ظاهر آن بپردازید. بیشتر باتری‌ها مجهز به چراغ‌ نشان‌دهنده وضعیت هستند که از طریق آن میزان سلامتی باتری قابل تشخیص است. در صورتی که چراغ به رنگ سبز باشد، یعنی باتری در وضعیت خوب و سالمی قرار دارد. اما اگر چراغ به رنگ سفید در آمده باشد، یعنی عمر باتری ماشین به پایان رسیده و باید تعویض گردد. چراغ سیاه رنگ هم نشانگر زمان شارژ باتری است.

 

نحوه اندازه‌گیری برق باتری ماشین

برای اطلاع از برق باتری ماشین، در چند مرحله میتوان آن را اندازه‌گیری کرد:

 

نحوه اندازه‌گیری برق باتری ماشین

 

  • در ابتدا باید اشتعال خودرو را خاموش کرد. برای تست باتری و اطلاع از ولتاژ برق خودرو باید از خاموش بودن چراغ‌های جلو اطمینان حاصل کرد.
  • ولت متر را برای اندازه‌گیری DC (جریان مستقیم) تنظیم کرده و آن را بر روی 20 الی 25 ولت قرار می‌دهیم.
  • پس از آن قطب‌ها را به هر ترمینال باتری متصل می‌نماییم. در بیشتر مواقع ترمینال باتری با درپوش پلاستیکی پوشانده شده است. برای تست باتری باید درپوش‌ها را باز کرد. قطب قرمز رنگ یا مثبت باید به قطب مثبت باتری و قطب سیاه رنگ یا منفی به ترمینال منفی باتری متصل می‌شود.
  • در این زمان باید ولتاژ برق باتری را با موتور خاموش بررسی کرد. باتری خوب و سالم در زمان خاموش بودن ولتاژی در حدود 12.4 الی 12.9 ولت دارد. البته در صورتی که میزان ولتاژ باتری کمتر از این میزان باشد، لزوما به معنای ضعیف بودن باتری نیست. ممکن است برخی از سیستم‌های الکتریکی آن را تخلیه کرده باشند و یا دینام خودرو در شارژ باتری مشکل داشته باشد. برای همین بهتر است باتری ضعیف را شارژ کرده و مجددا آن را تست کرد.
  • در گام بعدی باید به سراغ چرخه میل لنگ رفته و آن را بررسی کرد. با تست چرخه میل لنگ میتوان نسبت به وضعیت باتری در زمان تحویل ولتاژ به موتور اطلاع پیدا کرد.
  • در مرحله پایانی به بررسی و اندازه‌گیری ولتاژ با موتور روشن می‌پردازیم. با روشن بودن موتور، خودرو در حالت چرخش آرام کار کرده و دینام باتری ماشین را شارژ می‌کند. در این شرایط میتوان ولتاژ باتری از 13.7 الی 14.7 ولت را مشاهده کرد. در صورتی که میزان ولتاژ به طور قابل توجهی از این محدوده کمتر یا بیشتر باشد، یعنی باتری یا دینام خودرو دچار مشکل شده است.

 

تست باتری ماشین بدون ولت متر

  • در ابتدا با اطمینان از خاموش بودن موتور، چراغ‌های جلو را روشن کنید. آنها نشانگر تست هستند. پس از آن از یک دوست یا دستیار بخواهید که ماشین را روشن کند.
  • در صورتی که چراغ‌های جلو با چرخاندن میل لنگ کم نور شوند، احتمالا شارژ باتری ماشین کافی نبوده و نیاز به شارژ دارد.
  • در صورتی هم که چراغ‌های جلو به همان شکل باقی مانده و موتور روشن نشود، یعنی مشکلی در باتری وجود ندارد و احتمالا ایراد به موتور استارت مربوط است.

 

جمع بندی

برای اطلاع از ولتاژ برق خودرو یا برق باتری ماشین، معمولا از ولت متر استفاده می‌شود. با بررسی ولتاژ باتری ماشین، میتوان نسبت به وضعیت آن اطلاع پیدا کرده و در صورت لزوم آن را شارژ و یا تعویض کرد. جهت شارژ لوازم الکترونیکی، تامین برق اضطراری و تامین برق لازم جهت کمپینگ از مبدل برق خودرو میتوان به عنوان پریز استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید