جستجو کردن
چرا گرمای تابستان باتری را خراب می‌کند؟

چرا گرمای تابستان باتری را خراب می‌کند؟

یکی از عواملی که در خراب شدن باتری ماشین نقش دارد، سرما و گرمای بیش از حد است. برخی افراد تصور دارند که دشارژ شدن باتری یا خرابی آن تنها در فصول سرد سال اتفاق می‌افتد. در صورتی که تاثیر گرما بر روی باتری ماشین نسبت به سرما بیشتر است و سبب کاهش عمر مفید آن می‌شود. حال بهتر است ببینیم چرا گرمای تابستان باتری را خراب می‌کند و چگونه میتوان از این مشکل جلوگیری کرد.

 

دلیل خرابی باتری ماشین در فصل گرما

باتری خودرو در روزهای گرم سال، در معرض خرابی بیشتری قرار دارد. یکی از علل اصلی آن هم حرارت بالای موتور است. بیشتر باتری‌های خودرو در کنار موتور قرار دارند که همین امر سبب تبخیر سریع‌تر الکترولیت یا آب‌اسید باتری می‌شود. در این شرایط باتری حالت عایقی پیدا کرده و الکترون‌های کمتری را از خود عبور می‌دهد. حرارت موتور بر روی خرابی صفحات باتری و خورندگی آن تاثیرگذار است.

 

دلیل خرابی باتری ماشین در فصل گرما

 

علاوه بر این از آنجایی که در فصل گرما از کولر خودرو استفاده می‌شود، انرژی بیشتری برای به حرکت درآوردن کمپرسور و موتور فن‌ها نیاز می‌شود. این یعنی در این شرایط به انرژی مکانیکی و انرژی برق بیشتری نیاز بوده که تمام آنها باید توسط موتور تامین گردد. موتور هم برای تامین انرژی به سوخت بیشتری نیاز دارد که همین امر منجر به تولید حرارت بیشتر و در نتیجه سبب خرابی باتری ماشین در فصل گرما می‌شود.

 

تاثیر گرمای تابستان بر روی باتری ماشین

با شروع فصل تابستان و گرم شدن هوا، دمای باتری ماشین نیز افزایش پیدا می‌کند. افزایش دمای باتری ماشین سبب بروز مشکلاتی در عملکرد طبیعی آن شده و عمر مفید باتری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از تاثیرات گرمای تابستان بر روی باتری ماشین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

تاثیر گرمای تابستان بر روی باتری ماشین

 

  • افزایش تبخیر الکترولیت باتری

باتری‌ها از الکترولیت به عنوان یک منبع شیمیایی جهت ایجاد جریان الکتریکی استفاده می‌کنند. الکترولیت‌ به هرگونه ماده‌ای که سبب آزاد شدن یون‌های حل شده در ماده حلال شود، گفته می‌شود. حال با افزایش دمای هوا در تابستان، میزان تبخیر مایعات درون باتری ماشین نیز افزایش پیدا می‌کند و در عملکرد باتری اختلال ایجاد می‌شود.

  • خرابی اجزای داخلی باتری

باتری ماشین شامل اجزا و قطعات مختلفی است که در این خصوص میتوان به صفحات باتری، بست‌های اتصال و ترمینال، الکترولیت و جعبه باتری اشاره کرد. افزایش دما در تابستان سبب تخریب اجزای داخلی باتری ماشین می‌شود. به میزان گرمایی که منجر به تخریب اجزای باتری می‌شود، گرمازدایی گفته می‌شود.

  • افزایش خوردگی باتری

زمانی که دمای هوا افزایش پیدا می‌کند، میزان واکنش‌های درون باتری ماشین بیشتر شده و میزان بیشتری از مواد تشکیل دهنده باتری استفاده می‌شود. در صورتی که ورقه‌های کاتد و آند و همچنین سطح الکترولیت درون باتری ماشین کاهش پیدا کند، کیفیت عملکرد باتری ماشین به شدت افت می‌کند. این امر ناشی از خوردگی فلزات واکنش دهنده داخل باتری و رسوبات آنها در کف باتری ماشین است. این خوردگی‌ها به مرور زمان به ساختار داخلی باتری آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد می‌کنند و راننده ناگزیر به تعویض باتری می‌شود.

  • افزایش رسوبات سرباتری

از دیگر تاثیرات گرمای تابستان بر روی باتری ماشین باید به افزایش میزان رسوبات سرباتری اشاره کرد. گرمای زیاد باعث سولفاته شدن باتری خودرو شده و عمر مفید آن را کاهش می‌دهد. باتری‌های اتمی ماشین یک دریچه تنظیم شده دارند که در صورت افزایش گرما، سبب افزایش واکنش‌های شیمیایی درون باتری می‌شوند. گازهای تولید شده در اثر این واکنش‌های شیمیایی توسط دریچه تنظیم شده باتری با محیط بیرون ارتباط دارند و در شرایط آب و هوایی نرمال به آرامی از این دریچه خارج می‌شوند. حال زمانی که دما افزایش زیادی پیدا کند، گازهای تولید شده هم بیشتر از قبل می‌شوند و سبب ایجاد سولفاته و رسوب در سرباتری می‌گردند.

 

چند راهکار جهت جلوگیری از خراب شدن باتری در فصل گرما

 

چند راهکار جهت جلوگیری از خراب شدن باتری در فصل گرما

 

  1. بررسی منظم باتری

بهترین راهکار این است که باتری ماشین به صورت دوره‌ای بررسی شود تا در صورت مشاهده هرگونه مشکل خیلی سریع برای رفع آن اقدام کرد. در صورتی که متوجه تغییرات جزئی در باتری ماشین شوید و مشکل را خیلی زود برطرف نمایید، میتوانید از وارد شدن آسیب‌های بیشتر به باتری جلوگیری کنید. برای مثال اگر متوجه از بین رفتن روکش یکی از سیم‌ها و یا باد کردن باتری ماشین شدید، میتوانید مانع از بروز مشکلات بیشتر در باتری و همچنین سایر اجزا شوید.

  1. تست باتری ماشین با دستگاه

رانندگان معمولا حداقل ماهی یک بار برای موارد روتین همچون تنظیم باد لاستیک‌ها یا تعویض روغن به تعمیرگاه مراجعه می‌کنند. در این شرایط میتوان از تعمیرکار یا برقکار خودرو درخواست کرده تا با دستگاه وضعیت باتری ماشین را بررسی نماید. با این کار میتوان نسبت به وضعیت سلامت باتری ماشین اطلاع پیدا کرده و با آسودگی بیشتری رانندگی کرد.

  1. عایق کردن باتری ماشین

یکی دیگر از راهکارهایی که در جلوگیری از خراب شدن باتری ماشین در فصل گرما موثر است، عایق کردن باتری ماشین است. با استفاده از عایق مناسب میتوان سبب افزایش طول عمر باتری و عملکرد مطلوب‌تر آن شد. عایق‌ها باتری ماشین را در فصول سرد و گرم به خوبی محافظت می‌کنند و مانع از آسیب‌دیدگی به آن می‌شوند.

  1. عدم نصب و استفاده از لوازم برقی پر مصرف

تامین برق لوازم الکتریکی داخل ماشین بر عهده باتری است. برخی از این لوازم بسیار پر مصرف هستند و برق زیادی را از باتری می‌گیرند. برای همین با کاهش وسایل برقی پر مصرف میتوان مانع از آسیب به باتری شده و از افزایش دما و دشارژ شدن آن در فصل گرما جلوگیری کرد.

  1. پارک خودرو در سایه

با پارک کردن ماشین در زیر سایه یا سایه‌بان، میتوان مانع از افزایش دمای داخلی ماشین و دمای باتری شد. با این کار فضای کابین ماشین در زمان ورود راننده خنک بوده و دمای اجزایی همچون موتور و باتری به حد نرمال می‌رسد. یادتان باشد که باتری‌های اسیدی به هیچ عنوان برای مناطق گرم مناسب نیستند و نیاز به نگهداری و بررسی سطح الکترولیت دارند. برای همین اگر در منطقه خیلی گرمی ساکن هستید، بهتر است از باتری‌های اتمی به جای اسیدی استفاده نمایید.

 

جمع بندی

در این مطلب از سایت گلپانیا در خصوص دلایل خراب شدن باتری ماشین در گرمای تابستان صحبت کردیم و با چند راهکار جهت جلوگیری از این مشکل آشنا شدیم. با توجه به موارد اشاره شده میتوانید مانع از افزایش دمای باتری خودروی خود شوید و به بهبود عملکرد و افزایش طول عمر آن کمک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید