جستجو کردن
علت و علائم خرابی پمپ بنزین خودرو

علت و علائم خرابی پمپ بنزین خودرو

پمپ بنزین جزو بخش‌های مهم در سیستم سوخت‌رسانی هر وسیله نقلیه‌ای محسوب می‌شود. این بخش به تامین سوخت برای موتور پرداخته و حرکت مداوم آن را تضمین می‌نماید. با این حال احتمال خرابی و از کار افتادگی پمپ بنزین همچون هر قطعه دیگری وجود دارد. دلایل زیادی در خرابی پمپ بنزین خودرو نقش دارند. زمانی که پمپ بنزین از کار بیفتد، با علائمی به راننده هشدار خرابی را می‌دهد. حال بهتر است ببینیم که علت خرابی پمپ بنزین خودرو چیست و از طریق چه علائمی میتوان نسبت به خرابی آن اطلاع پیدا کرد.

پمپ بنزین خودرو چیست؟

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم، پمپ بنزین وظیفه رساندن سوخت از باک به موتور خودرو را بر عهده دارد. برای همین اگر پمپ بنزین خراب شود، سبب بروز مشکلاتی همچون خاموش شدن ماشین در حین حرکت و کاهش قدرت شتاب‌گیری در سرعت‌های بالا می‌شود. برخی از لوازم نقلیه دارای پمپ‌های سوخت الکتریکی و برخی دیگر دارای پمپ‌های خطی یا مکانیکی هستند. پمپ‌های مکانیکی از حرکت موتور جهت فعالیت استفاده می‌کنند. پمپ‌های الکترونیکی هم که اغلب در داخل مخزن سوخت قرار دارند، از موتورهای الکترومغناطیسی برای وارد کردن سوخت به موتور در فشار بالا استفاده می‌کنند.

پمپ بنزین خودرو چیست؟

علت خرابی پمپ بنزین خودرو

خرابی و سوختن پمپ بنزین خودرو، به بروز نقص فنی یا پایین بودن کیفیت سوخت ارتباطی ندارد. بلکه عوامل دیگری در خرابی پمپ بنزین خودرو موثر هستند که مهمترین آنها به شرح زیر است:

علت خرابی پمپ بنزین خودرو

 • گرفتگی فیلتر سوخت پمپ بنزین

پمپ بنزین خودرو دارای فیلتر است. این فیلترها از ورود آلاینده با اندازه بیش از 70 میکرون به داخل پمپ جلوگیری می‌کنند. برای همین پس از مدتی به دلیل تجمع رسوب، دچار گرفتگی می‌شوند. با گرفتگی فیلتر پمپ بنزین، از شدت جریان سوخت ورودی به پمپ کاسته می‌شود. در این شرایط پمپ جهت رفع این مشکل بیشتر کار می‌کند و فشار بیشتری را تحمل می‌نماید. برای همین این موضوع میتواند سبب خرابی پمپ بنزین خودرو شود.

 • مشکلات برقی پمپ بنزین

نوسانات جریان برق به دلیل وارد شدن جریان الکتریکی با ولتاژ و آمپر بالا، سبب آسیب به کانکتورهای موتور پمپ می‌شوند. همین موضوع سبب آسیب‌دیدگی پمپ بنزین ماشین می‌گردد. گاهی اوقات هم شل شدن سیم‌کشی و یا خرابی فیوز سبب بروز مشکلات برقی می‌شود. در صورتی که فیوز خراب شود، باید مورد تعویض قرار بگیرد تا مشکل برطرف گردد.

 • رانندگی طولانی مدت با سوخت کم

هر چقدر میزان سوخت موجود در باک کمتر شود، پمپ جهت برقراری جریان پایدار سوخت فشار بیشتری را تحمل می‌کند. همین امر میتواند سبب کاهش عمر مفید پمپ شود. برای همین بهتر است با روشن شدن چراغ پمپ بنزین خودرو، خیلی سریع سوخت خودرو را تامین نمایید.

 • ناخالصی سوخت

از دیگر دلایل خرابی پمپ بنزین خودرو باید به ناخالصی سوخت اشاره کرد. با اینکه در ورودی پمپ بنزین فیلتر وجود دارد، اما گاهی اوقات آلاینده‌هایی با ابعاد و اندازه کوچک از این فیلتر عبور می‌کنند. این آلاینده‌ها میتوانند منجر به آسیب دیدن پمپ سوخت شوند و آن را از کار بیاندازند. همچنین اگر درون سوخت ذرات آب یا رطوبت وجود داشته باشد، پمپ بنزین در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

خرابی پمپ بنزین با چه علائمی همراه است؟

حال که با دلایل خرابی پمپ بنزین خودرو آشنا شدیم، بهتر است به بررسی علائم خرابی آن بپردازیم. مهمترین علائم خرابی پمپ بنزین خودرو عبارتند از:

خرابی پمپ بنزین با چه علائمی همراه است؟

 • کاهش قدرت خودرو

از نشانه‌های اولیه و رایج خرابی پمپ بنزین باید به از دست رفتن توان موتور در زمان شتاب‌گیری اشاره کرد. زمانی که پمپ خراب شود، قادر به رساندن سوخت کافی به موتور خودرو نبوده و همین امر سبب کاهش قابل توجه قدرت موتور می‌شود.

 • توقف مکرر یا ایراد در استارت

زمانی که پمپ بنزین خودرو خراب شود، میتواند سبب توقف یا بروز مشکل در استارت زدن شود. چرا که سوخت کافی به موتور نرسیده و اختلاط ناکافی جهت احتراق رخ می‌دهد. برای همین اگر خودرو به طور مکرر متوقف شده و یا در زمان استارت‌زنی با مشکل مواجه گردد، باید به بررسی پمپ بنزین پرداخته شود تا در صورت بروز مشکل پمپ تعویض یا تعمیر گردد.

 • گرم شدن بیش از حد موتور

از دیگر نشانه‌های خرابی پمپ بنزین خودرو باید به گرمایش بیش از حد موتور اشاره کرد. در اکثر خودروهای مدرن، سوخت برای خنک کردن مجموعه پمپ بنزین استفاده می‌شود. حال اگر این قطعه خراب شود، میتواند سبب گرم شدن بیش از حد موتور گردد.

 • خروج صداهای غیر معمول از مخزن سوخت

گاهی اوقات خرابی پمپ بنزین خودرو با خروج صداهای غیر معمول از مخزن سوخت قابل تشخیص است. این صداها که در حالت عادی شنیده نمی‌شوند، نشان می‌دهند که موتور پمپ بنزین به دلیل ساییدگی و پارگی داخلی در حال تلاش جهت عملکرد صحیح است. برای همین اگر با چنین صدایی از مخزن سوخت مواجه شدید، باید به خرابی پمپ بنزین خودرو توجه داشته باشید.

 • کاهش و افزایش شتاب خودرو

خرابی پمپ بنزین میتواند سبب کاهش و افزایش ناگهانی شتاب خودرو شود. در صورتی که پمپ بنزین در رساندن سوخت ثابت به موتور نوسان کند، سبب بروز این مشکل شده و بر روی عملکرد خودرو نیز تاثیر می‌گذارد.

 • اختلال دور موتور در زمان توقف

پمپ بنزین خراب و معیوب میتواند سبب کند شدن دور موتور یا نامنظم شدن سرعت موتور در زمان توقف خودرو شود. چرا که در این شرایط پمپ در تنظیم درست جریان سوخت ناتوان شده و سبب ایجاد اختلال در سرعت دور موتور می‌شود.

 • تکان‌های شدید در خودرو

از دیگر نشانه‌های خرابی پمپ بنزین باید به تکان شدید در خودرو اشاره کرد. زمانی که در سرعت زیاد با تکان‌های شدید در موتور مواجه شدید، احتمالا پمپ بنزین دچار مشکل شده است و نمیتواند سوخت را به آرامی به موتور انتقال دهد. در این شرایط موتور به جای دریافت سوخت، بخش زیادی از هوا را دریافت می‌کند. همین امر باعث می‌شود تا موتور خودرو چندین بار ضربات برق را از خود عبور داده و سبب ایجاد تکان‌های شدید در خودرو شود.

علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین چیست؟

 

علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین چیست؟

 

برخی افراد در رابطه با نیم سوز شدن پمپ بنزین خودرو با سوالات و ابهاماتی مواجه می‌شوند. در این رابطه باید اشاره کنیم که نیم سوز شدن پمپ بنزین علائم خاصی ندارد. در واقع اگر یکی از موارد اشاره شده در بخش قبلی در خودرو مشاهده شود، احتمال نیم سوز شدن پمپ بنزین هم وجود دارد. پس علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین با علائم خرابی آن یکسان هستند و در هر حالت باید به تعویض پمپ پرداخته شود.

عیب یابی پمپ بنزین با دوره جامع سوخت‌رسانی گلپانیا

اگر قصد دارید با سیستم سوخت‌رسانی خودرو در کمترین زمان ممکن آشنا شوید و قادر به عیب‌یابی و تعمیر اجزای آن نظیر پمپ بنزین باشید، میتوانید دوره جامع سوخت‌رسانی گلپانیا را تهیه نمایید. در این دوره دانشجو با مباحث مختلفی در رابطه با سیستم سوخت‌رسانی خودرو آشنا می‌شود که از مهمترین آنها باید به عیب‌یابی و تعمیرات پمپ بنزین خودرو اشاره کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه میتوانید با مجموعه گلپانیا تماس حاصل فرمایید.

 

جمع بندی

همانطور که متوجه شدیم پمپ بنزین خودرو از قطعات مهم در سیستم سوخت‌رسانی خودرو است و هرگونه عیب و نقص در آن سبب ایجاد اختلال در حرکت خودرو می‌شود. با توجه به علائم خرابی پمپ بنزین خودرو میتوانید از بروز مشکل در آن اطمینان حاصل کرده و هرچه سریع‎تر جهت بررسی و تعویض آن اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید