جستجو کردن
علل برق دزدی ماشین + نحوه رفع آن

علل برق دزدی ماشین + نحوه رفع آن

یکی از اختلالات و مشکلات موجود در خودروها، برق دزدی نام دارد. برق دزدی به مصرف نابه‌جای برق یا انرژی از باتری خودرو در حالت خاموشی اشاره دارد. به عبارتی زمانی که خودروی خاموش از باتری استفاده کند، یعنی برق دزدی رخ داده است. حال بهتر است ببینیم که علل برق دزدی ماشین چیست و چگونه میتوان این مشکل را برطرف کرد.

برق دزدی ماشین یعنی چه و چه علتی دارد؟

برق دزدی ماشین یعنی چه و چه علتی دارد؟

زمانی که خودرو در حالت خاموش از باتری استفاده می‌کند و سبب خالی شدن باتری می‌شود، یعنی برق دزدی صورت گرفته است. این یعنی در این شرایط یک قطعه از خودرو در زمان خاموش بودن آن از برق باتری استفاده کرده و موجب تخلیه آن شده است. در صورتی که راننده به این موضوع توجهی نکرده و مشکل را برطرف نکند، باتری پس از مدتی قابلیت‌ها و کارایی اولیه خود را از دست می‌دهد و نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

در تعریف دیگری از برق دزدی میتوان گفت به هرگونه اشکال در سیستم برقی خودرو که سبب کاهش ولتاژ تولیدی شده و بر روی عملکرد صحیح قطعات مختلف خودرو تاثیر می‌گذارد، برق دزدی گفته می‌شود. این مسئله بنا به دلایل مختلفی روی می‌دهد. با این حال برخی از قطعات همچون دزدگیر، وایر شمع و کویل در برق دزدی و کاهش برق باتری تاثیر زیادی دارند.

قطعات موثر در برق دزدی ماشین

قطعات موثر در برق دزدی ماشین

برق دزدی ماشین بنا به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. زمانی که راننده متوجه این موضوع می‌شود، خیلی سریع خودروی خود را نزد یک تعمیرکار حرفه‌ای می‌برد. حال گاهی اوقات علت برق دزدی بسیار ساده است و افراد عادی هم میتوانند به دلیل و همچنین نحوه برطرف کردن آن پی ببرند. بیشترین احتمال برق دزدی در ماشین از جانب بخش‌ها و قطعاتی نظیر دزدگیر، رادیو، سیستم پخش، وایرشمع، کویل و سیستم قفل مرکزی است. برای همین میتوانید در ابتدا به بررسی این موارد بپردازید و در صورت لزوم به تعمیرگاه مراجعه نمایید.

علائم برق دزدی ماشین چیست؟

علائم برق دزدی ماشین چیست؟

اگر برایتان سوال است که برق دزدی ماشین با چه علائم و نشانه‌هایی همراه است، بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید. با مشاهده هر یک از این موارد بهتر است به یک باتری‌ساز ماهر مراجعه نمایید تا خودرو از نظر برق دزدی مورد بررسی قرار بگیرد.

 • ضعیف شدن نور چراغ‌های جلو و عقب خودرو
 • دیر عمل کردن استارت
 • ضعیف شدن عملکرد موتور
 • خروج صدا از دینام
 • خاموش شدن موتور در زمان حرکت
 • قطع و وصل شدن ضبط خودرو
 • داغ شدن سیم‌ها و باتری‌ها

نحوه پی بردن به برق دزدی ماشین

نحوه پی بردن به برق دزدی ماشین

برای اینکه به برق دزدی ماشین پی ببرید، میتوانید از سه روش موجود برای این کار استفاده نمایید. روش‌های تست تخلیه آمپراژ، افت ولتاژ باتری و استفاده از لامپ جزو روش‌های رایج برای این کار هستند. حال پیش از شروع کار و تست برق دزدی ماشین، باید تمام دستگاه‌های متفرقه خودرو را جدا کنید و از خاموش بودن تجهیزات برقی نظیر رادیو پخش مطمئن شوید. پس از آن باید خودرو را خاموش کرده و سوییچ را از آن خارج نمایید. سپس به سراغ باتری رفته و کابل منفی باتری را از قطب منفی جدا نمایید. در این زمان میتوانید از یکی از روش‌های موجود جهت پی بردن به برق دزدی ماشین استفاده نمایید.

 • استفاده از لامپ

برای پی بردن به برق دزدی ماشین با استفاده از لامپ، باید از یک لامپ کوچک 2 ولتی استفاده کنید. در این حالت باید یکی از سر باتری‌ها را جدا کرده و لامپ تست را بین سر باتری و قطب باتری قرار دهید. در صورتی که لامپ تست روشن نشود و یا روشنایی آن در حد بسیار کمی باشد، یعنی سیستم برق خودرو به درستی کار کرده و خبری از برق دزدی در آن نمی‌باشد.

 • استفاده از آمپر متر

در این روش برای پی بردن به برق دزدی خودرو، از آمپرمتر استفاده می‌شود. در این شرایط باید سر باتری قطب مثبت را باز کرده تا از طریق آمپرمتر بتوان به برق دزدی یا عدم برق دزدی در خودرو پی برد. این روش با کشیدن فیوزها و قرار دادن آنها در جای خود انجام می‌شود. در صورتی که در زمان کشیدن فیوز و قرار دادن آن در جای خود عدد صفر را بر روی آمپرمتر مشاهده نمایید، یعنی خودرو دچار مشکل برق دزدی شده است.

 • استفاده از مولتی متر

در روش سوم میتوان از مولتی متر استفاده کرد. برای این کار باید سیم قرمز مولتی متر را به قطب مثبت و سیم مشکی آن را به قطب منفی باتری متصل کرده و دستگاه را روی 10A تنظیم نمایید. در این مرحله سوییچ را بسته و کابل منفی باتری را جدا کنید. یک سر مولتی متر را به قطب منفی و سر دیگر را به کابل منفی وصل کنید. پس از گذشت 30 ثانیه، جریان برق باید بین نیم الی یک آمپر باشد. در صورتی که عدد نمایش داده شده بیشتر از این مقدار باشد، یعنی خودرو دچار برق دزدی شده است.

اجزای موثر در برق دزدی و نحوه رفع آن

اجزای موثر در برق دزدی و نحوه رفع آن

 • برق دزدی دزدگیر خودرو

یکی از توصیه‌های خودروسازان به رانندگان، استفاده از دزدگیرهای معتبر است. مالکان خودرو باید از نصب دزدگیرهای متفرقه بر روی خودرو تا حد امکان اجتناب کنند. چرا که این دزدگیرها میتوانند در سیستم برق خودرو مشکل ایجاد کرده و سبب برق دزدی خودرو شوند.

 • برق دزدی کویل خودرو

کویل یا کوئل از قطعات مهم در خودرو بوده که ولتاژ تولیدی باتری را تقویت می‌کند. خرابی و نیم سوز شدن این قطعه هم میتواند منجر به برق دزدی شود. از علائم برق دزدی توسط این قطعه باید به ضعیف شدن نور چراغ‌ها، دیر استارت خوردن خودرو و ریپ زدن موتور اشاره کرد. برای همین اگر با چنین مواردی مواجه شدید، بهتر است برای بررسی برق دزدی خودرو خیلی سریع به یک باتری‌ساز خبره مراجعه کنید.

 • برق دزدی سیستم پخش خودرو

در صورتی که ضبط ماشین خاموش نشود، مشکلاتی نظیر خالی شدن باتری و خرابی آن رخ می‌دهد. یکی از دلایل خاموش نشدن ضبط و برق دزدی هم مربوط به سیم‌کشی اشتباه دستگاه است. در این شرایط با رفع مشکل در سیم‌کشی سیستم رادیو، به احتمال زیاد مشکل برق دزدی هم حل می‌شود.

 • برق دزدی قفل مرکزی خودرو

قفل مرکزی وظیفه باز و بسته کردن درب‌ها را برعهده دارد. این سیستم شامل یک واحد کنترل الکترونیکی است که با دریافت سیگنال‌های میکرو سوییچ نصب شده در کلید اقدام به باز و بسته کردن درب‌های خودرو می‌کند. حال هرگونه مشکل در سیم‌کشی، فیوز و سوکت میتواند سبب برق دزدی قفل مرکزی شود.

جمع بندی

برق دزدی ماشین یکی از مشکلاتی است که بنا به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. زمانی که یک قطعه از برق باتری استفاده کرده و موجب خالی شدن آن شود، برق دزدی صورت می‌گیرد. در صورتی که مالک خودرو اقدام به رفع مشکل موجود نکند، باتری کارایی اولیه خود را از دست داده و نیاز به تعویض پیدا می‌کند. برای همین حتما به عوامل موثر در برق دزدی و نشانه‌های آن توجه داشته باشید تا بتوانید مانع از بروز مشکل در باتری و سایر قطعات خودرو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید