جستجو کردن
رابطه کولر ماشین و مصرف بنزین در خودروهای مختلف

رابطه کولر ماشین و مصرف بنزین در خودروهای مختلف

تقریبا تمام رانندگان از ارتباط مستقیم کولر و مصرف بنزین مطلع هستند. با روشن شدن کولر ماشین، مصرف سوخت خودرو افزایش پیدا می‌کند و بنزین بیشتری مصرف می‌شود. میزان دقیق مصرف سوخت هم به مدل و نوع خودرو بستگی دارد. بسیاری از تحقیقات نشان داده است که مصرف سوخت خودرو در زمان رانندگی با کولر روشن به طور متوسط دو لیتر در هر صد کیلومتر بیشتر می‌شود. در ادامه مطلب در این خصوص بیشتر صحبت کرده و به رابطه کولر ماشین و مصرف بنزین در خودروهای مختلف اشاره خواهیم داشت.

 

آیا کولر سبب افزایش مصرف بنزین می‌شود؟

قطعاتی همچون فن در سیستم خنک‌کننده ماشین، انرژی خود را از دینام و باتری دریافت می‌کنند. برخی دیگر از قطعات هم کار خود را با فرآیندهای شیمیایی انجام داده و نمیتوانند تاثیر محسوسی بر روی مصرف سوخت خودرو داشته باشند. اما کمپرسور کولر به طور مستقیم از طریق یک تسمه به موتور وصل می‌شود. برای همین این قطعه بیشترین تاثیر را بر روی مصرف سوخت دارد. کمپرسور هم با توجه به قدرت موتور طراحی می‌شود تا فشار زیادی به آن اعمال نگردد. با این حال زمانی که کمپرسور فعال شود، موتور مجبور به تولید انرژی بیشتری شده و سبب افزایش مصرف سوخت می‌گردد.

 

آیا کولر سبب افزایش مصرف بنزین می‌شود؟

 

با روشن شدن کولر میزان مصرف سوخت چقدر افزایش می‌یابد؟

با توجه به توضیحاتی که در بخش قبلی اشاره کردیم به این پی بردیم که روشن شدن کولر سبب اعمال بار اضافی بر روی موتور و در نتیجه افزایش مصرف سوخت می‌گردد. حال سوالی که برای بسیاری از رانندگان مطرح است این است که رابطه کولر ماشین و مصرف بنزین چیست و با روشن شدن کولر چقدر افزایش پیدا می‌کند؟ در این خصوص باید اشاره کنیم که میزان دقیق افزایش سوخت به موتور خودرو، کمپرسور کولر و عوامل دیگری نظیر دمای هوا، نحوه رانندگی، تعداد سرنشینان و ترافیک بستگی دارد. با این حال طبق تحقیقات موجود میتوان گفت روشن کردن کولر سبب افزایش 10 درصدی مصرف بنزین می‌شود. به عبارتی مصرف سوخت خودرو به هر میزانی که باشد، با روشن شدن کولر 10 درصد به آن افزوده می‌شود. البته این میزان دقیق نبوده و بر حسب شرایط ذکر شده ممکن است کمی کاهش و حتی افزایش پیدا کند.

 

با روشن شدن کولر میزان مصرف سوخت چقدر افزایش می‌یابد؟

 

پایین دادن شیشه یا روشن کردن کولر؟

برخی رانندگان برای کاهش مصرف بنزین از روشن کردن کولر اجتناب کرده و شیشه‌های ماشین را پایین می‌دهند. در این رابطه باید اشاره کنیم که این باور کاملا غلط است. چرا که بدنه خودرو به صورت آیرودینامیکی طراحی می‌شود. زمانی که راننده در جاده و با سرعت بالا در حال رانندگی است، با پایین دادن شیشه‌ها سبب چرخش هوا در کابین خودرو شده و آیرودینامیک خودرو را به هم می‌ریزد. مقاومت هوا هم مانع از حرکت ماشین شده و منجر به تلاش بیشتر موتور می‌شود. برای همین با بستن پنجره‌ها و روشن کردن کولر میتوان مانع از فشار بیشتر به موتور شده و مصرف سوخت را نسبت به زمان باز بودن پنجره‌ها کاهش داد.

 

پایین دادن شیشه یا روشن کردن کولر؟ 

 

چند نکته برای استفاده از کولر در فصل گرما

  1. بلافاصله بعد از سوار شدن به خودرو، کولر را روشن نکنید. چرا که اجزای داخلی خودرو از جمله روکش‌های صندلی و برخی از قطعات در اثر تابش نور خورشید منجر به پخش بوی ناخوشایند و خطرناکی می‌شوند که با روشن شدن کولر در هوای کابین پخش می‌شود. برای همین به جای روشن کردن کولر در ابتدا شیشه‌های ماشین را پایین بکشید تا هوای کابین به طور کامل تخلیه شود.
  2. زمانی که قصد استفاده از کولر را دارید، آن را از همان ابتدا روی درجه بالا قرار ندهید. در ابتدا از پایین‌ترین میزان درجه شروع کنید تا از آسیب به کمپرسور جلوگیری شود.
  3. در صورتی که خودرو در زیر سایه پارک بوده است، میتوانید پس از گرم شدن قطعات ماشین کولر را روشن کنید.
  4. در زمان رانندگی در ترافیک شدید یا سربالایی با شیب تند از کولر استفاده نکنید و دقایقی آن را خاموش کنید. چرا که در این شرایط موتور خودرو تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد.
  5. در زمان فعالیت کولر، شیشه‌ها را به طور کامل بالا بکشید. بالا بودن شیشه‌ها سبب فشار کمتری به سیستم‌ خنک‌کننده می‌شود.
  6. از حالت گردش هوا برای تهویه استفاده کنید. در این حالت سیستم سرمایشی به جای اینکه هوا را از بیرون خودرو به داخل بکشد، هوای خنک داخل ماشین را به گردش درآورده و سبب مصرف انرژی کمتری می‌شود.
  7. پیش از خاموش کردن خودرو، کولر را خاموش کنید. زمانی که به مقصد رسیدید، در ابتدا کولر و سپس ماشین را خاموش نمایید.
  8. از سیستم سرمایشی خودرو به خوبی نگهداری کنید و به وضعیت فیلترها و گاز کولر توجه داشته باشید. برای شارژ کولر حتما به سراغ افراد ماهر بروید و این کار را خودسرانه انجام ندهید.
  9. از کولر به اندازه مطلوب استفاده کنید تا به قطعات آن و همچنین خودرو فشاری وارد نشود.
  • در صورتی که کولر بلافاصله پس از روشن شدن خودرو هوا را خنک کرده و به تدریج باد گرم خارج می‌کند، ایراد از ترموستات کولر است و باید رگلاژ شود.

 

جمع بندی

در این مطلب در سایت گلپانیا خصوص رابطه کولر ماشین و مصرف بنزین در خودروهای مختلف صحبت کردیم. همانطور که متوجه شدیم میزان مصرف بنزین در زمان روشن بودن کولر به مواردی نظیر نوع کمپرسور کولر، دمای هوا، نحوه رانندگی، تعداد سرنشینان و ترافیک بستگی دارد. با این حال طبق تحقیقات موجود میتوان گفت روشن کردن کولر سبب افزایش 10 درصدی مصرف بنزین می‌شود. برای استفاده بهینه از کولر و جلوگیری از فشار به موتور و کمپرسور کولر حتما به نکات اشاره شده در متن توجه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید