جستجو کردن
علت ظاهر شدن چراغ ایربگ در خودرو و نحوه خاموش کردن آن

علت ظاهر شدن چراغ ایربگ در خودرو و نحوه خاموش کردن آن

چراغ ایربگ یک چراغ هشداردهنده مربوط به سیستم ایربگ یا همان کیسه هوا خودرو است. این چراغ وظیفه دارد تا به راننده در خصوص وجود مشکل در یکی از بخش‌های سیستم ایربگ اطلاع دهد. برای همین روشن شدن چراغ ایربگ در خودرو نشانگر این است که یکی از بخش‌های این سیستم دچار مشکل شده و باید برای برطرف کردن آن اقدام کرد. در ادامه مطلب به صورت تخصصی‌تر به علت ظاهر شدن چراغ ایربگ در خودرو و با نحوه خاموش کردن آن آشنا خواهیم شد.

 

سیستم ایربگ و اجزای آن

ایربگ یا کیسه هوا یک وسیله ایمنی در خودروها است که در زمان تصادف پر از باد شده و همچون محافظ میان سرنشین و خودرو قرار می‌گیرد. این سیستم شامل اجزای مختلفی است که هر یک از آنها وظایف خاصی را بر عهده دارند. مهمترین اجزای سیستم ایربگ، سنسورها هستند که با تشخیص شتاب منفی و عوامل محیطی تصادف را از سایر حوادث شناسایی می‌کنند. مدار کنترل الکترونیکی نیز بخش مهمی از این سیستم بوده که وظیفه مدیریت این سیستم را بر عهده دارد. زمانی که سنسورها پیام تصادف را به مدار کنترل ارسال می‌کنند، مدار پیام را تحلیل کرده و در صورت نیاز باز شدن کیسه‌ها را به ایربگ منتقل می‌کند.

 

سیستم ایربگ و اجزای آن

 

چراغ ایربگ هم که بر روی صفحه کیلومتر خودرو قرار دارد، یکی از اجزای این سیستم است. زمانی که مدار کنترل الکترونیکی ایربگ وجود یک مشکل فنی را در سیستم شناسایی کند، دستور روشن شدن چراغ ایربگ ارسال می‌شود تا راننده نسبت به آن مطلع شود.  برخی تصور دارند که روشن شدن چراغ ایربگ نشانگر باز شدن ایربگ است که این تصور کاملا غلط است.

 

5 علت روشن شدن چراغ ایربگ در خودرو

  1. وجود مشکل در سنسور ایربگ

یکی از دلایل روشن شدن چراغ ایربگ در خودرو، وجود مشکل در سنسور ایربگ است. همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم سیستم ایربگ شامل سنسورهایی است که به بررسی شرایط می‌پردازند. این سنسورها پیام تصادف را به مدار کنترل ایربگ ارسال می‌کنند. حال اگر سنسور مشکلی داشته باشد، پیام به مدار نرسیده و احتمال باز نشدن کیسه هوا افزایش پیدا می‌کند. از این رو برای افزایش ایمنی خود و سایر سرنشینان به این موضوع توجه کرده و حتما با روشن شدن چراغ ایربگ به بررسی و رفع مشکل بپردازید.

  1. خرابی یونیت ایربگ

یونیت ایربگ یا کامپیوتر ایربگ، از مهمترین اجزای سیستم ایربگ خودرو است. این بخش دارای درگاه ورودی و خروجی و یک پردازشگر است. زمانی که سوییچ خودرو باز می‌شود، یونیت ایربگ مدار داخلی را چک کرده تا از عدم وجود مشکل در مدار مطلع شود. حال این قطعه به دلایل سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و یا باتری به باتری کردن دچار خرابی شده و منجر به روشن شدن چراغ ایربگ می‌شود.

  1. خرابی فنر ساعتی

فنر ساعتی قطعه‌ای است که برای برقراری ارتباط بین سیم‌های مربوط به ایربگ، بوق، دکمه‌های کروز و سیستم صوتی که بر روی فرمان خودرو هستند، به کار می‌رود. این قطعه به دلیل چرخش فرمان همواره در حال چرخش است و معمولا با گذشت زمان دچار استهلاک و فرسودگی شده و پاره می‌شود. برای همین یکی از دلایل ظاهر شدن چراغ ایربگ در خودرو، پارگی و خرابی این قطعه است.

  1. خرابی یا شل شدن سوکت ایربگ

سوکت ایربگ یک قطعه الکتریکی کوچک اما مهم است که وظیفه اتصال ایربگ به سیستم برق خودرو را بر عهده دارد. این قطعه نقش مهمی در عملکرد سیستم ایربگ دارد. در صورتی که سوکت ایربگ دچار خرابی و مشکلی شود، احتمال عمل نکردن کیسه‌های هوا در زمان تصادف وجود دارد. برای همین با خرابی یا شل شدن سوکت ایربگ، چراغ ایربگ در خودرو نیز روشن می‌شود.

 

خرابی یا شل شدن سوکت ایربگ

 

  1. خرابی کمربند ایمنی

سیستم ایربگ دارای سنسورهایی است که بسته شدن کمربندهای ایمنی را کنترل می‌کنند. در صورتی که چیزی وارد سگک کمربند شده باشد، ممکن است در اتصال اختلال ایجاد کند و سبب روشن شدن چراغ شود. برای همین بهتر است سگک را بررسی کرده و هرگونه جسم و ماده اضافی را از آن خارج کرد. در صورتی که چیزی در داخل سگک مشاهده نمی‌کنید، میتوانید با هوای فشرده داخل آن را اسپری کنید.

 

در زمان روشن شدن چراغ ایربگ چه باید کرد؟

زمانی که خودرو روشن می‌شود، چراغ هشدار ایربگ برای حدود چند ثانیه روشن شده و سپس به طور اتوماتیک خاموش می‌شود. حال اگر این چراغ کماکان روشن بماند، نشانگر وجود یک مشکل یا خطا در سیستم ایربگ است. روشن شدن چراغ ایربگ احتمال باز نشدن کیسه‌های هوا در زمان وقوع تصادف را به راننده هشدار می‌دهد. البته گاهی اوقات هم روشن ماندن این چراغ به دلیل ضعیف عمل کردن کمربند است. برای همین پس از روشن شدن چراغ ایربگ، در ابتدا کمربندها را چک کنید. در صورتی که چراغ همچنان روشن بماند، بهتر است کامپیوتر ماشین دیاگ زده شود تا کد مربوط به مشکل شناسایی گردد.

 

در زمان روشن شدن چراغ ایربگ چه باید کرد؟

چگونه چراغ ایربگ را خاموش کنیم؟

اگر قصد دارید چراغ ایربگ خودرو را خاموش کنید، بهتر است خودرو را نزد یک کارشناس خودرو ببرید تا با بررسی‌های لازم و تشخیص خرابی سیستم، مشکل را به طور کلی مرتفع نماید. برخی رانندگان از روش‌های غیر اصولی برای خاموش کردن این چراغ هشدار استفاده می‌کنند که ممکن است سبب آسیب به برخی از قطعات خودرو شوند. با این حال اگر قصد داشتید چراغ ایربگ را برای مدت موقت خاموش کنید، میتوانید آن را ریست کنید. برای این کار باید سوییچ را در جای خود قرار داده و کلید را به حالت روشن بچرخانید. در این زمان چراغ ایربگ روشن شده و حدود 5 الی 7 ثانیه روشن مانده و سپس خاموش می‌شود. بعد از خاموش شدن چراغ، کلید را فورا خاموش کرده و سه ثانیه صبر کنید. مجددا مراحل قبلی را تکرار کنید. با روشن کردن خودرو چراغ به مدت 7 ثانیه روشن شده و سپس خاموش می‌شود. در این زمان چراغ ریست شده است.

 

جمع بندی

در این مطلب در خصوص علت ظاهر شدن چراغ ایربگ در خودرو و نحوه خاموش کردن آن صحبت کردیم. همانطور که متوجه شدیم روشن شدن چراغ ایربگ نشانگر وجود مشکل در سنسورهای ایربگ، خرابی یونیت ایربگ، خرابی فنر ساعتی، خرابی یا شل شدن سوکت ایربگ و یا خرابی کمربندها است. در این شرایط بهتر است خودرو را برای بررسی تخصصی به یک تعمیرگاه ببرید تا مشکل شناسایی و برطرف شود. در صورت نیاز به آموزش های بیشتر می توانید دوزه های مجموعه گلپانیا را تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید