جستجو کردن
طول عمر باتری ماشین چقدر است؟

طول عمر باتری ماشین چقدر است؟

باتری از اجزای مهم در خودرو است که وظایفی نظیر راه‌اندازی ماشین و تامین برق لوازم برقی ماشین را بر عهده دارد. این قطعه حیاتی، انرژی قطعاتی نظیر لامپ‌ها، سیستم صوتی، شیشه بالابر برقی، برف پاک‌کن و غیره را تامین می‌کند. برای همین توجه به طول عمر باتری ماشین مهم بوده و باید به نشانه‌های تعویض باتری توجه کرد. در این مطلب قصد داریم در خصوص طول عمر باتری ماشین صحبت کنیم و با نحوه افزایش طول عمر باتری ماشین آشنا شویم.

 

دلایل موثر بر کاهش عمر باتری ماشین

دلایل زیادی وجود دارد که سبب کاهش عمر مفید باتری می‌شود. مهمترین دلایل عبارتند از:

 

دلایل موثر بر کاهش عمر باتری ماشین

روشن ماندن سیستم‌های الکتریکی برای مدت طولانی

یکی از دلایلی که سبب کاهش عمر مفید باتری ماشین می‌شود، اشتباهات راننده است. در صورتی که راننده خاموش کردن سیستم‌های الکتریکی ماشین را فراموش کند و به خانه برود، باتری دشارژ می‌شود. برای مثال روشن ماندن چراغ‌های ماشین، سیستم صوتی و سیستم تهویه برای چندین ساعت باعث می‌شود تا از انرژی باتری استفاده شده و باتری ضعیف شود. این موارد سبب کوتاه شدن عمر مفید باتری می‌شوند.

گرما و سرمای شدید

یکی دیگر از دلایلی که سبب کاهش عمر مفید باتری ماشین می‌شود، گرما و سرمای شدید است. به طوری که در مناطق گرمسیر، عمر باتری کمتر است. گرمای هوا و گرمای تولید شده توسط موتور، سبب تبخیر مایعات در باتری شده و به ساختار داخلی آن آسیب وارد می‌کند. هوای بسیار سرد هم به این قطعه حیاتی آسیب وارد کرده و طول عمر مفید آن را کاهش می‌دهد.

معیوب بودن دینام

خرابی دینام هم میتواند سبب کاهش طول عمر باتری ماشین شود. همانطور که می‌دانیم دینام وظیفه شارژ باتری را برعهده دارد. حال اگر دینام خراب باشد، باتری به خوبی شارژ نشده و ضعیف می‌شود. دیود معیوب هم میتواند حتی زمانی که موتور خودرو خاموش است، شارژ را به جریان انداخته و باتری را به طور کامل تخلیه کند.

خوردگی پایانه‌های باتری

خوردگی و پوسیدگی پایانه‌های باتری، از دیگر عوامل موثر بر کاهش عمر مفید باتری است. نشتی اسید در کانکتورها و سفت شدن آن باعث می‌شود تا بین پایانه‌ها و نقاط اتصال تماس موثری برقرار نشود. همین موضوع امکان شارژ مجدد باتری از طریق دینام را کاهش می‌دهد. برای همین به خوردگی و پوسیدگی پایانه‌های باتری توجه داشته باشید. این خوردگی‌ها به راحتی قابل مشاهده هستند.

 

طول عمر مفید باتری ماشین چند سال است؟

عمر باتری ماشین به طور متوسط 2 الی 5 سال است. البته طول عمر مفید باتری 2 الی 3 سال بیشتر نبوده و با توجه به نکات مراقبتی و سرویس‌های به موقع میتوان آن را تا 5 سال نیز حفظ کرد. برای همین اگر قصد دارید از باتری ماشین برای چندین سال استفاده کنید و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی نمایید، حتما به نکات مراقبتی و راهکارهای افزایش عمر باتری ماشین توجه داشته باشید.

 

طول عمر مفید باتری ماشین چند سال است؟

 

در طی این سال‌ها با تشخیص نشانه‌های خرابی باتری میتوانید خود را برای تعویض باتری آماده کرده و از ماندن در جاده و خیابان جلوگیری کنید. اگر هم برایتان سوال است که عمر باتری ماشین چند کیلومتر است، باید اشاره کنیم که با در نظر گرفتن متوسط کارکرد 20 هزار کیلومتر در سال، باتری خودرو میتواند پس از حدود 60 الی 80 هزار کیلومتر کارکرد از کار بیفتد.

 

چگونه بفهمیم عمر باتری ماشین تمام شده است؟

نشانه‌های خرابی یا تضعیف باتری مشخص بوده و با توجه به آنها میتوان نسبت به وضعیت باتری ماشین اطلاع پیدا کرد. در این خصوص باید به موارد زیر اشاره کرد:

 

چگونه بفهمیم عمر باتری ماشین تمام شده است؟

روشن شدن چراغ چک موتور

روشن شدن چراغ چک موتور به دلایل زیادی مرتبط است. با این حال یکی از مهمترین دلایل روشن شدن این چراغ، تضعیف باتری است. زمانی که چراغ چک موتور در حین رانندگی روشن می‌شود، بسیاری از رانندگان در ابتدا به سراغ بررسی باتری ماشین می‌روند. در صورتی که نشانه‌های دیگر هم به اندازه کافی بارز باشند و بتوان تشخیص داد که به طور قطع مشکل از باتری است، یعنی زمان تعویض این قطعه فرا رسیده است.

روشن نشدن موتور

یکی دیگر از نشانه‌های زمان تعویض باتری ماشین، روشن نشدن موتور است. معمولا ماشین در این حالت در زمان استارت زدن و شروع احتراق چند بار کلیک می‌کند و موتور روشن نمی‌شود. در صورتی که پس از چند بار کلیک موتور روشن شود، یعنی باتری به میزان خیلی کمی برق‌رسانی دارد و ضعیف شده است. در صورتی هم که موتور روشن نشود، به احتمال زیاد باتری به طور کامل از کار افتاده و باید تعویض گردد.

کاهش نور چراغ‌ها

یکی از ساده‌ترین راه‌های تشخیص تضعیف باتری ماشین، کاهش نور چراغ‌های جلو است. در صورتی که لامپ‌ها مشکلی نداشته باشند، به احتمال زیاد به خاطر بروز مشکل در باتری و عدم امکان برق‌رسانی صحیح از باتری، چراغ‌ها دچار کاهش نور شده‌اند. کاهش نور چراغ‌های جلو در رانندگی اختلال ایجاد کرده و ایمنی خودرو را کاهش می‌دهد. برای همین در این شرایط به بررسی ریشه مشکل پرداخته و در صورت لزوم باتری را عوض کنید.

 

چگونه عمر مفید باتری ماشین را افزایش دهیم؟

 

چگونه عمر مفید باتری ماشین را افزایش دهیم؟

 

  • خاموش کردن ماشین در فواصل کوتاه مدت را محدود کنید.
  • در صورتی که همواره در مسیرهای دارای دست‌انداز رانندگی می‌کنید، اتصالات آن را بررسی کنید. شل شدن اتصالات و پایانه‌ها سبب ضعیف شدن باتری و ایجاد اتصال کوتاه داخلی می‌شود.
  • زمانی که ماشین را خاموش کردید، نسبت به خاموشی چراغ‌ها، رادیو، برف پاک‌کن و غیره مطمئن شوید.
  • پایانه‌ها و کانکتورهای باتری را همواره تمیز نگه دارید و با یک مسواک آغشته به ترکیب آب و جوش شیرین آن را از هرگونه گرد و غبار و آلودگی پاک کنید.
  • هر از گاهی ولتاژ خروجی باتری را با دستگاه مخصوص اندازه‌گیری کنید.
  • زمانی که ماشین در حالت درجا کار می‌کند، سیستم صوتی، کولر و غیره را به طور موقت خاموش کنید.
  • به سرویس دوره‌ای ماشین اهمیت دهید و آن را در شرایط مطلوبی نگهداری کنید.

 

جمع بندی

در این مطلب در سایت گلپانیا در خصوص طول عمر باتری ماشین صحبت کردیم. همانطور که اشاره کردیم باتری ماشین معمولا 2 الی 3 سال عمر می‌کند. با این حال با توجه به نکات مراقبتی میتوان طول عمر باتری ماشین را افزایش داده و از آن به مدت 5 سال استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید