جستجو کردن
دلایل روشن شدن چراغ ترمز دستی

دلایل روشن شدن چراغ ترمز دستی

ترمز دستی یا ترمز پارک، از اجزای مهم خودرو است که برای ثابت نگه داشتن خودروی متوقف شده به کار می‌رود. زمانی که راننده ترمز دستی را می‌کشد، خودرو از حرکت باز ایستاده و به سمت عقب یا جلو متمایل  نمی‌شود. با کشیدن ترمز دستی هم چراغ مربوط به آن بر روی صفحه داشبورد روشن می‌شود. با این حال گاهی اوقات این چراغ در شرایط دیگر نیز روشن و خاموش شده و نیاز به بررسی پیدا می‌کند. با اطلاع از دلایل روشن شدن چراغ ترمز دستی میتوان مشکل را شناسایی کرده و آن را سریعا مرتفع کرد.

 

ترمز دستی و نحوه عملکرد آن

ترمز دستی از اجزای مهم خودرو است که برای ثابت نگه داشتن خودروی متوقف شده به کار می‌رود. این بخش از خودرو که سلامت و عملکرد بی‌نقص آن از اهمیت زیادی برخوردار است، به شکل یک اهرم، دکمه و یا پدال در داخل کابین و جایی در دسترس راننده قرار دارد. مدل اهرمی ترمز دستی در کنار دست راست راننده و نزدیک به کنسول وسط قرار دارد. مدل دکمه‌ای آن هم نزدیک به فرمان یا کنار اهرم دنده واقع است.

 

ترمز دستی و نحوه عملکرد آن

 

نحوه عملکرد سیستم ترمز دستی در برخی از خودروها متمایز و بسیار متفاوت است. زمانی که ترمز دستی کشیده می‌شود، سیم متصل به ترمز چرخ‌های عقب فعال می‌شود. سیستم ترمز دستی باعث می‌شود تا فشار زیادی بر روی گیربکس وارد نشود. همین موضوع باعث شده تا این سیستم به یکی از سیستم‌های مهم خودرو تبدیل شود و به راننده امکان پارک خودرو در مکان‌های مختلف حتی مکان‌های شیب‌دار را نیز بدهد.

 

چراغ ترمز دستی چیست؟

سیستم ترمز دستی دارای یک چراغ هشداردهنده بر روی صفحه داشبورد است که با روشن و خاموش شدن آن راننده در اطلاع از وضعیت ترمز دستی قرار می‌گیرد. چراغ هشدار ترمز دستی معمولا با حرف P در داخل دایره با دو براکت مشخص می‌شود.  زمانی که ترمز دستی کشیده می‌شود، چراغ ترمز دستی روشن شده و به راننده در خصوص بالا بودن ترمز دستی اطلاع داده می‌شود. زمانی هم که راننده اقدام به حرکت کرده و ترمز دستی را رها می‌کند، این چراغ خاموش می‌شود. حال گاهی اوقات چراغ هشدار ترمز دستی همچنان روشن مانده و خاموش نمی‌شود. این موضوع نشانگر وجود یک مشکل و ایراد در سیستم ترمز دستی یا سیستم ترمز خودرو است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.

 

6 دلیل روشن شدن چراغ ترمز دستی

حال که با ترمز دستی و چراغ آن آشنا شدیم، بهتر است به دلایل روشن ماندن چراغ ترمز دستی بپردازیم.

 

6 دلیل روشن شدن چراغ ترمز دستی

 

  1. پایین نبودن ترمز دستی به طور کامل

در سیستم ترمز دستی اهرمی، پایین نبودن دسته اهرم به طور کامل میتواند سبب روشن شدن چراغ ترمز دستی شود. در شرایطی که ترمز دستی به طور کامل پایین نباشد، به سیستم ترمز دستی فشار وارد شده و همین امر سبب روشن شدن چراغ مربوط به آن می‌شود. برای همین باید پیش از حرکت نسبت به پایین بودن کامل ترمز دستی اطمینان پیدا کرده و سپس اقدام به حرکت کرد.

  1. خرابی سوئیچ ترمز دستی

یکی از دلایل رایج روشن ماندن چراغ ترمز دستی، خرابی سوئیچ موجود در کنار ترمزهای عقب است. برای اینکه نسبت به سالم بودن سوئیچ ترمز دستی مطمئن شوید، میتوانید در شرایطی که ترمز دستی پایین است، اهرم را تکان دهید. اگر چراغ برای چند ثانیه خاموش شده و یا چشمک بزند، به احتمال زیاد سوئیچ ترمز دستی دچار آسیب شده و باید تعویض گردد.

  1. تنظیم نبودن فشار روغن

تنظیم نبودن فشار روغن هم میتواند سبب روشن شدن چراغ ترمز دستی شود. در این شرایط یکی از ترمزها سفت‌تر شده و قوی‌تر از ترمز دیگر عملیات ترمزگیری را انجام می‌دهد. همین موضوع باعث می‌شود تا خودرو به یک سمت کشیده شود و در پی آن چراغ ترمز دستی روشن گردد.

  1. خرابی سنسور سطح روغن ترمز دستی

سنسور روغن ترمز دستی قطعه‌ای است که اغلب در داخل مخزن روغن ترمز و یا بر روی درب آن قرار دارد. این سنسور سطح روغن را بررسی می‌کند. برای همین در صورتی که دچار آسیب و خرابی شود، در کارایی ترمز دستی هم اختلال ایجاد می‌شود. در این شرایط احتمال روشن شدن چراغ ترمز دستی وجود دارد.

  1. پایین بودن سطح روغن ترمز

یکی دیگر از دلایل روشن شدن چراغ ترمز دستی، پایین بودن سطح روغن ترمز است. زمانی که سطح روغن ترمز از میزان استاندارد کمتر باشد، این چراغ روشن شده و به همان شکل باقی می‌ماند. پایین آمدن سطح روغن ترمز سبب جابجا شدن آن در پیچ‌ها شده و منجر به روشن و خاموش شدن چراغ ترمز دستی می‌شود.

  1. ایراد در سیستم ترمز

به عنوان آخرین علت روشن و خاموش شدن چراغ ترمز دستی میتوان به ایرادات سیستم ترمز اشاره کرد. گاهی اوقات سیستم ترمز دستی مشکلی نداشته و روشن شدن چراغ آن به خاطر خرابی سیستم ترمز است. در صورتی که اهرم یا کلید ترمز دستی به طور کامل پایین باشد و چراغ همچنان روشن باشد، شاید مشکلی در سیستم ترمز رخ داده است. برای بررسی سیستم ترمز بهتر است به یک مکانیک ماهر مراجعه کنید و خودرو را برای بررسی تخصصی به او بسپارید.

 

اهمیت تعمیر چراغ ترمز دستی

 

اهمیت تعمیر چراغ ترمز دستی

 

با اینکه روشن شدن چراغ ترمز دستی در رانندگی خللی ایجاد نمی‌کند، اما همچنان توجه به دلایل روشن شدن چراغ مهم است و بهتر است سریعا برای برطرف کردن مشکل به وجود آمده اقدام گردد. گاهی اوقات روشن شدن چراغ ترمز دستی میتواند هشداری بر پایین بودن سطح روغن ترمز باشد. در صورتی که به این موضوع اهمیتی داده نشود و برای مدت‌ها با چراغ ترمز دستی روشن به رانندگی پرداخته شود، احتمال آسیب دیدن سایر اجزای خودرو وجود دارد.

 

جمع بندی

چراغ ترمز دستی یک چراغ هشداردهنده بر روی صفحه داشبورد است که روشن شدن آن در زمان درگیر بودن ترمز دستی رایج و طبیعی است. اما زمانی که اهرم ترمز دستی رها شود و خودرو به حرکت درآمده و چراغ همچنان روشن باقی بماند، یعنی مشکلی در سیستم ترمز دستی یا سیستم ترمز رخ داده است. از دلایل روشن شدن چراغ ترمز دستی باید به پایین نبودن اهرم ترمز دستی به طور کامل، خرابی سوئیچ ترمز دستی، ایراد در سیستم ترمز، کم بودن روغن ترمز، خرابی سنسور سطح روغن ترمز و تنظیم نبودن فشار روغن اشاره کرد. با بررسی این موارد میتوانید مشکل را شناسایی کرده و برای برطرف کردن آن اقدام نمایید. در صورت نیاز به دوره های بیشتر می توانید از دوره های آموزشی مجموعه گلپانیا استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید