جستجو کردن
راه‌های تقویت کولر خودرو

راه‌های تقویت کولر خودرو

کولر خودرو، سیستم خنک‌کننده خودرو محسوب می‌شود و در کاهش دمای کابین و ایجاد شرایط مطلوب برای سرنشینان خودرو مهمترین نقش را دارد. در این سیستم با گردش مبرد و تبدیل آن از حالت گاز به مایع و بالعکس، گرما و رطوبت داخل کابین کاهش پیدا کرده و هوای خنک و خشکی ساطع می‌شود. حال گاهی اوقات برای بهبود عملکرد کولر خودرو، از روش‌هایی جهت تقویت کولر استفاده می‌شود. برخی از این روش‌ها بسیار ساده و کاربردی هستند و راننده میتواند با کمک آنها به تقویت کولر خودروی خود بپردازد. در ادامه مطلب با راه‌های تقویت کولر خودرو آشنا شده و به چند نکته در رابطه با نحوه استفاده صحیح از کولر اشاره خواهیم داشت.

آشنایی با کولر یا سیستم خنک‌کننده خودرو

 

آشنایی با کولر یا سیستم خنک‌کننده خودرو

 

کولر سیستم خنک‌کننده‌ای است که به پخش هوای خنک و مطبوع در داخل کابین خودرو می‌پردازد. این سیستم بر اساس گاز مبرد کار می‌کند. مبرد در این سیستم دائما میان حالت گاز و مایع تغییر فاز داده و با جذب رطوبت و گرما سبب انتشار هوای خنک و مطبوع در کابین خودرو می‌شود. در این سیستم هوای بیرون توسط سیستم دمیده و سپس خنک شده و در نهایت به داخل کابین فرستاده می‌شود.

اجزای سیستم خنک‌کننده خودرو

کولر یا سیستم خنک‌کننده خودرو شامل اجزای مختلفی است که همگی در همکاری با هم به خنک‌سازی هوای داخل کابین می‌پردازند. در خصوص مهمترین اجزای کولر خودرو میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کمپرسور: کمپرسور مهمترین بخش کولر است و به عنوان قلب این سیستم عمل می‌کند. این دستگاه گاز کم فشار با دمای پایین را به یک گاز پرفشار با دمای بالا تبدیل کرده و به کندانسور می‌فرستد.
  • کندانسور: این قطعه وظیفه تبادل حرارت را بر عهده دارد و گرمای جذب شده توسط گاز مبرد را به هوای اتمسفر انتقال می‌دهد.
  • کپسول خشک‌کننده: از دیگر اجزای کولر خودرو باید به کپسول خشک‌کننده اشاره کرد که به عنوان منبع ذخیره گاز مبرد و جاذب رطوبت این گاز عمل می‌کند.
  • اواپراتور: این بخش وظیفه کاهش گرمای هوای کابین خودرو و جذب رطوبت از هوا را بر عهده دارد.

چگونه کولر خودرو را تقویت کنیم؟

حال که با کولر خودرو و اجزای مهم آن آشنا شدیم، بهتر است به سراغ بررسی چند راهکار برای تقویت کولر خودرو برویم. برای افزایش کارایی و تقویت کولر خودروی خود میتوانید از این روش‌ها استفاده کنید:

 

چگونه کولر خودرو را تقویت کنیم؟

1. تمیز کردن فن و دریچه‌های کولر

تمیز کردن فن و دریچه‌های کولر یک راهکار ساده برای تقویت کولر خودرو است. بعد از تهیه فوم یا ابر، مقداری از آن را بر روی یک چوب یا شیء دیگر قرار دهید و با استفاده از آن به تمیز کردن شیارهای داخل دریچه و فن بپردازید. برای تمیزکاری بهتر میتوانید از ترکیب آب و کمی سرکه استفاده کنید تا تمام آلودگی‌ها و گرد و غبارها را جذب ابر و فوم کنید.

2. تعویض فیلتر هوای کابین

عملکرد سیستم تهویه خودرو به فیلتر هوای کابین هم ارتباط دارد. این فیلتر از وارد شدن گرد و غبار و آلودگی به داخل خودرو جلوگیری کرده و هوای تمیز و عاری از آلودگی را به داخل کابین انتقال می‌دهد. برای همین با تعویض به موقع این فیلترها میتوان به تقویت کولر خودرو نیز کمک کرد.

3. سرویس کولر و شارژ گاز آن

کولر خودرو همچون هر سیستم تهویه‌ دیگری به سرویس نیاز دارد. در زمان سرویس کولر ماشین، میزان گاز مبرد آن بررسی شده و در صورت نیاز آن را شارژ می‌کنند. همچنین میزان خنکی باد کولر بررسی شده و با پیدا کردن علت کاهش باد، آن را برطرف می‌کنند. از این رو سرویس کولر ماشین در بهبود عملکرد آن نقش موثری دارد و به افزایش توان و قدرت کولر کمک می‌کند.

4. استفاده از رله تقویت‌کننده

رله یک کلید الکترونیکی است که به عنوان تقویت‌کننده مدار در خودرو قابل استفاده است. این قطعات میتوانند در بهبود کارایی و تقویت کولر خودرو نیز موثر واقع شوند. برای هر خودرویی هم باید از رله مناسب با مدل خودرو استفاده کرد. برای مثال رله تقویت کولر پراید، مخصوص خودرو پراید و رله تقویت کولر پژو، مخصوص خودروهای پژو است.

5. استفاده صحیح از کولر

به عنوان آخرین راه تقویت کولر ماشین میتوان به استفاده صحیح از کولر اشاره کرد. برای مثال توجه به نکاتی نظیر خاموش کردن کولر در سربالایی، عدم استفاده از کولر در رانندگی با سرعت پایین، تعویض مرتب فیلترها، تمیز نگه داشتن دریچه کولر و غیره میتواند به افزایش کارایی کولر و جلوگیری از افزایش مصرف سوخت خودرو کمک کند.

چند راهکار برای بهبود کارکرد کولر خودرو

 

چند راهکار برای بهبود کارکرد کولر خودرو

 

  • یکی از راه‌های ساده و در عین حال کاربردی برای بهبود عملکرد کولر خودرو، خاموش کردن کولر در زمان مناسب است. بهترین زمان خاموش کردن کولر، پیش از رسیدن به مقصد و خاموش کردن خودرو است. در این شرایط به فن‌های کولر اجازه داده می‌شود تا در این مدت زمان کوتاه به فعالیت خود ادامه دهند و به افزایش راندمان کولر کمک کنند.
  • تجمع گرد و غبار و آلودگی سبب ایجاد مشکل در سیستم خنک‌کننده خودرو می‌شود. برای همین باید تا حد امکان از تجمع گرد و غبار بر روی این سیستم جلوگیری کرده و از این طریق به بهبود عملکرد کولر و عدم ایجاد بروز مشکل در سیستم کمک کنید. تمیز کردن فیلترها یک راهکار موثر برای پخش هوای مناسب در کابین خودرو است.
  • گاز کولر باید در میزان مناسبی باشد تا سیستم خنک‌کننده به شکل مطلوبی به کار خود ادامه دهد. برای همین هر سال پیش از استفاده از کولر ماشین، به سرویس آن پرداخته و در صورت لزوم گاز کولر را شارژ کنید. برای شارژ کولر ماشین هم از گازهای مختلفی استفاده می‌شود که نوع آن به مدل خودرو بستگی دارد. برای مثال در خودروهای تولید شده از سال 1995 میلادی به بعد، بیشتر از گاز مبرد R134a استفاده می‌شود.

جمع بندی

در این مطلب در رابطه با راه‌های تقویت کولر خودرو صحبت کردیم و با چند نکته مهم جهت استفاده صحیح از کولر خودرو آشنا شدیم. برای تقویت کولر ماشین میتوانید به تمیز کردن فن و دریچه‌های کولر، تعویض فیلتر هوای کابین، تمیز کردن مکنده‌های هوا و شارژ گاز کولر بپردازید. با انجام این کارها میتوانید شاهد بهبود عملکرد کولر باشید و از پخش هوای سرد و مطبوع در کابین خودروی خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید