جستجو کردن
نحوه تعمیر چراغ ترمز معیوب

نحوه تعمیر چراغ ترمز معیوب

چراغ ترمز چراغی در بخش بیرونی و عقب خودرو است که همزمان با فشردن پدال ترمز روشن می‌شود. این چراغ‌ها جهت آگاه ساختن سایر رانندگان از کاهش سرعت خودرو و ایست در نظر گرفته شده‌اند. برای همین در صورتی که چراغ ترمز معیوب و خراب شود، منجر به حوادثی نظیر تصادف می‌گردد. از این رو بهتر است نسبت به سالم بودن چراغ ترمز اطمینان داشته و در صورت لزوم آن را تعویض کرد. در ادامه مطلب با نحوه تعمیر چراغ ترمز معیوب آشنا شده و با نشانه‌ها و علل خرابی آن آشنا خواهیم شد.

 

چراغ ترمز و دلایل کار نکردن آن

چراغ ترمز، یکی از چراغ‌های ضروری در اتومبیل است که در بخش عقب و بیرونی خودرو نصب می‌گردد. این چراغ که با فشردن پدال ترمز روشن می‌شود، یک چراغ اعلان و هشدار برای سایر رانندگان است. برای همین برخی رانندگان به این چراغ، چراغ هشدار نیز می‌گویند. سالم بودن چراغ ترمز و عملکرد صحیح آن سبب حفظ امنیت رانندگان در زمان رانندگی می‌شود و تا حد زیادی از بروز حوادث و تصادفات جلوگیری می‌نماید. در خصوص دلایل کار نکردن چراغ ترمز میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

چراغ ترمز و دلایل کار نکردن آن

 

 • سوختن لامپ: سوختن لامپ یکی از مشکلات رایج چراغ ترمز است. این لامپ‌ها به دلیل خاموش و روشن شدن زیاد در حین رانندگی، در معرض سوختگی زیادی قرار دارند. البته لامپ‌های ال‌ای‌دی جدید نسبت به لامپ‌های قدیمی عمر و دوام بیشتری دارند. با این حال امکان سوختن آنها در کوتاه مدت نیز وجود دارد. در صورتی که لامپ دچار سوختگی شده باشد، باید با لامپ جدید جایگزین شود.
 • خرابی سوئیچ چراغ ترمز: با فشردن پدال ترمز یک سوئیچ فعال می‌شود تا سیگنالی در جهت زمان روشن شدن به چراغ‌های خاموش ارسال گردد. سوئیچ‌های آنالوگ با گذشت زمان فرسوده می‌شوند و عملکردشان به دلیل ورود آلودگی دچار اختلال می‌گردد. تعویض سوئیچ کار سختی نبوده و میتواند خیلی راحت انجام شود.
 • سوختن فیوز: در صورتی که فیوز مدار ترمز بسوزد، در عملکرد چراغ ترمز اختلال ایجاد می‌شود. جهت اطمینان از سالم بودن فیوز باید آن را با استفاده از نمودار فیوز روی جلد جعبه فیوز و یا به کمک دفترچه راهنما پیدا کرده و وضعیت آن را بررسی کرد.
 • خرابی سوکت: در صورتی که چراغ ترمز معیوب بوده و لامپ آن سالم باشد، بهتر است سوکت چراغ ترمز نیز بررسی گردد. گاهی اوقات مشکلات چراغ ترمز به خاطر فرسودگی سوکت و یا اتصالات کثیف آن است.

 

چگونه چراغ ترمز معیوب را تعمیر کنیم؟

در صورتی که متوجه سوختگی یا خرابی چراغ ترمز خودرو شدید، بهتر است خیلی سریع‌تر مشکل را برطرف نمایید. برای این کار میتوانید شخصا اقدام کرده و یا به تعمیرگاه مراجعه کنید. تعمیر چراغ ترمز معیوب در سه مرحله اصلی صورت می‌گیرد:

 

چگونه چراغ ترمز معیوب را تعمیر کنیم؟

 

 1. چراغ ترمز معیوب را پیدا کنید

در زیر لنز چراغ عقب، چندین لامپ وجود دارد که یکی از آنها لامپ یا چراغ ترمز است. این لامپ به سیستم ترمز خودرو متصل است. در صورتی که چراغ‌های ترمز روشن نمی‌شوند، علت آن معمولا به خاطر خرابی لامپ یا سوکت لامپ ترمز است. حال جهت تشخیص و پیدا کردن لامپ معیوب از شخصی بخواهید تا بر روی پدال ترمز فشار وارد کند. با این کار میتوانید به این پی ببرید که آیا چراغ ترمز کار می‌کند یا خیر.

 1. لامپ ترمز را بردارید

جهت برداشتن لامپ ترمز معیوب در خودروهای مدرن میتوان از صندوق عقب اقدام کرد. همچنین با برداشتن پوشش چراغ عقب میتوان به لامپ دسترسی پیدا کرده و آن را جدا کرد. برای این کار در ابتدا پوشش چراغ عقب را بردارید و با نگاه کردن به پشت لنز چراغ، لامپ خراب را پیدا کنید. لامپ در داخل یک پایه پلاستیکی و سیم‌کشی قرار دارد که با کمک چراغ قوه میتوانید چراغ ترمز را تشخیص دهید. جهت خلاص کردن نگهدارنده آن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت چرخانده و نگهدارنده را بیرون بکشید. در این شرایط میتوانید به راحتی لامپ را از نگهدارنده خارج کنید.

 1. لامپ جدید را نصب و تست کنید

آخرین مرحله تعمیر و تعویض چراغ ترمز معیوب به نصب و تست لامپ جدید اختصاص دارد. برای این کار باید لامپ را درون نگهدارنده قرار دهید. نگهدارنده و لامپ را در محل قرارگیری چراغ عقب فشار دهید و آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. سپس بررسی کنید که آیا نگهدارنده و لامپ به درستی در جای خود قرار گرفته‌اند یا خیر. جهت تست لامپ جدید از شخصی بخواهید که پدال ترمز را فشار دهد. در صورتی که چراغ ترمز با فشردن پدال روشن شود، یعنی نصب چراغ ترمز به درستی انجام شده است.

 

نحوه بررسی آسیب‌دیدگی سوئیچ چراغ ترمز

 

نحوه بررسی آسیب‌دیدگی سوئیچ چراغ ترمز

 

 • باتری را جدا کنید

جهت بررسی آسیب‌دیدگی سوئیچ چراغ ترمز در ابتدا باتری را جدا کنید. این کار از وارد شدن شوک در حین کار جلوگیری کرده و به هیچ قطعه‌ دیگری آسیب وارد نمی‌کند. برای باز کردن مهره اتصال کابل زمین به قطب منفی باتری از یک آچار دستی یا سوکت استفاده کنید. سپس کابل را بردارید و آن را در کنار باتری قرار دهید. در این شرایط نیازی به جدا کردن ترمینال مثبت نیست. برای پیدا کردن ترمینال منفی هم حروف NEG یا نماد منفی (-) را روی باتری جستجو کنید.

 • سوئیچ پدال ترمز را پیدا کنید

سوئیچ پدال ترمز دکمه‌ای است که در امتداد میله پدال ترمز و بالای لنت پا قرار دارد. زمانی که پدال فشرده می‌شود، میله دکمه را فشار داده و سبب روشن شدن چراغ‌های ترمز خودرو می‌گردد. در صورتی که از محل سوئیچ پدال ترمز اطلاعی ندارید، بهتر است دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید. سوئیچ دارای یک دم سیمی است که از آن جدا شده و مستقیما پشت پدال ترمز نصب می‌شود.

 • کابل پیگتیل سیم‌کشی را از سوئیچ جدا کنید

کابل پیگتیل (Pigtail) سیم‌کشی سوئیچ با یک محفظه پلاستیکی در جای خود ثابت می‌شود. برای همین بر روی محفظه پلاستیکی گیره فشار وارد کنید تا کابل از کلید جدا شود. سپس بخش پلاستیکی کابل را بکشید تا از آن جدا گردد. در حین این کار توجه کنید که سیم‌ها را نکشید. چرا که ممکن است سیم‌ها از دسته کابل پیگتیل جدا شوند. همچنین مراقب باشید گیره پلاستیکی دچار شکستگی و آسیب نشود.

 • سیم‌کشی را به صورت چشمی بررسی کنید

برای پی بردن به سوختن یا ذوب شدن سیم‌کشی، به داخل دسته پیگتیل نگاه کنید. در صورتی که سیم‌کشی بیش از حد گرم شده باشد، ممکن است پیگتیل دچار آسیب شده باشد. هرگونه نشانه‌ای از آسیب در داخل پیگتیل سیم‌کشی میتواند سبب ایجاد مشکل در چراغ‌های ترمز گردد. برای همین جهت درست کار کردن چراغ‎های ترمز باید پیگتیل آسیب‌دیده را عوض کرد.

 • برگشت سوئیچ چراغ ترمز را تست کنید

سوئیچ یک دکمه بلندی است که با فشردن پدال ترمز، فشار داده می‌شود. جهت تست برگشت سوئیچ، پدال یا خود دکمه را فشار دهید و بررسی کنید که آیا با رها کردن دکمه یا پدال، سوئیچ بیرون می‌آید یا خیر. در صورتی که این اتفاق نیفتد، احتمالا دکمه در موقعیت “روشن” چسبیده است و چراغ ترمز را همیشه روشن می‌گذارد. اگر هم دکمه بر روی چراغ‌های ترمز تاثیری نگذارد، یعنی یا فیوز سوخته است و یا خود سوئیچ دچار خرابی شده است.

 

جمع بندی

در این مطلب در خصوص نحوه تعمیر چراغ ترمز معیوب صحبت کردیم و با دلایل رایج خرابی و از کار افتادن چراغ ترمز آشنا شدیم. با کمک موارد و نکات اشاره شده در متن میتوانید چراغ ترمز معیوب خودرو را خیلی راحت تعویض نمایید. در صورت نیاز به مشاوره در خصوص  دوره های فرمان برقی و سایر دوره های این شرکت با کارشناسان مجموعه گلپانیا تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید