جستجو کردن
5 مشکل رایج سیستم ترمز خودرو

5 مشکل رایج سیستم ترمز خودرو

سیستم ترمز خودرو یکی از سیستم‌های مهم خودرو است که در کاهش سرعت خودرو و توقف آن نقش دارد. در این سیستم با ایجاد اصطکاک میان لنت ترمز و دیسک چرخ و ایجاد شتاب منفی، سرعت خودرو کم شده و یا به طور کامل از حرکت می‌ایستد. حال گاهی اوقات دلایلی سبب عملکرد نادرست سیستم ترمز شده و در توقف یا کاهش سرعت خودرو اختلال ایجاد می‌شود. در این مطلب قصد داریم به بررسی 5 مشکل رایج سیستم ترمز خودرو بپردازیم و با دلایل بروز این مشکلات آشنا شویم.

 

آشنایی با سیستم ترمز خودرو

پیش از اینکه به سراغ بررسی 5 مشکل رایج سیستم ترمز خودرو برویم، بهتر است با این سیستم کمی آشنا شویم. سیستم ترمز خودرو شامل قطعات مختلفی است که در همکاری با یکدیگر سبب کاهش سرعت خودرو و یا توقف آن می‌شوند. اهمیت این سیستم به قدری زیاد است که عملکرد نادرست آن امنیت و جان سرنشینان خودرو را به خطر می‌اندازد. در خصوص اجزا و قطعات مهم سیستم ترمز باید به پدال ترمز، پمپ اصلی ترمز، بوستر ترمز، روغن ترمز، لنت‌های ترمز، دیسک‌ها و کاسه‌های ترمز چرخ‌ها و سیلندر ترمز چرخ‌ها اشاره کرد.

 

آشنایی با سیستم ترمز خودرو

 

خودروها میتوانند دارای سیستم ترمز معمولی و یا سیستم ترمز ضد قفل (ABS) باشند. در خودروهای فاقد سیستم ترمز ای‌بی‌اس، چرخ‌های خودرو در زمان ترمزگیری‌های شدید قفل شده و راننده کنترل خودرو را از دست می‌دهد. این اتفاق در زمان رانندگی در معابر لغزنده بسیار خطرناک است و خطر انحراف خودرو از مسیر و حتی واژگونی آن را در پی دارد. اما در سیستم ترمز ضد قفل اینطور نبوده و از قفل شدن چرخ‌های خودرو در زمان ترمزگیری‌ شدید جلوگیری می‌شود.

 

رایج‌ترین مشکلات سیستم ترمز خودرو

در خصوص مشکلات رایج سیستم ترمز خودرو میتوان به چند مورد زیر اشاره کرد:

  1. لرزش پدال ترمز

پدال ترمز از اجزای تشکیل‌دهنده سیستم ترمز خودرو است که راننده همواره با آن در تماس  است. پدال ترمز به طور معمول باید محکم و کمی سفت باشد و بیش از حد نرم نباشد. زمانی که راننده پدال ترمز را فشار می‌دهد، روغن ترمز به سمت لنت‌ها منتقل شده و ماشین متوقف می‌شود. حال گاهی اوقات پدال ترمز دچار لرزش غیر عادی می‌شود. به طوری که با قرار دادن پا بر روی پدال میتوان این لرزش را به خوبی احساس کرد. لرزش پدال ترمز که از مشکلات رایج سیستم ترمز خودرو است، بنا به دلایل متفاوتی رخ می‌دهد. یکی از این دلایل ناهموار بودن سطح دیسک است. در صورتی که دیسک چرخ دچار تاب و ناهمواری شود، باعث سایش نامتناوب با لنت شده و در پدال ترمز لرزش ایجاد می‌شود.

 

لرزش پدال ترمز

 

  1. نشتی روغن ترمز

یکی از مشکلات دیگر سیستم ترمز خودرو که از اهمیت زیادی برخوردار است، نشتی روغن ترمز است. در صورتی که روغن ترمز نشتی پیدا کند و راننده به آن اهمیتی ندهد، سیستم ترمز عملکرد صحیح خود را از دست داده و احتمال خالی کردن ترمز افزایش پیدا می‌کند. دلیل آن هم این است که با فشردن پدال ترمز، روغن ترمز سبب انتقال نیرو از پدال به لنت‌ها شده و منجر به توقف خودرو می‌شود. حال اگر روغن ترمز نشتی پیدا کند، پدال به فشار بیشتری برای انتقال مایع نیاز دارد. برای همین اگر شاهد لکه‌های روغن بر روی زمین بودید، حتما وضعیت روغن ترمز را بررسی نمایید.

  1. صدای سوت لنت

به عنوان سومین مشکل رایج سیستم ترمز خودرو باید به صدای سوت لنت اشاره کرد. معمولا زمانی که طول عمر مفید لنت ترمز به پایان می‌رسد، در زمان ترمزگیری صدای سوت مانندی از آن خارج می‌شود. گاهی اوقات هم کیفیت پایین لنت ترمز سبب خروج صدای سوت از آن می‌شود. لنت ترمزهای بی‌کیفیت نه تنها سبب خروج صدای آزاردهنده در زمان ترمزگیری می‌شوند، بلکه ممکن است به دیسک چرخ‌ها نیز آسیب وارد کرده و هزینه‌های بیشتری را به راننده تحمیل کنند. برای همین حتما باید از لنت ترمزهای با کیفیت بر روی خودرو استفاده کرد.

 

صدای سوت لنت

 

  1. پایین بودن پدال ترمز

پدال ترمز به دلایل مختلفی پایین می‌رود. در این خصوص باید به وجود هوا در خطوط ترمز و نشتی روغن ترمز اشاره کرد. زمانی که در خطوط ترمز هوا وجود داشته باشد، پدال ترمز به دلیل کمبود نیرو میتواند تا انتها به سمت زمین فشار داده شود. پس یکی از علائم وجود هوا در سیستم ترمز همین مورد است. نشتی در سیستم ترمز هم میتواند سبب بروز این مشکل شود.

  1. کشیده شدن خودرو به یک سمت

به عنوان آخرین مشکل رایج سیستم ترمز خودرو میتوان به انحراف و کشیده شدن خودرو به یک سمت در زمان ترمزگیری اشاره کرد. این مشکل که بسیار خطرناک است نشانگر این است که نیروی برابری از ترمز به سمت چرخ‌ها منتقل نشده و ترمز یکی از چرخ‌ها کارکرد صحیحی ندارد. گاهی اوقات خرابی کالیپر ترمز سبب بروز این مشکل می‌شود. نفوذ هرگونه آلایندگی و گرد و غبار بر روی کالیپر سبب خوردگی و زنگ‌زدگی این قطعه و در نتیجه ایجاد اختلال در عملکرد ترمزگیری می‌شود. در این شرایط تنها باید کالیپر ترمز را عوض کرده تا مشکل برطرف شود. چرب بودن سطح لنت و دیسک ترمز ناشی از ریختن روغن ترمز و گیریس هم میتواند باعث بروز چنین مشکلی شود.

 

جمع بندی

در این مطلب با 5 مشکل رایج سیستم ترمز خودرو آشنا شدیم. مشکلاتی نظیر لرزش پدال ترمز، نشتی روغن ترمز، پایین بودن پدال ترمز، خروج صدای سوت از لنت ترمز و کشیده شدن خودرو به یک سمت از مشکلات رایج سیستم ترمز خودرو است. با توجه به موارد اشاره شده در متن میتوانید از بروز این مشکلات تا حد زیادی جلوگیری کرده و رانندگی امن و مطمئنی را تجربه نمایید. در صورت نیاز به دوره های جامع مجموعه گلپانیا با شماره های مجموعه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید