جستجو کردن
علت تاب برداشتن دیسک ترمز و راه‌های جلوگیری از آن

علت تاب برداشتن دیسک ترمز و راه‌های جلوگیری از آن

دیسک ترمز یا دیسک چرخ از مهمترین قطعات سیستم ترمز خودرو است که عمر محدودی دارد و پس از گذشت مدت زمانی نیاز به تعویض پیدا می‌کند. زمانی که دیسک ترمز دچار خرابی یا تاب‌ برداشتن شود، باید مورد تعویض قرار بگیرد. تاب برداشتن دیسک ترمز به دلایل مختلفی مربوط است. در ادامه مطلب با علت تاب برداشتن دیسک ترمز خودرو آشنا شده و به چند راهکار برای جلوگیری از بروز این مشکل اشاره خواهیم کرد.

 

دیسک ترمز چیست؟

دیسک ترمز از مهمترین قطعات موجود در سیستم ترمز دیسکی است. ترمز دیسکی بهترین ترمزی است که تا به امروز در خودروها استفاده شده است و عملگراتر از انواع ترمز کاسه‌ای است. سیستم ترمز دیسکی شامل دو بخش اصلی یعنی دیسک ترمز و کالیپر ترمز است. دیسک ترمز به بخش متحرک و کالیپر به به بخش ثابت چرخ متصل است و هر دو به کاهش سرعت چرخ‌های خودرو می‌پردازند. دیسک ترمز با اعمال فشار بر المان‌های حرکتی خودرو سبب کاهش سرعت و در نتیجه توقف خودرو می‌شود. برای همین این قطعه جزو قطعات حیاتی و مهم سیستم ترمز محسوب شده و سالم بودن آن اهمیت زیادی دارد.

 

دیسک ترمز چیست؟

 

علت تاب برداشتن دیسک ترمز چیست؟

دلایل تاب برداشتن دیسک ترمز متعدد است. با اطلاع از این دلایل میتوان تا حد زیادی از بروز این مشکل جلوگیری کرده و رانندگی امن و مطمئنی را تجربه کرد.

  1. گرمای بیش از حد

گرمای بیش از حد سبب تاب برداشتن دیسک ترمز می‌شود. در صورتی که راننده به طور مداوم اقدام به ترمزگیری کرده و پدال ترمز را فشار دهد، گرم شدن تا اندازه‌ای ادامه پیدا می‌کند که سبب سرخ شدن دیسک و افزایش دمای بیش از حد آن می‌شود. در این شرایط با خنک شدن سریع دیسک ترمز، احتمال تاب برداشتن دیسک افزایش می‌یابد.

  1. ترمزگیری شدید

ترمزگیری شدید میتواند سبب ایجاد مشکلاتی بر روی قطعات سیستم ترمز از جمله دیسک ترمز شود. با ترمزگیری پیاپی، گرما و اصطکاک بیش از حدی میان قطعات ایجاد می‌شود که همین امر احتمال تاب برداشتن دیسک ترمز را افزایش می‌دهد.

  1. رانندگی در مسیرهای ناهموار

از دیگر دلایل تاب برداشتن دیسک ترمز باید به رانندگی در مسیرهای ناهموار اشاره کرد. رانندگی در چنین مسیرهایی به دیسک ترمز فشار زیادی وارد می‌کند و به مرور زمان سبب تاب برداشتن آن می‌شود. هر چقدر از رانندگی در این مسیرها خودداری شود و یا با سرعت کمی در آنها رانندگی گردد، میتوان از بروز این مشکل تا حد زیاد جلوگیری کرد.

  1. خرابی کالیپر ترمز

همانطور که متوجه شدیم کالیپر به همراه دیسک ترمز، سبب ترمزگیری و کاهش سرعت چرخ‌های خودرو می‌شود. کالیپر قطعه‌ای است که لنت‌های ترمز را بر روی دیسک فشار داده تا چرخ‌ها از حرکت باز ایستند. حال با خرابی این قطعه فشار زیادی بر روی دیسک ترمز وارد شده و همین فشار سبب خرابی و تاب برداشتن دیسک ترمز می‌شود.

  1. بی‌کیفیت بودن دیسک ترمز

کیفیت دیسک ترمز تاثیر زیادی بر روی نحوه عملکرد ترمز و کارایی آن دارد. در صورتی که دیسک ترمز کیفیت پایینی داشته باشد، میتواند سبب بروز تاب‌برداشتگی آن شود. دیسک‌های ترمز بی‌کیفیت به دلیل نقص‌های تولیدی، در معرض آسیب زیادی قرار دارند و خیلی زودتر از حد انتظار خراب می‌شوند.

 

علائم تاب برداشتن دیسک ترمز

حال که با دلایل تاب برداشتن دیسک چرخ آشنا شدیم، بهتر است به بررسی علائم و نشانه‌های این مشکل بپردازیم. تاب برداشتن دیسک ترمز را میتوانید از طریق چند نشانه بررسی کنید. از جمله:

 

علائم تاب برداشتن دیسک ترمز

 

  • ضربه زدن پدال ترمز: یکی از علائم تاب برداشتن دیسک چرخ، ضربه زدن پدال ترمز است که در زمان ترمزگیری به خوبی احساس می‌شود.
  • لرزش چرخ‌ها و فرمان خودرو: ارتعاشات ناشی از تاب برداشتن دیسک ترمز از طریق کالیپرها به چرخ‌ها و فرمان خودرو منتقل شده و میتوان به راحتی این لرزش‌ها را احساس کرد.
  • خروج صدا در زمان ترمزگیری: یکی از دلایل خروج صدا در زمان ترمزگیری، تاب برداشتن دیسک چرخ است. دلیل خروج این صدا به خاطر این است که سطح ناهموار دیسک ترمز سبب لمس لنت‌ها در فواصل نامنظم شده و منجر به خروج صدا از آن می‌شود

 

چگونه از تاب برداشتن دیسک ترمز جلوگیری کنیم؟

رانندگی در مسیرهای پرترافیک و ناهموار احتمال تاب برداشتن دیسک ترمز را افزایش می‌دهد. هر چقدر از خودرو بیشتر استفاده شده و ترمزگیری بیشتر انجام گردد، لنت‌ها و دیسک‌ها زودتر دچار فرسودگی و خرابی می‌شوند. حال برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است کلیه قطعات سیستم ترمز از جمله دیسک ترمز را به صورت منظم بررسی کرده و وضعیت آن را مورد ارزیابی قرار داد.

 

چگونه از تاب برداشتن دیسک ترمز جلوگیری کنیم؟

 

همچنین دیسک ترمز باید از نوع با کیفیت و مرغوب باشد تا احتمال تاب برداشتن آن کاهش یابد. با خرید دیسک ترمز با کیفیت و استاندارد میتوان از بروز این مشکل تا حد زیادی جلوگیری کرده و در زمان تعویض دیسک ترمز تاخیر ایجاد کرد. در کنار این موارد از ریختن آب بر روی دیسک داغ و یا عبور از مسیرهای پر آب خودداری کنید تا بتوانید از تاب برداشتن دیسک چرخ جلوگیری کنید.

 

عواقب رانندگی با دیسک ترمز دارای تاب

یکی از خطرات تاب برداشتن دیسک ترمز، افزایش زمان توقف خودرو است که بسیار خطرناک است. همچنین تاب برداشتن دیسک‌ها میتواند سبب از کار افتادن موقت ترمز شود. چرا که در این شرایط لنت‌های ترمز به عقب و جلو تکان می‌خورند و باعث کف کردن روغن ترمز می‌شوند. از این رو اگر شاهد نشانه‌های تاب برداشتن دیسک ترمز بودید، از رانندگی اجتناب کنید و برای رفع تاب دیسک ترمز از طریق تعمیرگاه‌های معتبر اقدام نمایید.

 

جمع بندی

در این مطلب در خصوص علت تاب برداشتن دیسک ترمز صحبت کردیم و با چند راهکار برای جلوگیری از بروز این مشکل آشنا شدیم. مهمترین دلیل تاب برداشتن دیسک چرخ، ترمزگیری به صورت پیاپی است. ترمزگیری به طور پیاپی سبب افزایش دمای دیسک ترمز می‌شود. در این شرایط با خنک شدن سریع دیسک، این قطعه تاب برمی‌دارد. علاوه بر این رانندگی در مسیرهای ناهموار، رانندگی در مسیرهای پر آب، خرابی کالیپر ترمز و کیفیت پایین دیسک ترمز سبب بروز این مشکل می‌شود. برای جلوگیری از تاب برداشتن دیسک ترمز از ترمزگیری شدید و پیاپی و رانندگی در مسیرهای ناهموار اجتناب کنید و دیسک ترمز را از نوع با کیفیت خریداری نمایید. در صورت نیاز به دوره های جامع مجموعه گلپانیا با شماره های مجموعه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید