جستجو کردن
آموزش نحوه کالیبره کردن سنسور فرمان

آموزش نحوه کالیبره کردن سنسور فرمان

در صورتی که سنسور زاویه فرمان موقعیت اصلی خود را از دست بدهد، چراغ‌های سیستم ESP، VDC و یا VSC روشن می‌شوند. در این شرایط نیاز به کالیبره کردن سنسور زاویه فرمان است تا مشکل برطرف شود. حال بهتر است ببینیم نحوه کالیبره کردن سنسور فرمان به چه صورت است و این کار به چه طریقی انجام می‌شود.

آشنایی با سنسور زاویه فرمان

آشنایی با سنسور زاویه فرمان

در خودروهای مدرن و امروزی سنسورها و سیستم‌های مختلفی جهت آسایش راننده به کار می‌روند. یکی از این سنسورها، سنسور زاویه فرمان بوده که به کامپیوتر مرکزی خودرو متصل است. سنسور زاویه فرمان یا در اختصار SAS، بخشی از سیستم کنترل پایداری خودرو است و وظیفه کنترل تعادل و پایداری خودرو را بر عهده دارد. در صورتی که این سنسور از کار بیفتد، راننده نمیتواند تعادل خودرو را حفظ کند. برای همین این سنسور نقش مهمی در پایداری خودرو دارد.

سنسور زاویه فرمان میتواند میزان زاویه فرمان را تشخیص داده و سیگنال‌های دریافتی خود را به سیستم کنترل پایداری ارسال نماید. این سیگنال‌ها به صورت دیجیتال و آنالوگ هستند که هر کدام از متد متفاوتی جهت تشخیص زاویه فرمان استفاده می‌کنند. در حال حاضر بسیاری از خودروها مجهز به سنسورهای دیجیتال هستند که این سنسورها از نور LED جهت تشخیص زاویه فرمان استفاده کرده و نرخ چرخش فرمان را تشخیص می‌دهند.

محل نصب سنسور زاویه فرمان

محل نصب سنسور زاویه فرمان

سیستم پایداری خودرو که به برقراری تعادل خودرو در جاده می‌پردازد، دارای حسگرهای زاویه فرمان متعددی است. در واقع این سیستم تنها شامل یک سنسور فرمان نبوده و چندین سنسور در آن وجود دارد. در اغلب خودروها این حسگرها در ستون فرمان واقع هستند تا بتوانند میزان چرخش‌ ناخواسته فرمان و چرخ‌ها را به خوبی تشخیص دهند. در برخی از خودروها هم این حسگرها نزدیک به چرخ‌های خودرو قرار می‌گیرند. برای همین محل تعبیه سنسور زاویه فرمان به مدل خودرو بستگی دارد.

علائم خرابی سنسور زاویه فرمان چیست؟

علائم خرابی سنسور زاویه فرمان چیست؟

سنسور زاویه فرمان پس از مدتی کارایی اولیه خود را از دست می‌دهد. با کاهش کارایی سنسور، احتمال خطر نیز افزایش پیدا می‌کند. برای همین اگر شاهد علائم خرابی سنسور زاویه فرمان بودید، باید خیلی سریع برای درست کردن آن اقدام نمایید. یکی از علائم خرابی این سنسور، روشن شدن چراغ‌های اخطار خودرو است. در این زمان باید به یک تعمیرگاه مراجعه کرده و خودرو را به تعمیرکار نشان داد.

از دیگر علائم خرابی سنسور فرمان خودرو باید به چرخش ناگهانی و انحراف چرخ‌های خودرو اشاره کرد. این مشکل به این خاطر است که سیگنال‌ها به موقع به سیستم پایداری خودرو ارسال نشده‌اند. گاهی اوقات هم با اینکه زاویه چرخ‌ها به درستی تنظیم شده‌اند، باز هم در پیچ‌ها درست عمل نمی‌کنند. این مورد هم میتواند نشان از خرابی سنسور زاویه فرمان داشته باشد.

کالیبره کردن سنسور زاویه فرمان به چه معناست؟

کالیبره کردن سنسور زاویه فرمان به چه معناست؟

کالیبره یک واژه انگلیسی بوده که به معنای واسنجی و مدرج کردن است. هدف از کالیبره کردن یا کالیبراسیون، ایجاد یک نظام موثر برای کنترل صحت و دقت پارامترها است. به عبارتی واسنجی یا کالیبراسیون، مطابقت با استاندارد را تعیین می‌کند. کالیبره کردن سنسور زاویه فرمان هم به همین معنا بوده و به تنظیم موقعیت دقیق سنسور زاویه فرمان می‌پردازد.

نحوه کالیبره کردن سنسور زاویه فرمان

بهترین راه برای کالیبره کردن سنسور زاویه فرمان، استفاده از دستگاه دیاگ است. این دستگاه میتواند برای عیب‌یابی خودرو استفاده شود و کلیه مشکلات را به خوبی نمایان کند. برای کالیبره کردن سنسور فرمان با دستگاه دیاگ، مراحل زیر را طی نمایید:

 • در ابتدا دستگاه دیاگ را به خودرو متصل کرده و برند خودرو را در منوی آن انتخاب نمایید. بسته به مدل و برند هر خودرو باید گزینه‌های متعددی را در این بخش تنظیم کرد. با انتخاب موارد باید بر روی گزینه OK ضربه زده و به مرحله بعدی رفت.
 • در این مرحله باید وارد کدهای خطا شده و خطاهای موجود را بررسی کرد. با توجه به خطا میتوان از وجود مشکل در سنسور زاویه فرمان خودرو مطمئن شد.
 • در این مرحله باید به چک کردن پارامترها پرداخته و به زاویه‌ای که دستگاه برای چرخ‌ها نشان می‌دهد، توجه کرد. در صورت وجود مشکل، زاویه عدد متفاوتی را نشان می‌دهد. این عدد در حالت عادی باید صفر باشد.
 • جهت کالیبره کردن سنسور زاویه فرمان، پیچ شفت فرمان را شل کرده و فرمان خودرو را به موقعیت درست برمی‌گردانیم. زمانی که دستگاه دیاگ زاویه صفر را نشان دهد، پیچ شفت را باید مجددا محکم کرد.
 • در مرحله بعدی از کالیبره کردن سنسور زاویه فرمان باید در منوی دستگاه دیاگ وارد کدهای خطا شده و خطای مربوط به سنسور فرمان را پاک کرد.
 • با پاک کردن خطای مربوطه، به صفحه قبلی بازگشته و به منوی پارامترها وارد می‌شویم. در این صفحه زاویه سنسور فرمان باید بررسی شود. در اغلب موارد عدد نزدیک به صفر نمایش داده می‌شود.
 • وارد منوی آخر یعنی Special Function شده و در صفحه بعدی گزینه Steering Angle Sensor Adjustment را انتخاب می‌کنیم. سپس بر روی گزینه Ok ضربه می‌زنیم. با کلید بر روی این گزینه، عمل سنسور زاویه فرمان به طور دقیق انجام می‌شود. در این زمان دستگاه دیاگ نیز پیام Complete را نشان می‌دهد.
 • زمانی که مراحل کالیبره کردن سنسور زاویه فرمان به پایان برسد، چراغ‌های مربوط به این سنسور خاموش می‌شوند.

نکات مهم برای جلوگیری از ایجاد مشکل در سنسور فرمان

نکات مهم برای جلوگیری از ایجاد مشکل در سنسور فرمان

سنسور زاویه فرمان ممکن است پس از گذشت مدتی کارایی اولیه خود را از دست بدهد. در این شرایط سنسور در تشخیص میزان نرخ چرخش فرمان با مشکل روبرو می‌شود. برای همین با اقداماتی میتوان از این موضوع جلوگیری کرده و مانع از ایجاد مشکل در سنسور زاویه فرمان شد. مهمترین نکات در این رابطه عبارتند از:

 • به طور دوره‌ای به بررسی چراغ‌های اخطار خودرو بپردازید. با بررسی چراغ‌ها و تشخیص به موقع خرابی سنسورها میتوانید خیلی سریع برای تعمیر آنها اقدام نمایید.
 • در صورتی که با وجود سنسور زاویه فرمان شاهد چرخش و انحرافات ناگهانی در فرمان و چرخ‌های خودرو بودید، احتمالا سنسور با مشکل مواجه شده است. در این شرایط احتمال دارد اطلاعات و سیگنال‌های اشتباه به سیستم ESC ارسال شود و یا ارسال سیگنال‌های غیر ضروری سیستم غیر فعال گردد.
 • اگر پس از تنظیم زاویه چرخ‌ها شاهد رفتار غیر عادی خودرو در پیچ‌ها بودید، یعنی حسگر زاویه فرمان تنظیم نمی‌باشد. برای همین در کنار تنظیم چرخ‌ها باید سنسور زاویه فرمان و سیستم کنترل پایداری خودرو را مجدد تنظیم کرد. این کار نیاز به تخصص دارد و توسط افراد عادی قابل انجام نمی‌باشد.

در صورتی که احساس کردید سنسور زاویه فرمان عملکرد خوبی ندارد، بهتر است خودرو را به یک فرد متخصص نشان دهید. این افراد با در اختیار داشتن اسکنرها و دستگاه‌های مخصوص میتوانند کدهای خطای سنسور را تشخیص داده و خیلی سریع اقدامات لازم را انجام دهند.

تعمیر سنسور زاویه فرمان با دوره‌های گلپانیا

تعمیر سنسور زاویه فرمان با دوره‌های گلپانیا

تنظیم سنسور زاویه فرمان یک کار تخصصی بوده و باید توسط افراد متخصص انجام شود. برای همین افراد عادی نمیتوانند به انجام این کار بپردازند. مگر اینکه به آموزش دوره‌های مربوطه در این زمینه بپردازند تا نحوه تنظیم سنسور زاویه فرمان و کالیبره کردن آن را یاد بگیرند. برای این کار میتوانید از دوره‌های جامع گلپانیا استفاده کنید و نحوه کالیبره کردن سنسور زاویه فرمان را بیاموزید.

جمع بندی

کالیبره کردن سنسور زاویه فرمان نیاز به طی کردن چندین مرحله دارد که در متن به آنها اشاره کردیم. با این حال بهتر است برای جلوگیری از ایجاد مشکل در سیستم، این کار را به افراد متخصص بسپارید و بدون دانش فنی اقدام به انجام این کار نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید