جستجو کردن
علت صدای فرمان هنگام چرخاندن

علت صدای فرمان هنگام چرخاندن

رانندگان زیادی در زمان چرخاندن فرمان با خروج صدا از آن مواجه می‌شوند. این موضوع بنا به دلایل زیادی رخ می‌دهد که در این رابطه باید به فرسودگی برخی از قطعات و بروز مشکل در سیستم فرمان اشاره کرد. در ادامه به بررسی بیشتر این دلایل پرداخته و با علت صدای فرمان هنگام چرخاندن آشنا خواهیم شد.

علل خروج صدای فرمان در زمان چرخاندن

علل خروج صدای فرمان در زمان چرخاندن

گاهی اوقات راننده در زمان چرخاندن فرمان خودرو با خروج صدا از آن مواجه می‌شود. در صورتی که این صدا تنها در زمان چرخاندن فرمان به گوش برسد، مشکل مربوط به سیستم فرمان است. اما اگر صدا در شرایط دیگر هم به گوش برسد، ممکن است یکی از قطعات داخلی دچار ایراد شده باشد. در این شرایط باید به بررسی علت اصلی صدا پرداخته تا بتوان مانع از خرابی‌های بیشتر در خودرو شد.

مهمترین علل خروج صدا از فرمان در زمان چرخاندن

مهمترین علل خروج صدا از فرمان در زمان چرخاندن

دلایل زیادی در خروج صدای فرمان در زمان چرخاندن دخیل هستند. در این بخش به بررسی مهمترین موارد می‌پردازیم.

  • خشک شدن بوش‌ها

بوش جعبه فرمان از قطعاتی است که هم در داخل و هم خارج از جعبه فرمان قرار دارد و مانع از خلاصی بیش از حد جعبه فرمان می‌شود. حال اگر این قطعه به هر دلیلی بیش از حد خشک شود، عملکرد آن با سروصدای زیادی همراه می‌شود. برای همین در درجه اول میتوانید به بررسی وضعیت بوش‌ها بپردازید و از شرایط آن اطمینان پیدا کنید.

  • ایراد در جعبه فرمان

گاهی اوقات از سیستم فرمان صدای ناله به گوش می‌رسد که این صدا نشان از عملکرد بد جعبه فرمان دارد. از آنجایی که جعبه فرمان نقش زیادی در انتقال گشتاور دارد، باید به این موضوع توجه ویژه‌ای شود و سیستم خیلی سریع مورد بررسی قرار بگیرد. بروز هر نوع مشکل در جعبه فرمان میتواند تبدیل به یک چالش بزرگ شود و خودرو را با مشکل مواجه کند.

  • خرابی بلبرینگ‌ها و یاتاقان‌های فرمان

از دیگر علل خروج صدا از فرمان هنگام چرخاندن باید به خرابی بلبرینگ‌ها و یاتاقان‌های فرمان اشاره کرد. زمانی که این قطعات خراب می‌شوند، موجب خروج سروصدا از فرمان در حال چرخش می‌گردند. در این شرایط صدای قیژ مانندی از فرمان خارج شده که نشان از خرابی این قطعات دارد.

  • خرابی ضربه‌گیرها

قطعات سیستم فرمان تحت تاثیر تکان‌ها و ضربات شدید ممکن است دچار ایراداتی شوند. این تکان‌ها تا جایی توسط کمک فنرها و ضربه‌گیرها دفع می‌شوند. اما در صورتی که تکان‌ها و ضربات بیشتر و شدیدتر شود، احتمال بروز ایراداتی همچون سروصدای فرمان در حالت درجا و یا چرخش بیشتر می‌شود.

  • خرابی میل فرمان

میل فرمان قطعه‌ای است که در فرآیند انتقال نیرو به چرخ‌ها نقش دارد و عضو مهمی از سیستم فرمان خودرو محسوب می‌شود. زمانی که این قطعه خراب شود، سبب خروج صدای فرمان در حال چرخش می‌شود. به جز خروج صدا از فرمان، علائم دیگری هم نشان از خراب بودن میل فرمان دارند که در این رابطه باید به عدم چرخش متناسب چرخ‌ها با چرخش فرمان اشاره کرد.

  • خرابی شفت فرمان

شفت فرمان یک قطعه U شکل بوده که در سیستم فرمان خودرو قرار می‌گیرد. این قطعه نیز در صورت خراب شدن نیاز به تعویض دارد. در تمام چرخش‌های فرمان، شفت نیز همراه به آن به چرخش درمی‌آید. برای همین اگر این قطعه خراب شود، موجب خروج صدا از فرمان در حال چرخش می‌شود.

دلایل خروج صدای فرمان هیدرولیک هنگام چرخاندن

دلایل خروج صدای فرمان هیدرولیک هنگام چرخاندن

سیستم فرمان هیدرولیکی از سیستم‌های محبوبی است که از نیروی هیدرولیک جهت انتقال قدرت و کنترل حرکت استفاده می‌کند. در حال حاضر خودروهای زیادی مجهز به سیستم فرمان هیدرولیکی هستند. این سیستم‌ها موجب چرخش راحت فرمان خودرو شده و مانع از خستگی راننده می‌شوند. حال گاهی اوقات در زمان چرخاندن فرمان هیدرولیکی صداهایی از آن خارج می‌شود. این صدا میتواند به خاطر خرابی یکی از قطعات سیستم هیدرولیکی باشد. قطعات سیستم فرمان هیدرولیک شامل مواردی همچون پمپ هیدرولیک، روغن هیدرولیک و کاسه نمد چرخ‌ها است که با خراب شدن هر یک از این قطعات احتمال خروج صدا از آن وجود دارد. به جز خرابی قطعات سیستم فرمان هیدرولیک، موارد اشاره شده در بخش قبلی هم میتوانند در خروج صدای فرمان هیدرولیک در حال چرخش نقش داشته باشند.

نشتی روغن فرمان هیدرولیک و یا کیفیت پایین آن یکی از علل خروج صدای فرمان هیدرولیک در حال چرخش است. روغن فرمان هیدرولیک در روانکاری قطعات فلزی نقش دارد و نبود آن میتواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. برای همین باید به کیفیت روغن توجه کرده و از عدم نشتی در آن مطمئن شد. از سوی دیگر مسدود شدن مخزن روغن هم میتواند منجر به خروج صدای فرمان در حال چرخش شود. در خروجی روغن هیدرولیک یک صافی وجود دارد که از ورود آلاینده‌ها به سیستم فرمان جلوگیری می‌کند. در صورتی که فیلتر مسدود شود، روغن نمیتواند در سیستم جاری شود. البته در این شرایط میتوان با تعویض فیلتر مشکل را برطرف کرد. اما در صورت عدم توجه به این موضوع خیلی زود شاهد خرابی‌های گسترده‌تری خواهید بود.

دلایل خروج صدای فرمان برقی هنگام چرخاندن

فرمان برقی یا الکتریکی، همچون فرمان هیدرولیکی عمل کرده و نیازی به اعمال نیروی زیاد برای چرخاندن ندارد. با این حال این فرمان‌ها از نظر ساختاری و عملکرد با هم متفاوت هستند. این سیستم فرمان نسبت به فرمان‌های هیدرولیکی مزایای زیادی دارد که در این رابطه باید به حذف شدن پمپ هیدرولیک، مایع هیدرولیک و عدم نیاز به چک کردن آنها اشاره کرد. سیستم فرمان برقی نسبت به هیدرولیک خیلی آرام‌تر کار می‌کند. چرا که در آن خبری از صدای پمپ نبوده و مایعی در داخل شلنگ‌ها و سوپاپ‌ها جریان ندارد. با این حال در صورت خرابی سیستم فرمان برقی، ممکن است با خروج صدا از آن مواجه شوید.

شنیدن صدای ناله هنگام چرخاندن فرمان، یکی از مشکلات این سیستم فرمان است. این صدا که از بخش چرخ‌های خودرو به گوش می‌رسد، صدایی همچون جیرجیر و یا ناله دارد. خروج صدا از این ناحیه ممکن است به خاطر نشتی در پمپ فرمان باشد. در این شرایط باید به بررسی سیستم بپردازید تا بتوانید به علت خروج صدا پی ببرید.

علت خروج صدای قیژ مانند از فرمان در حال چرخش

علت خروج صدای قیژ مانند از فرمان در حال چرخش

خروج صدای قیژ مانند از فرمان در حال چرخش، یکی از صداهای رایج است که ممکن است به گوش راننده برسد. این صدا معمولا به خاطر ساییدگی قطعات فلزی سیستم فرمان بر روی هم ایجاد می‌شود. برای همین اگر با چنین صدایی مواجه شدید، باید در ابتدا به تعویض روغن فرمان و سپس بررسی‌ قطعات فلزی بپردازید.

عیب‌یابی و تعمیر سیستم فرمان با دوره‌های جامع گلپانیا

عیب‌یابی و تعمیر سیستم فرمان با دوره‌های جامع گلپانیا

اگر تمایل دارید شخصا برای تعمیر سیستم فرمان خودروی خود اقدام کنید و یا به کسب درآمد از این راه بپردازید، میتوانید به آموزش دوره‌های فرمان برقی و فرمان هیدرولیک گلپانیا بپردازید. در این دوره‌ها تمام مباحث مرتبط با سیستم فرمان خودرو به دانشجویان آموزش داده می‌شود. مباحث آموزش داده شده به قدری پیشرفته و کامل هستند که دانشجو پس از گذراندن دوره میتواند وارد بازار کار شود.

جمع بندی

در صورتی که در زمان چرخش فرمان خودرو با خروج صدا از آن مواجه شدید، میتوانید علت آن را در میان موارد اشاره شده در متن جستجو کنید. علت صدای فرمان هنگام چرخاندن بستگی به موارد زیادی دارد که از مهمترین آنها باید به عملکرد بد جعبه فرمان، خشک شدن بوش‌ها، خرابی یاتاقان‌ها و بلبرینگ‌ها، خرابی میل فرمان، خرابی مفاصل و توپی‌ها، مسدود شدن مخزن روغن و نشتی روغن اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید