جستجو کردن
نحوه تشخیص لنت ترمز خوب و با کیفیت

نحوه تشخیص لنت ترمز خوب و با کیفیت

لنت ترمز از قطعات مصرفی مهم در سیستم ترمز خودرو است. این قطعه بر اثر تماس با دیسک ترمز و ایجاد اصطکاک شدید، سبب کاهش سرعت چرخ‌ها و در نهایت توقف خودرو می‌شود. همانطور که مشخص است لنت ترمز تاثیر زیادی در عملکرد سیستم ترمز دارد و بر روی میزان ایمنی خودرو و جان سرنشینان تاثیرگذار است. برای همین خرید لنت ترمز خوب و با کیفیت از اهمیت زیادی برخوردار است. نحوه تشخیص لنت ترمز خوب و با کیفیت کار سختی نبوده و با توجه به چند نشانه میتوان از با کیفیت بودن لنت اطمینان حاصل کرد. در ادامه مطلب به نحوه تشخیص لنت ترمز خوب و با کیفیت اشاره می‌کنیم و به اهمیت خرید لنت ترمز خوب پی می‌بریم.

 

لنت ترمز چیست؟

لنت ترمز یکی از قطعات بسیار مهم در سیستم ترمز خودرو است که در همکاری با دیسک ترمز یا دیسک چرخ، سبب کاهش سرعت چرخ‌های خودرو و توقف آن می‌شود. این قطعه جزو قطعات مصرفی است و پس از گذشت مدت زمانی طول عمر آن به پایان می‌رسد. تمام شدن لنت ترمز با نشانه‌هایی از جمله خروج صدای سوت مانند، لرزش پدال ترمز و روشن شدن چراغ هشدار لنت همراه است. با مشاهده هر یک از این نشانه‌ها باید وضعیت لنت ترمز را بررسی کرده و در صورت لزوم آن را تعویض کرد.

 

لنت ترمز چیست؟

 

لنت ترمز در داخل کالیپر ترمز قرار دارد و با استفاده از موادی همچون سرامیک، فلز و مواد آلی ساخته می‌شود. لنت‌ها در چرخ‌های جلو و عقب قرار دارند و تحت عنوان لنت جلو و لنت عقب به فروش می‌رسند. لنت‌های جلو معمولا زودتر از لنت‌های عقب فرسوده می‌شوند.

 

چرا باید لنت ترمز خوب و با کیفیتی را خریداری کرد؟

کیفیت لنت ترمز تاثیر زیادی در عملکرد سیستم ترمز و نحوه رانندگی دارد. بالا بودن کیفیت لنت و کارایی خوب آن به رانندگی سالم و ایمن در شرایط جوی مختلف کمک کرده و جان سرنشینان را حفظ می‌کند. لنت ترمز‌های خوب و با کیفیت ترمزگیری خوبی دارند. اما لنت‌های بی‌کیفیت که از مواد نامرغوبی ساخته می‌شوند و قیمت پایینی دارند، ترمزگیری را به درستی انجام نداده و عمرشان خیلی زود به پایان می‌رسد. برای همین برای خرید لنت ترمز صرفا نباید به دنبال لنت‌های ارزان و متفرقه بوده و باید به کیفیت و کارایی بالای لنت توجه کرد.

خوب است بدانید لنت بی‌کیفیت نه تنها طول عمر کم و عملکرد نامناسب دارد، بلکه ممکن است به سایر قطعات سیستم ترمز آسیب وارد کند. در صورتی که از چنین لنت‌هایی در خودرو استفاده شود، لقمه‌هایی که بر روی دیسک ترمز قرار دارند از جای خود حرکت کرده و به دلیل ایجاد اصطکاک و سایش سبب تولید گرما می‌شوند. گرمای تولید شده هم سبب افزایش دمای روغن ترمز و رسیدن آن به نقطه جوش می‌شود. روغن ترمز گرم هم در پشت سیلندرهای ترمز باقی مانده و احتمال بروز حوادثی نظیر عدم ترمزگیری صحیح و تصادف را افزایش می‌دهد. برای همین است که متخصصان همواره توصیه می‌کنند از لنت خوب و با کیفیت برای خودرو استفاده شود.

 

مشخصات لنت ترمز خوب و با کیفیت

برای اینکه بتوانید لنت ترمز خوب و با کیفیت را خریداری کنید، بهتر است به چند ویژگی در آن توجه داشته باشید. لنت‌های خوب و با کیفیت دارای چندین مشخصه و نشانه هستند که عبارتند از:

 

مشخصات لنت ترمز خوب و با کیفیت

 

  • پخ‌دار بودن لبه‌ها

لنت ترمزهای با کیفیت به شکل بی‌صدا کار می‌کنند و در زمان کار صدای عجیب یا آزاردهنده‌ای از خود خارج نمی‌کنند. لنت ترمز‌هایی که لبه‌های آن تیز است، سبب ایجاد صدا در زمان ترمزگیری می‌شوند. اما لنت‌های با کیفیت که دارای لبه پخ‌دار هستند، هیچ گونه صدایی از خود خارج نمی‌کنند.

  • شیاردار بودن سطح لنت

یکی دیگر از راه‌های تشخیص لنت ترمز خوب و با کیفیت، وجود شیار بر روی سطح لنت است. در لنت‌های شیاردار هیچ گرد و غباری بر روی سطح لنت باقی نمی‌ماند و گازهای تولید شده خیلی راحت از بین می‌روند. همچنین در این لنت‌ها هوا به شکل بهتری از سطح لنت عبور کرده و سبب خنک شدن آن می‌شود.

 

شیاردار بودن سطح لنت

 

  • وجود صفحات فلزی یا غیر فلزی در پشت لنت

صفحات فلزی یا غیر فلزی در پشت لنت که در اصطلاح به آنها شیم گفته می‌شود، تا حد زیادی صدای ایجاد شده در زمان ترمزگیری را کاهش می‌دهند. برای همین در زمان خرید لنت ترمز باید به این ویژگی توجه زیادی شود.

  • لنت پرچ‌دار یا چسبی

لنت‌ ترمزهای با کیفیت اغلب دارای یک لایه هستند که بر روی آنها چسبیده و یا پرچ شده است. این لایه نرم فلزی سبب افزایش طول عمر لنت می‌شود.

  • هشدار تمام شدن لنت

به عنوان آخرین مشخصه لنت ترمز خوب و با کیفیت باید به وجود هشدار تمام شدن لنت اشاره کرد. در اغلب لنت‌های با کیفیت یک فلز از جنس نرم وجود دارد که در زمان تمام شدن لنت از خود صدا تولید کرده و به راننده هشدار می‌دهد. خودروهای مدرن و جدید هم دارای یک سنسور هستند که با تمام شدن لنت، چراغ هشدار لنت را فعال می‌کنند.

 

نحوه تشخیص لنت اصلی از تقلبی

برای اینکه لنت ترمز اصل از تقلبی را تشخیص دهید، باید به چند مورد توجه داشته باشید. یکی از این موارد علائم و نوشته‌های درج شده بر روی جعبه محصول است. در زمان خرید لنت ترمز به هولوگرام و لوگو شرکت تولیدکننده توجه کنید و وجود یا عدم وجود شماره سریال یا شماره فنی را مورد بررسی قرار دهید. لنت ترمزهای بی‌کیفیت و تقلبی با استفاده از مواد متفرقه و ارزان قیمت تولید می‌شوند. برای همین وزن کمی دارند و همین وزن کم میتواند تشخیص لنت اصلی از تقلبی را برای شما آسان نماید.

 

جمع بندی

در این مطلب در خصوص نحوه تشخیص لنت ترمز خوب و با کیفیت صحبت کردیم. لنت ترمز با کیفیت و خوب دارای چندین مشخصه است که از مهمترین آنها باید به پخ‌دار بودن لبه‌ها، وجود شیار بر روی لنت، وجود صفحه فلزی یا غیر فلزی در پشت لنت و وجود لایه پرچ شده یا چسبیده بر روی لنت اشاره کرد. برای خرید لنت ترمز خوب و با کیفیت حتما به وجود این نشانه‌ها توجه کرده و برچسب و بارکد موجود بر روی جعبه، لوگو و هولوگرام شرکت تولیدکننده لنت و رنگ بخش پشتی لنت را مورد بررسی قرار دهید. در صورت نیاز به دوره های جامع مجموعه گلپانیا از سایت دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید