جستجو کردن
ECU خودرو چیست؟

ECU خودرو چیست؟

ECU یا کامپیوتر یکی از قطعات مهم خودرو است که وظیفه کنترل و هماهنگی میان موتور و سایر اجزای الکتریکی خودرو را بر عهده دارد. این قطعه با سنسورهای زیادی در بخش‌های مختلف خودرو در ارتباط است و اطلاعات دریافتی از آنها را پردازش می‌کند. کامپیوتر با پردازش اطلاعات، اقدامات لازم را در شرایط مختلف در نظر می‌گیرد و دستورات را صادر می‌کند. در ادامه مطلب با ایسیو خودرو بیشتر آشنا شده و به وظایف، نحوه عملکرد و اجزای آن اشاره خواهیم داشت.

 

آشنایی با ECU خودرو

ECU مخفف Electronic Control Unit و به معنای واحد کنترل الکترونیکی است. ایسیو همان کامپیوتر خودرو است که به کنترل و هماهنگی بین موتور و سایر بخش‌های خودرو می‌پردازد. این قطعه اطلاعات دریافتی از سنسورهای خودرو را پردازش کرده و بر اساس آنها دستورات لازم را صادر می‌کند. برای همین اگر ECU خودرو دچار خرابی و یا مشکلی شود، در عملکرد سایر بخش‌های خودرو اختلال ایجاد می‌گردد. خودروهای امروزی دارای سنسورهای زیادی هستند. هر چقدر تعداد سنسورها بیشتر باشد، تشخیص شرایط خودرو توسط کامپیوتر راحت‌تر می‌شود. از جمله سنسورهایی که با ECU مرکزی در ارتباط هستند میتوان به سنسور ضربه، سنسور اکسیژن، سنسور فشار داخل مانیفولد، سنسور دمای آب، سنسور دمای هوا، سنسور موقعیت دریچه گاز و سنسور دور موتور اشاره کرد.

 

آشنایی با ECU خودرو

محل نصب ECU در خودرو

اگر برایتان سوال است که ایسیو ماشین کجاست، باید اشاره کنیم که محل نصب این قطعه در هر خودرو متفاوت است. این قطعه در برخی از خودروها در داخل اتاق خودرو، زیر داشبورد و یا کنار موتور قرار دارد. به عبارتی محل قرارگیری ECU خودرو به سازنده و مدل خودرو بستگی دارد. با مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو میتوان از مکان دقیق این قطعه اطلاع پیدا کرد. لازم به اشاره است که ECU به دلیل قیمت بالا مرکز توجه سارقان است. برای همین با استفاده از قفل‌های مخصوص میتوان از آن محافظت کرده و احتمال سرقت آن را کاهش داد.

 

وظیفه ECU چیست؟

ECU مغز متفکر خودرو است که کنترل تمام کنترلرهای الکترونیکی و ریزپردازنده‌ها را بر عهده دارد. در خصوص وظایف ایسیو میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تامین امنیت خودرو و جلوگیری از سرقت آن
 • تنظیم عملکرد برخی عملگرها در مواقع حساس
 • کاهش سطح آلایندگی خودرو با کنترل مصرف سوخت
 • کنترل شتاب و سرعت خودرو در محدوده مجاز تعریف شده
 • کنترل مصرف سوخت با تنظیم عملکرد پمپ هوا و انژکتور
 • نشان دادن خرابی اجزا یا سیستم‌های خودرو با روشن کردن چراغ چک

 

اجزای ایسیو خودرو

کامپیوتر خودرو یک قطعه نسبتا کوچک است که اجزای زیادی را در خود جای داده است. مهمترین اجزا و بخش‌های ایسیو خودرو عبارتند از:

 

اجزای ایسیو خودرو

 

 • مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال: این مبدل‌ها خروجی سنسورهای مختلف را پردازش کرده و آنها را از حالت آنالوگ به دیجیتال تبدیل می‌کنند. ECU خودرو تنها قادر به خواندن اعداد دیجیتالی با بیت‌های مشخص است.
 • مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ: بسیاری از عملگرها قادر به خواندن دستورات آنالوگ هستند. مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ دستورات دیجیتالی صادر شده از ایسیو را به صورت آنالوگ تبدیل می‌کنند.
 • خروجی‌های دیجیتال: این بخش از ایسیو وظیفه کنترل سیستم جرقه‌زنی، روشن و خاموش کردن فن سیستم خنک‌کننده و باز و بسته کردن سوپاپ تزریق سوخت را بر عهده دارند.
 • چیپ‌های ارتباطی: از دیگر اجزای ECU خودرو باید به چیپ‌ها یا تراشه‌های ارتباطی اشاره کرد که رابط بین ورودی‌ها و خروجی‌ها هستند. این چیپ‌ها ارتباط بین بخش‌های مختلف ایسیو را قوی‌تر می‌کنند.

 

نحوه عملکرد ECU خودرو به چه صورت است؟

ECU خودرو وظایف خود را در سه مرحله ورودی، پردازش و خروجی انجام می‌دهد. در بخش ورودی داده‌های مختلف وارد ایسیو شده و به کدهای تعریف شده در آن تبدیل می‌شوند. سپس در بخش پردازش مورد خوانش قرار گرفته و در حافظه ECU ذخیره می‌شوند. در مرحله خروجی هم کدهای دستوری ایسیو در قالب پالس‌های مشخص و قابل خوانش توسط بخش‌های فعال موتور ارسال می‌گردند.

 

انواع حافظه ECU خودرو

 1. حافظه موقت ECU

حافظه موقت ECU به شناسایی و پردازش فعالیت‌های موتور و چرخ دنده‌های گیربکس پرداخته و از آنها برای تنظیمات لحظه‌ای استفاده می‌کند. همانطور که مشخص است این حافظه موقت بوده و اطلاعات آن با قطع شدن برق باتری پاک می‌شود. البته اطلاعات به روش‌های خاصی قابل بازگشت هستند. انجام کارهایی نظیر جدا کردن کابل باتری، جدا کردن سوکت رله، جدا کردن سوکت‌های ECU و جدا کردن سوکت BSM به مدت بیش از 15 ثانیه سبب پاک شدن حافظه موقت ایسیو می‌شود.

 1. حافظه دائمی ECU

این حافظه با قطع شدن برق باتری دچار مشکل و آسیب نمی‌شود. با این حال اگر برای آن مشکل و نقص فنی به وجود آید، اطلاعات ثبت شده در آن قابل برگشت نمی‌باشند. حافظه دائمی ایسیو به پردازش اطلاعات و سیگنال‌های سنسورهای مختلف می‌پردازد. در حافظه دائم تعداد ستون‌ها و ردیف‌ها برابر با سنسورهای موجود در سیستم موتور ماشین است.

 

علائم خرابی ECU خودرو

کامپیوتر خودرو همچون هر قطعه دیگری در معرض خرابی قرار دارد. در خصوص دلایل خرابی ECU خودرو میتوان به تماس پین‌های کامپیوتر، نفوذ آب به قطعه، تنظیم نادرست قطعه، آسیب ناشی از ولتاژ، ضربه و آسیب فیزیکی و جدا کردن کابل باتری در زمان روشن بودن خودرو اشاره کرد. خرابی ایسیو خودرو با علائمی همراه است. از جمله:

 

علائم خرابی ECU خودرو

 

 • روشن نشدن موتور
 • روشن شدن چراغ چک موتور
 • روشن نشدن پمپ بنزین
 • اختلال در عملکرد سنسورها
 • مشکل در پدال برقی گاز

 

آیا خودرو بدون ایسیو قابل روشن شدن است؟

خودروهای مدرن امروزی از سیستم‌های ضد سرقت برخوردار هستند که بر اساس یک سوییچ عمل می‌کنند. این سوییچ‌ها یک کد دیجیتال دارند. در صورتی که کد دیجیتال داخل سوییچ با کد موجود در کامپیوتر تطابق نداشته باشد، خودرو روشن نمی‌شود. به عبارتی برای روشن کردن و راه انداختن خودروهای امروزی به ECU نیاز است.

 

جمع بندی

ECU یا کامپیوتر خودرو یک قطعه الکترونیکی مهم است که کنترل و هماهنگی میان اجزای مختلف خودرو را بر عهده دارد. ایسیو اطلاعات را از سنسورهای مختلف خودرو دریافت کرده و آنها را پردازش می‌کند. سپس دستورات لازم را به بخش‌های مختلف خودرو همچون شمع‌ها، انژکتور سوخت و غیره ارسال می‌کند. برای همین سالم بودن این قطعه مهم بوده و باید تا حد امکان از آن محافظت کرد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید از دوره های آموزشی مجموعه گلپانیا استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید