جستجو کردن
اگر سوئیچ خودرو خراب شد چه کنیم؟

اگر سوئیچ خودرو خراب شد چه کنیم؟

سوئیچ خودرو قطعه یا وسیله‌ای مهم است که با استفاده از آن سوئیچ موتور خودرو روشن یا خاموش می‌شود. سوئیچ باعث اتصال باتری و استارت شده و به باتری امکان می‌دهد تا موجی از انرژی را جهت روشن شدن ماشین به استارت بفرستد. برای همین اگر سوئیچ خودرو خراب شود، این فرآیند به درستی صورت نگرفته و ماشین روشن نمی‌شود. حال بهتر است ببینیم در زمان خراب شدن سوئیچ خودرو چه باید کرد و دلایل و علائم خرابی سوئیچ خودرو چیست.

 

سوئیچ خودرو چیست؟

سوئیچ خودرو یا سوئیچ استارت خودرو وسیله‌ای است که برای روشن و خاموش کردن خودرو استفاده می‌شود. محل سوئیچ استارت معمولا در کنار غربیلک فرمان و سمت راست آن قرار دارد. البته در خودروهای جدید و مدرن شکل سوئیچ استارت بسیار متفاوت بوده و در اصطلاح به آنها کیلس استارت گفته می‌شود.

 

سوئیچ خودرو چیست؟

 

سوئیچ و روشن شدن خودرو

سوئیچ خودرو شامل دو جزء مکانیکی و الکترونیکی است. بخش مکانیکی سوئیچ یک بخش استوانه‌ای است که کلید در داخل آن قرار می‌گیرد. در داخل این استوانه یک سری پین وجود دارد که با قرار گرفتن کلید، شیارهای روی تیغه کلید آنها را به داخل جایگاهشان فشار می‌دهد. زمانی که پین‌ها در جای خود قرار بگیرند، کلید میتواند سوئیچ را روشن کند. بخش مکانیکی سوئیچ خودرو هم شامل مدارهای الکتریکی است که با چرخش کلید در قفل به هم وصل می‌شوند.

 

دلایل خرابی سوئیچ خودرو

یکی از مهمترین دلایل خرابی سوئیچ خودرو، استفاده نادرست از آن است. سوئیچ نباید مورد ضربه و فشار زیادی قرار بگیرد. چرا که در این شرایط احتمال آسیب دیدن سوئیچ وجود دارد. در صورتی که از سوئیچ به شکل اصولی استفاده نشود، ممکن است سوئیچ در جای خود گیر کرده و حتی بشکند.

از دیگر دلایل خرابی سوئیچ ماشین باید به خرابی شیارها و برش‌های داخل آن اشاره کرد. شیارهای داخلی ممکن است به خاطر آلودگی یا فرسودگی کارایی اولیه خود را از دست بدهند. در این شرایط کلید به راحتی در جای خود قرار نگرفته و نمی‌چرخد.

 

دلایل خرابی سوئیچ خودرو

 

علائم خرابی سوئیچ خودرو چیست؟

  1. روشن نشدن ماشین

فرآیند روشن شدن ماشین در دو مرحله صورت می‌گیرد. در مرحله اول سوئیچ در وضعیت روشن قرار گرفته و استارت می‌خورد. در مرحله دوم هم یک سیگنال به موتور استارتر ارسال می‌کند تا شروع به چرخش کند. برای همین اگر سوئیچ دچار مشکل و خرابی شود، این عملیات صورت نگرفته و ماشین روشن نمی‌شود.

  1. نچرخیدن کلید

در صورتی که شیارها و دندانه‌های داخلی سوئیچ یا روی کلید ساییده و صاف شوند، در زمان استارت زدن کلید داخل سوئیچ نمی‌چرخد. در این شرایط نمیتوان کلید را در موقعیت درست در داخل قرار داده و ماشین را روشن کرد.

  1. توقف خودرو در زمان رانندگی

یکی دیگر از علائم خرابی سوئیچ خودرو توقف ماشین در زمان رانندگی است. در صورتی که سوئیچ خراب شود، احتمال توقف یکباره خودرو در زمان رانندگی وجود دارد. در این شرایط باید چراغ‌های داشبورد را بررسی کرد. اگر تمام چراغ‌ها خاموش شده و موتور از کار افتاده باشد، یعنی به احتمال زیاد سوئیچ خودرو خراب شده و از کار افتاده است.

  1. چشمک زدن چراغ داشبورد یا سایر لوازم الکترونیکی

در صورتی که چراغ‌های داشبورد یا سایر لوازم الکترونیکی در وضعیت چشمک‌زن قرار داشته و هر از گاهی روشن و خاموش شوند، به احتمال زیاد سوئیچ خودرو خراب شده است. این موضوع نشانگر این است که صفحه اتصال سوئیچ خراب شده است.

  1. گیر کردن فرمان

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی سوئیچ خودرو گیر کردن فرمان است. در سوئیچ خودرو یک قفل مکانیکی وجود دارد که با کمک آن فرمان قفل می‌شود. در صورتی که در زمان روشن کردن خودرو متوجه گیر کردن فرمان شدید، یعنی این قفل سوئیچ خراب شده است و باید آن را تعمیر یا تعویض کرد.

  1. نشنیدن صدای موتور استارتر

زمانی که کلید در سوئیچ برای حالت روشن شدن می‌چرخد، یک صدایی از آن شنیده می‌شود. این صدا به روشن شدن استارتر مربوط است. حال اگر این صدا شنیده نشود، یعنی استارتر خراب است و نمیتوان استارت زد.

 

روش‌های روشن کردن خودرو در زمان خرابی سوئیچ

در صورتی که سوئیچ خودرو خراب شود، با استفاده از راه‌هایی میتوان خودرو را موقتا روشن کرد. از جمله این روش‌ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

روش‌های روشن کردن خودرو در زمان خرابی سوئیچ

 

  • استفاده از مته و پیچ گوشتی

یک مته فلزی را به اندازه طول کلید وارد سوراخ کلید کنید تا پین‌های داخلی به سمت داخل فشار داده شوند. سپس یک پیچ گوشتی بردارید و درون سوراخ کلید قرار داده و آن را بچرخانید. در صورتی که این کار را به درستی انجام دهید، شاهد روشن شدن خودرو خواهید بود. برای استفاده از این روش احتیاط کرده تا مانع از آسیب بیشتر به سوئیچ شوید.

  • استفاده از کابل جامپر

در این روش باید با استفاده از کابل جامپر، پایانه مثبت باتری را به سر مثبت کویل وصل کنید. این کار قدرت لازم جهت راه‌اندازی موتور را فراهم می‌کند. پس از آن سلونوئید استارتر را پیدا کنید و آن را به پایانه مثبت باتری وصل کنید. سپس سیم سوئیچ را از سلونوئید جدا کرده و با یک پیچ گوشتی پایانه مثبت آن را به پست متصل به سوئیچ وصل نمایید. در این زمان سلونوئید فعال شده و ماشین روشن می‌شود.

  • استفاده از سیم‌های خودرو

در صورتی که خودرو قدیمی باشد، میتوان از این روش استفاده کرد. در این روش باید پوشش پلاستیکی میل فرمان را برداشته و محل اتصال سیم‌کشی فرمان را پیدا کرد. سپس به سراغ محل اتصال باتری، احتراق و استارت بروید. سیم‌های زرد و قهوه‌ای مربوط به سوئیچ و سیم قرمز به باتری مربوط است. سیم باتری را به اندازه یک اینچ لخت کرده و به هم بپیچانید. بعد از آن سیم خاموش / روشن سوئیچ را به سیم باتری وصل کنید. با روشن شدن چراغ‌ها و اجزای الکتریکی خودرو، سیم استارت را به اندازه نیم اینچ لخت کرده و به سیم باتری متصل کنید. در این زمان موتور روشن می‌شود.

 

جمع بندی

در صورتی که سوئیچ خودرو خراب شده و قادر به روشن کردن ماشین نباشد، میتوان با کمک راهکارهایی مشکل را برطرف کرد. سوئیچ خودرو همچون سایر قطعات بر اثر عواملی همچون استفاده غیر اصولی دچار خرابی شده و از کار می‌افتد. برای همین از سوئیچ به شکل صحیح استفاده کرده و به علائم خرابی آن توجه داشته باشید. در صورت نیاز به آموزش‌های بیشتر می توانید از دوره های آموزشی سایت گلپانیا استفاده مایید.

دیدگاهتان را بنویسید