جستجو کردن
آموزش تنظیم چراغ جلو ماشین 

آموزش تنظیم چراغ جلو ماشین 

سیستم روشنایی خودرو شامل چندین چراغ از جمله چراغ جلو، فلاشرهایی در جلو و عقب، چراغ عقب، چراغ خطر و غیره است. چراغ‌های جلو در بخش جلویی خودرو قرار دارند و مسیر پیش رو یا همان جاده را روشن می‌کنند. با روشن شدن چراغ جلو، دید راننده در شب بهبود پیدا کرده و احتمال وقوع تصادف کاهش پیدا می‌کند. چراغ جلو باید به صورت صحیح تنظیم شود تا روشنایی در مسیر درست و به میزان کافی ایجاد گردد. در ادامه مطلب به آموزش تنظیم چراغ جلو ماشین می‌پردازیم و با نکات مهم در این زمینه آشنا می‌شویم.

سیستم روشنایی خودرو و نقش آن

سیستم روشنایی از سیستم‌های مهم خودرو است که نقش مهمی در ایمنی خودرو و جان سرنشینان آن دارد. این سیستم به این منظور ایجاد شده است تا مسیر پیش رو برای راننده روشن شود و سایر خودروها هم از وجود خودرو در جاده یا خیابان مطلع شوند. در سیستم روشنایی خودرو چراغ‌های متعددی وجود دارد که برخی از آنها بر روی بدنه و برخی دیگر در داخل کابین قرار دارند. از جمله چراغ‌های روی بدنه ماشین باید به چراغ‌های بزرگ جلو، چراغ‌های عقب، چراغ ترمز، چراغ دنده عقب و چراغ خطر اشاره کرد.
چراغ جلو از مهمترین چراغ‌های سیستم روشنایی خودرو است که محل تعبیه آن در بخش جلوی خودرو است. موقعیت چراغ‌های جلو و چیدمان آنها هم بسته به نوع خودرو کمی متفاوت است. این چراغ‌ها معمولا شامل سه جزء اصلی یعنی شیشه، لامپ و کاسه چراغ هستند. با این حال برخی از یک عضو دیگر به نام لنز یا عدسی نیز برخوردار می‌باشند. طراحی چراغ‌های بزرگ شکل خاصی ندارد و متناسب با شکل و شمایل هر خودرو طراحی می‌شود.

 

سیستم روشنایی خودرو و نقش آن

اجزای اصلی چراغ خودرو

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم چراغ جلو خودرو معمولا شامل سه جزء اصلی یعنی شیشه، لامپ و کاسه چراغ است. کاسه چراغ به شکل یک کره طراحی شده و سطح آن جیوه ‌اندود می‌شود. این کار به این خاطر است که نور تولید شده در آن انعکاس خوبی پیدا کرده و بیشتر به چشم آید. لامپ هم در مرکز کاسه قرار گرفته و با فنر یا حلقه نگهدارنده در جای خود محکم می‌شود. بخش دیگر چراغ بلوری یا عدسی نام دارد که بر روی کاسه چراغ قرار می‌گیرد تا مانع از ورود گرد و غبار و آب به داخل کاسه شود.

اهمیت تنظیم چراغ جلو خودرو

تنظیم چراغ جلو ماشین از نظر ایمنی بسیار حائز اهمیت است. چرا که بسیاری از تصادفات در طی شب و به دلیل نامساعد بودن وضعیت چراغ‌ها رخ می‌دهد. چراغ‌های جلو تنها برای روشن کردن مسیر حرکت نیستند و راننده را از وجود هرگونه مانع در مسیر مطلع می‌کنند. از این رو تنظیم این چراغ‌ها اهمیت زیادی دارد و باید به شکل صحیح و استاندارد تنظیم گردند. چراغ‌های خودرو بنا به دلایل مختلفی از جمله تکان خوردن در جای خود از حالت تنظیم شده خارج می‌شوند. برای همین بهتر است به صورت دوره‌ای مورد بررسی قرار بگیرند و زاویه تابش آنها تنظیم و اصلاح شود.

 

اهمیت تنظیم چراغ جلو خودرو

بررسی تنظیم بودن چراغ جلو خودرو

برای اینکه نسبت به تنظیم بودن چراغ خودرو مطمئن شوید، بهتر است مراحل زیر را دنبال کنید:
– برای این کار باید فشار باد تایرها را تنظیم کرده و نیمی از باک بنزین را پر کرد.
– پس از آن باید خودرو را بر روی یک سطح کاملا صاف و مقابل دیوار پارک کرد. فاصله ماشین تا دیوار باید در حدود 3 تا 8 متر باشد و نور چراغ‌ها بر روی دیوار بیفتد.
– پس از آن باید با استفاده از یک متر ارتفاع چراغ‌ها از سطح زمین را اندازه‌گیری کرد.
– سپس چراغ‌ها را روشن کرده و از یک نوار برای علامت زدن خطوط مرکز افقی و عمودی چراغ‌های جلو استفاده کرد.
– خطوط باید بررسی شوند تا اطمینان حاصل شود که نور هر دو چراغ فاصله یکسانی از سطح زمین دارد. در صورتی که چراغ‌ها دارای انحراف بوده و هم راستا نباشند، باید برای تنظیم آنها اقدام کرد.

نحوه تنظیم نور چراغ جلو خودرو

تنظیم چراغ جلو ماشین کار ساده‌ای بوده و هر شخصی میتواند از پس این کار برآید. اما در خودروهای جدید که دارای لامپ‌ هالوژن هستند، تنظیم چراغ بهتر است به اشخاص متخصص سپرده شود.
o در قدم اول باید پیچ‌های تنظیم نور چراغ ماشین را پیدا کرد. این پیچ‌ها اغلب در پشت چراغ‌ها و زیر کاپوت قرار دارند. در برخی از خودروها هم در پشت رادیاتور و باتری و نزدیک به موتور واقع هستند. برای پیدا کردن پیچ میتوان به دفترچه راهنمای ماشین مراجعه کرده و محل دقیق آن را پیدا کرد.
o برای تنظیم نور هر یک از چراغ‌ها باید در ابتدا آن را از زاویه عمودی تنظیم کرد. برای این کار باید چراغ‌ها را خاموش کرده و پیچ بالای محفظه آن را چرخاند. سپس چراغ را روشن کرده و زاویه نور را بررسی کرد. چرخش پیچ در جهت عقربه‌های ساعت پرتو نور را به سمت بالا هدایت می‌کند.
o پس از آن باید به سراغ تنظیم نور چراغ‌ها از زاویه افقی رفت. پیچ تنظیم نور افقی هم در پشت چراغ‌ها قرار دارد. تنظیم نور در این حالت بسیار مهم است و باید با دقت بالایی انجام شود.
o در پایان باید چراغ‌ها را روشن کرده و نتیجه را بررسی کرد. برای اطمینان میتوان کمی رانندگی کرده و نسبت به عملکرد نور در طی شب اطمینان حاصل کرد.

 

نحوه تنظیم نور چراغ جلو خودرو

تنظیم نور چراغ خودرو با استفاده از دستگاه

بسیاری از متخصصان برای بررسی نور چراغ خودرو از دستگاه‌های مخصوص استفاده می‌کنند. دستگاه تست نور چراغ به تکنسین‌ها کمک می‌کند تا نور چراغ را با دقت بیشتری تنظیم کنند. برای این کار هم باید خودرو را بر روی یک سطح صاف پارک کرده و دستگاه را طوری مقابل آن قرار داد تا درجه تراز آن صاف و دقیقا وسط چراغ‌ها باشد. برای این کار میتوان از اهرم دستگاه کمک گرفته و با بالا و پایین کردن آن عدسی اصلی را روبروی چراغ تنظیم کرد. با حرکت دستگاه و تنظیم آینه یا لیزر داخلی آن باید نقطه تقارن را به دست آورد. در این مرحله باید نور پایین ماشین را روشن کرده و مختصات آن را در صفحه نمایش دستگاه بررسی کرد.

جمع بندی

در این مطلب به آموزش تنظیم چراغ جلو ماشین پرداختیم و با اهمیت تنظیم آن آشنا شدیم. چراغ‌ها بر اثر عواملی همچون ضربه یا تکان‌های شدید از حالت تنظیم خارج شده و نیاز به تنظیم مجدد پیدا می‌کنند. با تنظیم چراغ جلو خودرو میتوان دید کافی برای رانندگی در شب به دست آورده و از هرگونه پیشامد و تصادف جلوگیری کرد. جهت تنظیم چراغ جلو ماشین به موارد اشاره شده در متن توجه کنید و مراحل را به ترتیب پشت سر بگذارید. در صورت عدم تخصص هم میتوانید این کار را به متخصصان این حوزه بسپارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید