جستجو کردن
دلایل ایجاد نویز در سیستم صوتی خودرو

دلایل ایجاد نویز در سیستم صوتی خودرو

نویز سیستم صوتی خودرو یکی از آزاردهنده اتفاقاتی است که راننده و سرنشینان خودرو را کلافه می‌کند. عوامل مختلفی سبب ایجاد نویز در سیستم صوتی خودرو می‌شوند که با توجه به آنها میتوان از بروز این مشکل جلوگیری کرد. در ادامه مطلب به بررسی دلایل ایجاد نویز در سیستم صوتی خودرو می‌پردازیم و با چند روش جهت کاهش و برطرف کردن نویزها آشنا می‌شویم.

 

منظور از نویز سیستم صوتی خودرو چیست؟

نویز به صداهای آزاردهنده‌ای گفته می‌شود که معمولا در فرکانس‌های بالا ظاهر می‌شود. عوامل ایجاد نویز متعدد بوده و بنا به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. نویز سیستم صوتی خودرو شامل صداهایی همچون سوت و زوزه است که با تغییر دور موتور معمولا کم و زیاد می‌شود.

 

منظور از نویز سیستم صوتی خودرو چیست؟

 

عوامل ایجاد نویز در سیستم صوتی ماشین

برخی از عوامل ایجاد نویز در سیستم صوتی خودرو، در طول گذر زمان ایجاد می‌شوند. اما برخی از آنها از همان ابتدای نصب سیستم صوتی خودرو نظیر استفاده از کابل‌های غیر استاندارد وجود دارد. در این بخش به بررسی کلیه عوامل دخیل در ایجاد نویز در سیستم صوتی ماشین می‌پردازیم.

 

عوامل ایجاد نویز در سیستم صوتی ماشین

 

  1. استفاده از کابل غیر استاندارد

در صورتی که از کابل برق غیر استاندارد در سیستم صوتی خودرو استفاده شود، احتمال ایجاد نویز در آن وجود دارد. کابل برق باید استاندارد باشد و سطح مقطع آن با سیستم صوتی متناسب باشد. در صورتی که به این موضوع توجهی نشود، نمیتوان سیستم صوتی را به خوبی تغذیه کرد و احتمال ایجاد نویز بیشتر می‌شود.

  1. استفاده از کابل RCA باکیفیت

کابل RCA یک کابل صوتی است که برای اتصال قطعات صوتی استفاده می‌شود. این کابل‌ها سیگنال صدا را از پخش (هدیونیت) به تقویت‌کننده‌ها منتقل می‌کنند و یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد نویز در سیستم صوتی می‌باشند. در صورتی که کابل RCA در زمان نصب مورد فشار زیادی قرار بگیرد و یا از کنار کابل‌های برق عبور داده شود، سبب ایجاد نویزهای شدیدی می‌شود.

  1. ضعیف بودن ورودی آمپلی فایر

در زمان نصب سیستم صوتی و اعمال تنظیمات بر روی آمپلی فایر، باید به چند مورد توجه شود. یکی از مهمترین موارد این است که زمانی که هدیونیت روشن است، کابل‌های RCA نباید بیرون کشیده شوند. این کار سبب ایجاد نویز در سیستم می‌شود. نویز ایجاد شده هم به هیچ صورت برطرف نشده و تنها با تعمیر برد آمپلی فایر مرتفع می‌گردد.

  1. استفاده از مبدل‌های بی‌کیفیت

یکی دیگر از مواردی که سبب ایجاد نویز در سیستم صوتی ماشین می‌شود، استفاده از مبدل‌های بی‌کیفیت است. این مبدل‌ها از متریال خوبی ساخته نشده‌اند و قدرت و کیفیت خوبی ندارند. برای همین در صورت استفاده از آنها احتمال بروز نویز در سیستم افزایش پیدا می‌کند.

  1. اتصالی درایورهای صوتی

برای پی بردن به دلیل ایجاد نویز در سیستم صوتی ماشین میتوانید بلندگوها یا درایورهای صوتی را بررسی کنید و نسبت به سالم بودن آنها مطمئن شوید. ترمینال‌ها، وایرها و تیوترها باید کاملا صحیح و سالم باشند. همچنین باید اطمینان شود که ترمینال اسپیکرها با بدنه اتصالی و برخوردی نداشته باشد. در صورتی که تیوتر بلندگو دچار اتصالی شده و سوخته باشد، سبب ایجاد نویز در سیستم صوتی ماشین می‌شود.

 

اتصالی درایورهای صوتی

 

  1. ایراد فنی در دینام

یکی دیگر از دلایل ایجاد نویز در سیستم صوتی خودرو وجود ایراد فنی در دینام خودرو است. دینام وظیفه تولید برق و شارژ باتری را بر عهده دارد. در صورتی که این قطعه دچار ایرادات فنی شود، میتواند بر روی سیستم صوتی خودرو تاثیر منفی بگذارد.

 

راه‌های رفع نویز در سیستم صوتی خودرو

برای جلوگیری از ایجاد نویز در سیستم صوتی خودرو بهترین کار استفاده از تجهیزات اورجینال و باکیفیت است. با استفاده از ادوات و تجهیزات اورجینال و معتبر میتوانید احتمال ایجاد نویز در این سیستم را کاهش دهید. علاوه بر این میتوانید از روش‌های زیر جهت برطرف کردن نویز سیستم صوتی ماشین استفاده نمایید.

 

راه‌های رفع نویز در سیستم صوتی خودرو

 

  • استفاده از کابل‌های باکیفیت و اطمینان از سیم‌کشی

هر چقدر در سیستم صوتی خودرو از کابل‌های باکیفیت‌تری استفاده شود، احتمال ایجاد نویز در زمان پخش موسیقی کاهش پیدا می‌کند. همچنین باید نسبت به وضعیت سیم‌کشی اطمینان پیدا کرده و هرگونه مشکل را برطرف کرد. گاهی اوقات سیم‌کشی غیر اصولی و اشتباه سبب ایجاد نویز در سیستم صوتی خودرو می‌شود. برای مثال اگر کابل RCA در نزدیکی کابل برق باشد، این مشکل رخ می‌دهد.

  • استفاده از نویزگیر

برخی افراد از بهترین نویزگیر سیستم صوتی ماشین استفاده می‌کنند تا از این طریق مانع از ایجاد نویز و صداهای اضافی در زمان پخش موسیقی شوند. در خصوص نویزگیرها باید اشاره کنیم که این دستگاه‌ها باعث از بین رفتن نویز به طور بالقوه نمی‌شوند. بلکه با فیلتر کردن فرکانس‌های بالای صدا، مانع از شنیده شدن نویز می‌شوند. محدودیت و عیبی که این دستگاه‌ها دارند این است که به همراه نویز بخشی از صدا هم از بین می‌رود و صدا با افت کیفیت مواجه می‌شود.

  • تقویت اتصال زمین

با تقویت اتصال زمین میتوان مشکل ایجاد نویز در سیستم صوتی خودرو را برطرف کرد. برای این کار هم میتوان از یک سیم مسی ضخیم استفاده کرده و آن را به بدنه خودرو متصل کرد.

 

جمع بندی

اگر شاهد وجود نویز در سیستم صوتی خودروی خود هستید، بهتر است موارد اشاره شده در متن را در نظر بگیرید تا منبع ایجاد نویز را پیدا کنید. از عوامل و دلایل ایجاد نویز در سیستم صوتی خودرو میتوان به اشتباه بودن مسیر سیم‌کشی، استفاده از کابل RCA بی‌کیفیت، استفاده از کابل برق غیر استاندارد و نامتناسب، ضعیف بودن آمپلی فایر و ایراد فنی در دینام اشاره کرد. با تقویت اتصال زمین و یا استفاده از نویزگیر امکان برطرف شدن نویزها وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید