جستجو کردن
بازار کار و درآمد برقکار خودرو

بازار کار و درآمد برقکار خودرو

سیستم برق از سیستم‌های مهم خودرو محسوب می‌شود. این سیستم شامل اجزا و قطعات مختلفی است که هر یک از آنها نقش و وظیفه خاصی را برعهده دارند. افرادی که در حوزه برق و الکتریک خودرو مهارت و تخصص دارند، تحت عنوان برقکار یا باتری‌ساز شناخته می‌شوند. این افراد میتوانند عیوب سیستم برق خودرو را به خوبی تشخیص داده و در سریع‌ترین زمان ممکن آنها را مرتفع نمایند. حال بهتر است ببینیم بازار کار و درآمد برقکار خودرو به چه صورت است و آینده شغلی این حرفه چگونه است.

سیستم برق و برقکاری خودرو

سیستم برق و برقکاری خودرو

سیستم برق و الکتریک خودرو شامل اجزای مختلفی از جمله باتری، دینام، استارت، چراغ، سیم‌کشی و غیره است. باتری از مهمترین اجزای این سیستم است که انرژی لازم جهت روشن شدن موتور و راه‌اندازی سایر اجزای الکتریکی را تامین می‌کند. دینام هم به تامین برق برای شارژ باتری و سایر بخش‌ها می‌پردازد. افرادی که به عنوان برقکار مشغول به کار هستند، کلیه اجزا و بخش‌های این سیستم را می‌شناسند و قادر به عیب‌یابی و برطرف کردن مشکل در کوتاهترین زمان ممکن می‌باشند. این افراد از ابزارها و تجهیزات لازم جهت تشخیص عیب و رفع آنها استفاده می‌نمایند. برقکاران خودرو معمولا به انجام کارهای منظم و خاصی می‌پردازند. از جمله:

 • تست سیستم برق و الکتریک خودرو
 • تشخیص عیوب و خرابی‌های سیستم الکتریکی
 • شناسایی قطعات الکتریکی معیوب و تعویض آنها
 • نصب تجهیزات الکتریکی جدید یا ارتقاء آنها

برقکار خودرو و وظایف او

برقکار خودرو و وظایف او

منظور از برقکار خودرو شخصی است که در حوزه برق و الکتریک خودرو به خوبی آموزش دیده است و با کلیه اجزای سیستم برق آشنایی دارد. این افراد مسئول تشخیص و تعمیر اجزای الکتریکی خودروها هستند و میتوانند خیلی سریع به رفع مشکلات موجود در این سیستم بپردازند. از جمله وظایف برقکار یا باتری‌ساز خودرو میتوان به چند مورد زیر اشاره کرد:

 • تشخیص عیوب و مشکلات سیستم برق با استفاده از تجهیزات کامپیوتری
 • جایگزینی و تعمیر بخش‌های آسیب دیده
 • تست و بررسی سیم‌کشی با استفاده از ابزارهای مناسب
 • نگهداری و تعمیر قطعات الکتریکی خودروهای هیبریدی
 • و غیره

شغل برقکاری برای چه افرادی مناسب است؟

شغل برقکاری برای چه افرادی مناسب است؟

در زمینه انتخاب شغل عوامل زیادی دخیل هستند. از میان عوامل موجود، تیپ شخصیتی یا ویژگی‌های شخصیتی افراد عامل بسیار مهمی است. البته عوامل دیگر هم در موفقیت‌های کاری دخیل هستند و نباید نادیده گرفته شوند. حال اگر بخواهیم به تیپ شخصیتی مناسب شغل برق خودرو بپردازیم، باید اشاره کنیم که افرادی که از دقت زیادی برخوردار هستند و به مهارت‌های فنی علاقه زیادی دارند، میتوانند در این شغل پیشرفت زیادی داشته باشند. از سوی دیگر افرادی که به جزئیات توجه زیادی کرده و کار با ابزارهای مختلف برایشان لذتبخش است، به خوبی میتوانند در شغل برقکاری پیشرفت نمایند. هر چقدر هم میزان علاقه و تلاش افراد به این حوزه بیشتر باشد، شانس موفقیت آنها بیشتر می‌گردد.

تحصیلات مورد نیاز برای شغل برقکار خودرو

تحصیلات مورد نیاز برای شغل برقکار خودرو

برای ورود به شغل برقکاری خودرو نیازی به مدرک تحصیلی خاصی نبوده و هر فرد علاقمند به مبحث برق و الکتریک خودرو میتواند در دوره‌های مربوط به این حوزه شرکت نماید. البته افرادی که در سنین پایین هستند، میتوانند پس از طی کردن دوران دبیرستان وارد مراکز کار و دانش شوند و در رشته‌های مرتبط به تحصیل بپردازند. افراد در سنین بالاتر هم میتوانند از طریق شاگردی نزد یک استاد کار ماهر و یا شرکت در دوره‌های آموزشی به کسب مهارت در این زمینه بپردازند.

بازار کار برق خودرو به چه صورت است؟

بازار کار برق خودرو به چه صورت است؟

افرادی که در حوزه برق و الکتریک خودرو تخصص دارند، میتوانند در یکی از کارخانه‌های خودروسازی کشور مشغول به کار شوند. همچنین در صورت تمایل میتوانند در تعمیرگاه‌های خصوصی به کار بپردازند و از این طریق درآمد خوبی به دست آورند. افرادی هم که سرمایه و دانش کافی در اختیار دارند، امکان کسب جواز و کار کردن به صورت مستقل را دارند. برای این کار باید به خرید یا اجاره مغازه بپردازند و با تهیه دستگاه‌ها و ابزارهای مورد نیاز، کار خود را شروع نمایند.

دستمزد و درآمد برقکار خودرو

دستمزد و درآمد برقکار خودرو

اگر برایتان سوال است که میزان درآمد ماهیانه برقکار یا باتری‌ساز خودرو چقدر است، باید اشاره کنیم که این موضوع به موارد مختلفی بستگی دارد. سطح تجربه و مهارت برقکار، میزان تحصیلات، مهارت‌های اضافی، سابقه کار و همچنین موقعیت مکانی بر روی میزان حقوق ماهیانه برقکار تاثیر دارد. با این حال حداقل حقوق برقکار خودرو در شرکت‌های خودروسازی یا تعمیرگاه‌ها، حقوق وزارت کار است. حداکثر حقوق دریافتی هم به میزان تخصص و سطح مهارت برقکار بستگی دارد. البته از آنجایی که استفاده از لوازم نقلیه در کشور ایران بسیار پر رونق است، برقکاران حرفه‌ای میتوانند به درآمد بالایی برسند.

چند نکته برای برقکاری به صورت مستقل

چند نکته برای برقکاری به صورت مستقل

برقکارانی که قصد دارند به صورت مستقل کار کنند و یک تعمیرگاه راه‌اندازی کنند، بهتر است به مواردی توجه داشته باشند تا بتوانند درآمد خود را افزایش دهند. روابط عمومی، امانتداری و صداقت در کار بسیار مهم است و در ارتباط با مشتریان اهمیت بسیار زیادی دارد. البته این موارد تنها عوامل موفقیت در برقکاری خودرو نیستند و موارد دیگری هم باید مورد توجه قرار بگیرند. از جمله:

 • برای اجاره یا خرید مغازه جهت راه‌اندازی تعمیرگاه، به سراغ مغازه‌های بر خیابان اصلی بروید. در این خیابان‌ها تردد افراد و ماشین‌ها بیشتر است.
 • تعمیرگاه باید از گنجایش کافی برای جا دادن یک الی دو ماشین برخوردار باشد. همچنین فضا باید به نحوی باشد که امکان قرار دادن کلیه لوازم و تعمیر ماشین‌ها وجود داشته باشد.
 • به دوری یا نزدیکی سایر تعمیرگاه‌ها به تعمیرگاه خود توجه داشته باشید تا بتوانید به شکل بهتری به فعالیت بپردازید.

نحوه تبدیل شدن به برقکار خودرو

نحوه تبدیل شدن به برقکار خودرو

برای تبدیل شدن به باتری‌ساز یا برقکار خودرو باید به کسب مهارت‌ها و دانش مرتبط با این حوزه بپردازید. یکی از مسیرهای موجود برای کسب مهارت و دانش در این زمینه، شرکت کردن در دوره‌های آموزشی است. در حال حاضر آموزشگاه‌های زیادی در سطح کشور به برگزاری دوره‌های مرتبط با مکانیک و برق خودرو می‌پردازند. برخی از دوره‌ها به صورت حضوری و برخی دیگر به صورت آنلاین هستند. افرادی که شرایط شرکت در کلاس‌های حضوری را ندارند، میتوانند از دوره‌های آنلاین استفاده نمایند. در حال حاضر دوره‌های مختلفی در رابطه با سیستم مکانیک و برق خودرو در مجموعه گلپانیا به صورت مجازی برگزار می‌گردد. با گذراندن دوره‌های آموزشی و اخذ مدرک میتوان وارد بازار کار شده و درآمد خوبی از این طریق کسب کرد.

جمع بندی

افرادی که تحت عنوان برقکار یا باتری‌ساز مشغول به کار هستند، توانایی تعمیر و برطرف کردن تمام مشکلات مربوط به سیستم برق خودرو را دارند. این افراد با بروز کردن دانش خود میتوانند در این حوزه پیشرفت زیادی کرده و به درآمد بالایی برسند. میزان درآمد برقکار هم به عواملی از جمله میزان تخصص و تجربه افراد بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید