جستجو کردن

سوئیچ اینرسی چیست و چه کاربردی دارد؟

سوئیچ اینرسی یا قطع‌کن پمپ، از جمله قطعات مهم در خودرو است که جریان بنزین در شرایط بحرانی را قطع کرده و مانع از بروز حوادثی نظیر آتش‌سوزی می‌شود. این قطعه جزو قطعات ایمنی و مهم در خودرو محسوب شده و باید به سالم بودن آن اهمیت داده شود. در ادامه مطلب با سوئیچ اینرسی و کاربرد آن بیشتر آشنا شده و به علائم خرابی آن اشاره خواهیم داشت.

 

سوئیچ اینرسی چیست؟

در گذشته یکی از خطراتی که سرنشینان خودرو را در زمان تصادف تهدید می‌کرد، نشت بنزین و جریان آن به سمت سیستم فنی و در نتیجه آتش‌سوزی خودرو بوده است. حال از زمانی که سوئیچ اینرسی در خودروها به کار رفته است، احتمال بروز این خطر کاهش پیدا کرده است. سوئیچ اینرسی یا قطع‌کن بنزین، قطعه‌ای است که در زمان وارد شدن ضربات شدید به خودرو فعال می‌شود. با فعال شدن سوئیچ، جریان بنزین قطع شده و خودرو به طور اتوماتیک خاموش می‌شود.

 

سوئیچ اینرسی چیست؟

 

سوئیچ اینرسی در برخی از خودروها به ECU و در برخی دیگر به محفظه بنزین متصل است. در خودروهایی که سوئیچ به کامپیوتر متصل است، سوئیچ پس از ضربه برق را قطع کرده و سبب خاموش شدن موتور می‌شود. در خودروهایی هم که سوئیچ به پمپ بنزین متصل است، پس از اعمال ضربه جریان بنزین قطع شده و خودرو خاموش می‌شود. بنابراین شروع فعالیت سوئیچ اینرسی با دریافت ضربات شدید همراه است. محل قرارگیری آن هم جایی است که ارتعاش کمی داشته باشد تا به طور خودکار و در شرایط عادی فعال نشود.

 

کاربرد سوئیچ اینرسی در خودرو

با توجه به تعریفی که از سوئیچ اینرسی ارائه کردیم، میتوانیم به کاربرد آن در خودرو پی ببریم. سوئیچ اینرسی یک قطعه ایمنی در خودرو محسوب شده که در زمان تصادف و اعمال ضربات شدید، فعال می‌گردد. با فعال شدن سوئیچ اینرسی، جریان بنزین قطع شده و از آتش‌سوزی و انفجار خودرو جلوگیری می‌شود. برای همین سالم بودن این قطعه مهم بوده و باید به این موضوع اهمیت داده شود.

 

محل قرارگیری سوئیچ اینرسی در خودرو

در خصوص محل نصب سوئیچ اینرسی باید اشاره کنیم که بسته به نوع خودرو محل قرارگیری این قطعه متفاوت است. در خودروهای تولید داخل، سوئیچ اینرسی در زیر کاپوت و نزدیکی انژکتور قرار دارد. در خودروهای خارجی هم در کنار درب راننده یا شاگرد قرار دارد که برای دسترسی به آن باید درپوش بغل درب برداشته شود. در برخی دیگر از خودروها هم در نزدیکی پمپ بنزین و در برخی دیگر در کنار جعبه فیوز قرار دارد. برای همین جهت اطلاع از محل سوئیچ اینرسی بهتر است به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کرد.

 

نحوه عملکرد سوئیچ اینرسی

در زمان تصادفات شدید، احتمال آسیب دیدن مدار سیستم سوخت‌رسانی وجود دارد. در این مواقع پمپ همچنان بنزین را با فشار از باک در مدار به جریان در می‌آورد. اما سوخت به جای رسیدن به مقصد، با فشار از مدار خارج می‌شود. در این شرایط سوئیچ اینرسی که به شکل یک کلید فشاری است، وارد عمل شده و سیستم برق یا جریان بنزین را قطع می‌کند. در این زمان پمپ از کار افتاده و در نهایت خودرو خاموش می‌شود.

 

نحوه عملکرد سوئیچ اینرسی

 

سوئیچ اینرسی دارای دو بخش مجزا که شامل دو کنتاکت است می‌شود و ارتباط آنها به وسیله یک گوی آزاد برقرار می‌گردد. این گوی که از نقطه ثقل خاصی برخوردار است، به طور معمول در فاصله دو کنتاکت قرار می‌گیرد. گوی با برقراری ارتباط میان کنتاکت‌ها و پر کردن فاصله، جریان برق را که به سمت پمپ می‌رود حفظ می‌کند. حال با وارد شدن ضربه، تعادل گوی تحت تاثیر قرار گرفته و گوی از جای خود حرکت می‌کند. در این شرایط جریان برق قطع می‌شود. با قطع شدن جریان برق هم پمپ خاموش شده و در نهایت خودرو نیز خاموش می‌شود.

 

چگونه سوئیچ اینرسی را غیر فعال کنیم؟

غیر فعال کردن سوئیچ اینرسی مربوط به زمانی است که خطر آتش‌سوزی در اثر تصادف رفع شده است. تا زمانی که سوئیچ فعال باشد، امکان روشن شدن خودرو به دلیل عدم رسیدن سوخت به موتور وجود ندارد. برای همین باید به قطع کردن سوئیچ پرداخته تا بتوان خودرو را روشن کرد. برای این کار باید در ابتدا محل قرارگیری سوئیچ را پیدا کرد. یک دکمه بر روی این سوئیچ قرار دارد که در زمان فعال بودن به صورت فشرده است. با فشار دادن دکمه، سوئیچ به حالت عادی بازگشته و از مدار خارج می‌شود. در این شرایط میتوان استارت زده و خودرو را روشن کرد.

 

چگونه سوئیچ اینرسی را غیر فعال کنیم؟

 

در صورتی که سوئیچ اینرسی به ECU وصل باشد، این احتمال وجود دارد که پس از قطع کردن آن چراغ چک خودرو روشن شود. این اتفاق هم به خاطر کدهای ایجاد شده در ایسیو رخ می‌دهد. برای برطرف کردن مشکل و خاموش شدن چراغ چک میتوان از دستگاه دیاگ استفاده کرد.

 

علائم خرابی سوئیچ اینرسی

با توجه به اینکه سوئیچ اینرسی یکی از قطعات مهم و ضروری در خودرو است، اطلاع از خرابی و تعویض به موقع آن اهمیت زیادی دارد. برای پی بردن به خرابی سوئیچ اینرسی بهتر است به نشانه‌ها و علائم خرابی آن توجه کرده و در صورت لزوم به تعویض آن بپردازید. از نشانه‌های خرابی سوئیچ اینرسی باید به موارد زیر اشاره کرد:

  1. خاموش شدن ناگهانی خودرو در حین حرکت
  2. روشن نشدن خودرو در زمان استارت زدن

البته هر دو دلیل اشاره شده ممکن است به خرابی قطعات دیگر نیز مربوط باشد. با این حال در شرایطی که خودرو ضربه خورده و یا از روی دست‌انداز با شدت زیادی عبور کرده باشد، احتمال آسیب‌دیدگی و از کار افتادن سوئیچ اینرسی وجود دارد. برای همین با مشاهده هر یک از نشانه‌های خرابی سوئیچ اینرسی به یک تعمیرگاه مراجعه کنید تا نسبت به سالم بودن یا نبودن سوئیچ مطمئن شوید.

 

جمع بندی

در این مطلب از سایت گلپانیا با یکی از قطعات اصلی و مهم در خودرو یعنی سوئیچ اینرسی آشنا شدیم. همانطور که متوجه شدیم این سوئیچ در زمان وارد شدن ضربات شدید به خودرو فعال می‌شود و جریان بنزین در خودرو را قطع می‌کند. با قطع شدن جریان بنزین هم خودرو خاموش شده و از آتش‌سوزی و انفجار آن جلوگیری می‌شود. برای همین باید به سالم بودن سوئیچ اینرسی توجه کرده و در صورت لزوم آن را تعویض کرد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص فرمان برقی و سوخت رسانی می توانید دوره های آموزشی مجموعه گلپانیا را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید