جستجو کردن
دلایل سوختن فیوز ماشین

دلایل سوختن فیوز ماشین

فیوزها قطعات الکتریکی کوچکی هستند که برای حفاظت از مدارهای الکتریکی خودرو در برابر آسیب‌های ناشی از جریان قوی به کار می‌روند. این قطعات بر اثر نوسان بالای جریان برق دچار ذوب‌شدگی و سوختگی شده و به تعویض نیاز پیدا می‌کنند. در ادامه مطلب با دلایل سوختن فیوز ماشین و نشانه‌های سوختن آن آشنا خواهیم شد.

 

فیوز ماشین چیست؟

فیوز از قطعات الکتریکی و حیاتی سیستم برق خودرو است. این وسیله نقش حفاظتی داشته و در مواقع لزوم با قطع جریان برق مانع از آسیب به تجهیزات برقی می‌شود. به عبارتی فیوز وظیفه تنظیم برق ورودی به دستگاه مورد نظر در خودرو را دارد و در صورت ایجاد بار اضافی، جریان برق را قطع کرده و مانع از آسیب دیدن دستگاه مصرف کننده می‌شود. فیوزها در جعبه‌ای به نام جعبه فیوز قرار دارند و شامل رنگ‌های مختلفی می‌باشند. این جعبه در مکانی در دسترس راننده قرار دارد که برای اطلاع از مکان آن میتوان به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کرد.

 

فیوز ماشین چیست؟

 

نشانه‌های سوختن فیوز ماشین

برای پی بردن به سوختن فیوز خودرو میتوان به چند نشانه توجه کرد:

 • یکی از بارزترین نشانه‌های سوختن فیوز خودرو، قطع شدن جریان برق یک یا چند قطعه و وسیله الکتریکی خاص در خودرو است. با سوختن فیوز، مدار الکتریکی دچار آسیب شده و جریان برق قطع می‌شود. همین موضوع میتواند منجر به از دست دادن کامل نیروی برق خودرو شده و آن را از کار بیاندازد.
 • از دیگر نشانه‌های خرابی فیوز خودرو میتوان به از کار افتادن لوازمی همچون رادیو، چراغ‌های جلو و بالابر شیشه و بوق خودرو اشاره کرد. همچنین سوختن این قطعه میتواند باعث روشن شدن برخی از چراغ‌های هشدار روی داشبورد خودرو شود.
 • گاهی اوقات سوختن فیوز باعث می‌شود تا برخی از سیستم‌های الکتریکی صداهای غیر عادی تولید کنند. برای مثال خراب شدن فیوز در سیستم خنک کننده موتور میتواند منجر به بلندتر شدن یا نامنظم شدن صدای فن شود. همچنین سوختن فیوز در سیستم روشنایی میتواند سبب سوسو زدن چراغ‌ها یا کم نور شدن آنها شود.
 • برای پی بردن به سوختن فیوز میتوان به بررسی آن پرداخته و از روی ظاهر نسبت به وضعیت آن اطلاع پیدا کرد. فیوزها عموما دارای یک پنجره کوچک هستند که از طریق آن نوار فلزی داخلی قابل مشاهده است. در صورتی که نوار شکسته و یا ظاهری سوخته داشته باشد، یعنی فیوز دچار خرابی شده و باید فورا تعویض گردد.
 • به عنوان آخرین نشانه سوختن فیوز ماشین باید به خروج بوی سوختگی از جعبه فیوز اشاره کرد. زمانی که فیوز بیش از حد بارگیری شده و یا اتصال کوتاه رخ می‌دهد، سبب گرم شدن جعبه فیوز و اجزای اطراف آن شده و بوی سوختگی از آن خارج می‌شود. در این شرایط باید فیوزها را بررسی کرده و نسبت به وضعیت آنها اطمینان حاصل کرد.

 

6 دلیل سوختن فیوز ماشین

فیوز خودرو به دلایل مختلفی دچار آسیب و سوختگی می‌شود. مهمترین دلایل سوختن فیوز ماشین به شرح زیر است:

 

6 دلیل سوختن فیوز ماشین

 

 1. استفاده از فیوز بی‌کیفیت و غیر استاندارد

در صورتی که از فیوزهای بی‌کیفیت و غیر استاندارد در خودرو استفاده شود، خیلی زود دچار ذوب‌شدگی و از کار افتادن می‌شوند. برای خرید فیوز خودرو باید به سراغ برندهای معتبر رفته و از انواع استاندارد و با کیفیت آنها استفاده کرد. فیوزهای برندهای معتبر کیفیت خوبی دارند و با کوچک‌ترین نوسان دچار ذوب شدن نمی‌شوند.

 1. باتری به باتری کردن غیر اصولی

گاهی اوقات رانندگان برای احیای موقت باتری خودرو اقدام به باتری به باتری کردن خودرو می‌کنند. حال اگر این عمل به صورت غیر اصولی انجام شود، نوسانات زیادی در سیستم برق خودرو ایجاد شده و همین امر منجر به ذوب شدن و سوختن فیوز ماشین می‌شود. برای همین توصیه می‌شود برای این کار حتما از اتصالات ایمن و استاندارد استفاده شود تا مشکلی برای قطعاتی نظیر فیوز رخ ندهد.

 1. افزودن دستگاه‌های غیر استاندارد به سیستم برق

از دیگر دلایل سوختن فیوز ماشین باید به اضافه کردن تجهیزات و دستگاه‌های غیر استاندارد به سیستم برق خودرو اشاره کرد. برای مثال برخی رانندگان از سیستم صوتی بسیار قدرتمند و یا لوازم برقی پرمصرفی همچون پمپ باد استفاده می‌کنند. این لوازم فشار مضاعف و بیش از حدی را به شبکه برق خودرو وارد کرده و منجر به نوسانات مختلف می‌شوند. با نوسان جریان برق هم احتمال سوختگی فیوز افزایش پیدا می‌کند.

 

افزودن دستگاه‌های غیر استاندارد به سیستم برق

 

 1. خرابی دینام ماشین

دینام از قطعات مهم در سیستم برق‌رسانی خودرو است. در صورتی که این قطعه دچار خرابی شود، احتمال نوسان پیدا کردن جریان برق وجود دارد. همین نوسانات هم عاملی برای سوختن فیوز ماشین هستند.

 1. اتصال مستقیم دستگاه‌های خروجی به سیستم برق

برخی تجهیزات و دستگاه‌ها نظیر پروژکتور و نورافکن مصرف برق بالایی دارند. در صورتی که این لوازم به طور مستقیم به سیستم برق خودرو متصل شوند، فشار زیادی به مدارهای الکتریکی داخل خودرو وارد می‌شود. همچنین اتصال مستقیم این تجهیزات باعث ایجاد نوسانات شدید جریان برق شده و احتمال سوختن فیوز ماشین را افزایش می‌دهد.

 1. اتصالی در سیستم برق خودرو

یکی دیگر از دلایل سوختن فیوز ماشین، اتصالی در سیستم برق خودرو است. گاهی اوقات در زمان تعمیر خودرو بین بدنه ماشین و سیستم برق‌رسانی اتصالی رخ می‌دهد. همین اتصالی‌ها منشاء ایجاد نوساناتی در داخل شبکه برق خودرو هستند. برای همین تعمیر سیستم برق خودرو باید به دست افراد باتجربه سپرده شود تا مشکلاتی نظیر سوختن فیوز خودرو رخ ندهد.

 

بهترین زمان برای تعویض فیوز ماشین

در صورتی که شاهد علائم سوختن فیوز ماشین بودید، باید خیلی سریع نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. چرا که به تعویق انداختن زمان تعویض فیوز باعث بروز مشکلاتی در عملکرد خودرو می‌شود. فیوزهای سوخته دچار تغییر رنگ شده و ظاهری سوخته پیدا می‌کنند. از سوی دیگر با چک کردن میزان جریان برق عبوری از فیوز میتوان نسبت به سالم یا خراب بودن این قطعه اطلاع پیدا کرده و در صورت خرابی آن را به موقع تعویض کرد.

 

جمع بندی

در این مطلب در خصوص مهمترین دلایل سوختن فیوز ماشین در سایت گلپاتیا صحبت کردیم. همانطور که اشاره کردیم دلایلی همچون خرابی دینام، باتری به باتری کردن غیر اصولی، اتصال مستقیم و غیر اصولی ادوات برقی خارجی و اتصال غیر استاندارد تجهیزات جانبی از دلایل سوختن فیوز ماشین است.

دیدگاهتان را بنویسید