جستجو کردن
سیستم‌های الکتریکی موتور خودرو

سیستم‌های الکتریکی موتور خودرو

سیستم الکتریکی خودرو، نقش مهمی در تامین انرژی اجزای مختلف خودرو دارد و عملکرد صحیح و روان خودرو را تضمین می‌کند. این سیستم شامل اجزای مختلفی است که هر یک از آنها نقش خاصی بر عهده داشته و در هماهنگی با هم سبب کارکرد بهینه خودرو می‌شوند. از مهمترین اجزای این سیستم باید به باتری اشاره کرد که به عنوان قلب تپنده آن عمل می‌کند. در ادامه مطلب با سیستم الکتریکی موتور خودرو بیشتر آشنا شده و به اجزا و انواع آن اشاره خواهیم داشت.

 

آشنایی با سیستم الکتریکی خودرو

سیستم الکتریکی یا برق خودرو یک مدار بسته است که توسط باتری تغذیه می‌شود. این سیستم بسته به مدل و نوع خودرو متفاوت است و در خودروهای امروزی از پیچیدگی بیشتری برخوردار می‌باشد. در سیستم الکتریکی خودرو قطعات مختلفی وجود دارد که تمام آنها انرژی مورد نیاز خود را از باتری دریافت می‌کنند. گاهی اوقات با از کار افتادن یکی از این قطعات، در عملکرد خودرو اختلال ایجاد می‌شود و خودرو به طور کامل از کار می‌افتد. برای همین آشنایی با سیستم الکتریکی خودرو و قطعات آن باعث می‌شود تا بتوان مشکل را شناسایی کرده و از بروز مشکلات جدی جلوگیری کرد.

 

آشنایی با سیستم الکتریکی خودرو

 

اجزای سیستم الکتریکی خودرو

سیستم‌های الکتریکی موتور خودرو یا سیستم برق خودرو شامل اجزا و قطعات مختلفی است که به بررسی مهمترین آنها می‌پردازیم.

 

اجزای سیستم الکتریکی خودرو

 

 • باتری

باتری از مهمترین قطعات خودرو است و برق مورد نیاز قطعات الکتریکی خودرو را فراهم می‌کند. شارژ باتری در زمان روشن بودن خودرو توسط قطعه دینام تامین می‌شود. باتری از زمان روشن شدن خودرو وارد عمل شده و انرژی مورد نیاز سیستم الکتریکی را تامین می‌کند. در خصوص وظایف باتری باید به تامین انرژی لازم جهت استارت اولیه، عملکرد بالابرهای برقی شیشه، روشن شدن چراغ‌ها، سیستم صوتی، سیستم گرمایشی و سرمایشی و غیره اشاره کرد.

 • دینام

زمانی که خودرو روشن می‌شود، دینام انرژی لازم را تامین کرده و برق لازم را به باتری می‌رساند. دینام جزء اصلی سیستم شارژ خودرو و مولد نیروی الکتریکی آن محسوب می‌شود. تمام خودروهای دارای موتور احتراق داخلی به جز خودروهای هیبریدی دارای دینام هستند. این قطعه در زمان کار موتور، باتری را شارژ کرده و نیروی الکتریکی اضافی را برای سایر اجزای سیستم‌ الکتریکی خودرو تامین می‌کند.

 • شمع

شمع جزو قطعات کوچک و در عین حال بسیار مهم در خودرو است که با ایجاد جرقه در محفظه سرسیلندر موتور، احتراق و نیروی لازم را برای موتور فراهم می‌کند. به عبارتی این قطعه کوچک وظیفه جرقه‌زنی و روشن کردن خودرو را بر عهده دارد و بدون کارکرد صحیح آن امکان حرکت خودرو وجود ندارد.

 • دلکو

دلکو یا توزیع‌کننده برق، از دیگر قطعات سیستم الکتریکی موتور خودرو است که جریان ولتاژ بالا را از کوئل به شمع‌ها هدایت می‌کند. این قطعه جزو قطعات موتورهای احتراق داخلی است و در سیستم جرقه‌زنی خودرو وظیفه تقسیم جریان الکتریکی بین شمع‌های موتور را بر عهده دارد. زمانی که دلکو خراب باشد، مصرف سوخت افزایش پیدا کرده و موتور خودرو کارایی خود را از دست می‌دهد.

 • کوئل

کوئل یا سیم پیچ قطعه‌ای است که وظیفه آن تامین ولتاژ بالا از باتری 12 ولت برای ایجاد احتراق در شمع موتور است. این قطعه شامل دو سیم پیچ اولیه و ثانویه، هسته مرکزی و بدنه است. جنس سیم پیچ‌ها مسی و هسته آن از فولاد است. بدنه اصلی کوئل یا هم معمولا از آلومینیوم ساخته می‌شود.

 • کامپیوتر خودرو یا ECU

ECU (Electronic Control Unit) که به معنای واحد کنترل الکترونیکی است، کنترل و هماهنگی میان بخش‌های مختلف در یک خودرو انژکتوری را بر عهده دارد. این قطعه وظیفه خود را به کمک سنسورهای متعددی که در سراسر خودرو قرار دارند، انجام می‌دهد. ایسیو که با برق کار می‌کند، وظیفه ثبت و ضبط تمام حالات و کارکرد خودرو را بر عهده داشته و میزان مصرف سوخت و زمان پاشش آن در انژکتور خودرو را مشخص می‌کند.

 • مدارهای الکتریکی

در سیستم‌های الکتریکی موتور خودرو، شاهد مدارهای الکتریکی متعددی هستیم که تجهیزات الکترونیکی توسط این مدارها کنترل می‌شوند. مدارهای الکتریکی خودرو شامل اجزای مختلفی نظیر مقاومت، خازن، ترانزیستور و غیره است و همگی در کنار هم وظیفه مورد نظر را انجام می‌دهند.

 

انواع سیستم‌های الکتریکی خودرو

 

انواع سیستم‌های الکتریکی خودرو

 

سیستم‌های امنیتی

 • سیستم کروز کنترل

بخش وسیعی از سیستم‌های الکتریکی خودرو به تامین امنیت آن می‌پردازند. از جمله این سیستم‌ها که نقش امنیتی در خودرو دارد میتوان به سیستم کروز کنترل اشاره کرد. با وجود این سیستم میتوان سرعت خودرو را در مسیرهای طولانی و یکنواخت ثابت نگه داشته و کمی استراحت کرد. این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که موانع و خودروهای دیگر را تشخیص داده و به ارسال سیگنال در این خصوص می‌پردازد.

 • سیستم‌های TCS و ESP

TCS و ESP به صورت مکمل با هم فعالیت می‌کنند و توزیع نیروی موتور به چرخ‌ها را تحت نظارت دارند. این سیستم‌ها که در خودروهای مختلف با اسامی متفاوتی شناخته می‌شوند، اطلاعاتی همچون سر خوردن چرخ‌ها را از سنسورها دریافت کرده و با استفاده از ایسیو پایداری و امنیت خودرو را حفظ می‌کنند.

سیستم‌های سرگرمی

 • تلماتیک

تلماتیک از جمله سیستم‌ها و فناوری‌های پرکاربرد در خودروهای جدید است. این سیستم با دریافت داده‌ها از GPS خودرو میتواند خودرو را ردیابی کند. فناوری تلماتیک شامل امکاناتی نظیر مسیریابی، تماس اضطراری، ارسال هشدار، نوتیفیکیشن و غیره است.

 • سیستم اطلاعات و تفریح

سیستم Infotainment دامنه وسیعی از قابلیت‌ها را شامل شده و امکانات زیادی را برای راننده و سرنشینان فراهم می‌کند. این سیستم موارد گوناگونی نظیر بلوتوث، دسترسی به اینترنت، نمایش تصاویر مختلف همچون تصویر دوربین دنده عقب، پخش فایل‌های صوتی و غیره را در برمی‌گیرد.

به جز موارد اشاره شده، سیستم پارک خودرو، سیستم دید در شب، سیستم هشدار انحراف از مسیر، کنترل برف پاک‌کن و کنترل گیربکس هم از سیستم‌های الکتریکی خودرو محسوب می‌شوند.

 

جمع بندی

در این مطلب از سایت گلپانیا در خصوص سیستم‌های الکتریکی موتور خودرو صحبت کردیم و با اجزا و همچنین انواع آن آشنا شدیم. از اجزای کلیدی سیستم الکتریکی خودرو باید به باتری و موتور، شمع، دلکو و کوئل اشاره کرد. این سیستم‌ شامل انواع مختلفی نظیر سیستم‌های امنیتی و سیستم‌های سرگرمی بوده و رانندگی بهتر و ایمن‌تر را برای رانندگان فراهم می‌کند. برای آشنایی بیشتر با سیستم الکتریکی خودرو میتوانید از دوره برق خودرو مجموعه گلپانیا استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید