جستجو کردن
بهترین زمان تعویض شمع خودرو

بهترین زمان تعویض شمع خودرو

شمع از جمله قطعات مصرفی در خودرو است و نقش مهمی در فرآیند احتراق خودرو دارد. این قطعه پس از مدت زمانی دچار خرابی شده و نیاز به تعویض پیدا می‌کند. زمان تعویض شمع خودرو با چند نشانه همراه است که در این خصوص میتوان به کاهش قدرت پیشرانه و لرزش موتور اشاره کرد. در ادامه مطلب به بررسی بهترین زمان تعویض شمع خودرو بپردازیم و با نشانه‌های زمان تعویض شمع آشنا می‌شویم.

 

شمع و نقش آن در خودرو

شمع یک قطعه کوچک و حیاتی در خودرو است که وظیفه جرقه‌زنی در داخل سیلندر و مشتعل کردن ترکیب سوخت و هوای فشرده در داخل سیلندر را بر عهده دارد. این قطعه یکی از مهمترین اجزا در فرآیند احتراق محسوب می‌شود و متشکل از الکترود، عایق چینی، واشرها و غیره می‌باشد. شمع در بالای محفظه احتراق و سیلندر خودرو قرار می‌گیرد و از یک طرف جریان ولتاژ بالای برق را گرفته و از طرف دیگر با جرقه‌زنی در محفظه احتراق سبب انفجار بخار فشرده شده بنزین و در نتیجه تامین نیروی لازم جهت حرکت خودرو می‌شود. شمع در انواع مختلفی موجود است که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 

شمع و نقش آن در خودرو

 

 • شمع گرم: این شمع‌ها برای عملکرد در موتورهای با دمای پایین طراحی شده‌اند و پایه‌های بلندی دارند.
 • شمع سرد: این قطعات برای عملکرد در موتورهای با دمای بالا طراحی شده‌اند و پایه‌های کوتاهی دارند.
 • شمع پلاتینیومی: این قطعات از الکترودهایی از جنس پلاتینیوم برخوردار هستند و طول عمرشان بالا است. شمع‌های پلاتینیومی قادر به تحمل دما تا 2500 درجه سانتیگراد هستند و میتوانند تا 50 هزار کیلومتر کارکرد عمر کنند.
 • شمع نیکلی: این قطعات از الکترودهایی از جنس نیکل برخوردار هستند و طول عمر کوتاهی دارند.
 • شمع ایریدیومی: الکترود مثبت این شمع‌ها از جنس ایریدیوم است و طول عمر بیشتری نسبت به شمع‌های پلاتینیومی دارند.

 

چرا باید شمع خودرو را عوض کرد؟

مهمترین دلیلی که برای تعویض شمع خودرو وجود دارد این است که بدون جرقه حاصل از شمع، ماشین قادر به روشن شدن و حرکت کردن نمی‌باشد. سالم بودن شمع ارتباط مستقیمی با عملکرد موتور دارد. برای همین اگر شمع دچار فرسودگی یا خرابی شده باشد، در هنگام استارت زدن و همچنین شتاب گرفتن سبب احتراق ناقص شده و ماشین نمیتواند بیشینه قدرت خود را حفظ کند. در این شرایط هم سوخت زیادی به هدر می‌رود. از سوی دیگر زمانی که شمع‌ها به حالت فرسوده می‌رسند، به دلیل تعامل مداوم با مخلوط سوخت – هوا، رسوباتی بر روی سطح‌شان جمع می‌شود. همین امر سبب احتراق زود هنگام یا پیش از موعد سخت شده و انرژی ماشین را با روند نامنظم و نامطمئنی تامین می‌کند.

 

چرا باید شمع خودرو را عوض کرد؟

 

عمر مفید شمع خودرو چقدر است؟

همانطور که متوجه شدیم شمع از قطعات مصرفی در خودرو است و عمر محدودی دارد. در خصوص عمر مفید این قطعه هم اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد. برخی کارشناسان خودرو عمر مفید شمع خودرو را 15 هزار کیلومتر عنوان کرده‌اند. برخی هم ادعا دارند که این قطعه میتواند تا 50 هزار کیلومتر نیز کار نماید. با این حساب میتوان اینطور نتیجه گرفت که این قطعات میتوانند چیزی در حدود 30 هزار کیلومتر عمر کنند. برای همین بهترین زمان تعویض شمع خودرو، هر 30 هزار کیلومتر کارکرد است. البته عوامل زیادی بر روی طول عمر مفید شمع تاثیرگذار هستند که در این رابطه باید به نوع شمع، نحوه نگهداری، کیفیت ساخت شمع و کیفیت اجزای داخلی خودرو اشاره کرد.

 

عمر مفید شمع خودرو چقدر است؟

 

چگونه متوجه زمان تعویض شمع خودرو شویم؟

بهترین کار این است که قطعات مصرفی خودرو همچون شمع خودرو به موقع تعویض شوند تا کار به نشانه‌ها و علائم هشداردهنده نرسد. با این حال اگر راننده تعویض به موقع شمع را فراموش کند، با توجه به نشانه‌هایی میتواند از خرابی شمع خودرو مطلع شده و برای تعویض آن اقدام نماید. در خصوص نشانه‌های خرابی شمع خودرو باید به موارد زیر اشاره کرد:

 

چگونه متوجه زمان تعویض شمع خودرو شویم؟

 

 • سخت استارت خوردن خودرو

یکی از عواملی که در سخت استارت خوردن و روشن شدن خودرو دخیل است، خرابی و فرسودگی شمع است. زمانی که شمع دچار فرسودگی شده و عمر مفید آن به پایان برسد، جرقه کافی برای روشن شدن ماشین فراهم نمی‌شود. در این شرایط موتور خودرو باید سخت‌تر کار کرده تا روشن شود.

 • احتراق به صورت ناقص

از دیگر نشانه‌های رایج خرابی شمع خودرو باید به احتراق ناقص اشاره کرد. احتراق ناقص یا میس فایر، پدیده‌ای در موتورهای احتراق داخلی است که بنا به دلایلی شمع جرقه نزده و یا احتراق به صورت ناقص رخ می‌دهد. زمانی که این مشکل در خودرو رخ می‌دهد، موتور دچار نوسان شده و بالا و پایین می‌رود. حتی با افزایش دور موتور ممکن است صدای نگران کننده‌ای از سمت موتور به گوش برسد.

 • افزایش مصرف سوخت

با خراب شدن شمع‌ها، موتور مجبور به کار بیش از حد توان خود شده و سوخت بیشتری مصرف می‌کند. زمانی که شمع‌ها خراب شوند، سوخت به طور کامل در محفظه احتراق نمی‌سوزد و مصرف آن افزایش پیدا می‌کند. برای همین اگر بی‌دلیل شاهد افزایش مصرف سوخت خودرو بودید، به بررسی شمع‌ها بپردازید و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید.

 

افزایش مصرف سوخت

 

 • کاهش شتاب و عملکرد موتور

در صورتی که به بهترین زمان تعویض شمع خودرو توجهی نشده و شمع‌ها بیش از حد فرسوده شوند، خودرو با کاهش شتاب مواجه شده و در عملکرد موتور آن اختلال ایجاد می‌شود. در صورتی که در زمان شتاب‌گیری متوجه کارایی کم خودرو شدید و یا شاهد تکان خوردن خودرو در زمان شتاب‌گیری بودید، بهتر است به بررسی و تعویض شمع‌ها بپردازید.

 • روشن شدن چراغ چک موتور

یکی دیگر از نشانه‌های بهترین زمان تعویض شمع خودرو، روشن شدن چراغ چک موتور است. چراغ چک با هر مشکل ایجاد شده در خودرو روشن می‌شود. در صورتی که شمع‌ها خراب شوند، این چراغ نیز روشن می‌گردد. در این شرایط بهتر است خودرو را به یک تعمیرکار بسپارید تا وضعیت خودرو و شمع‌ها بررسی شود.

 

زمان تعویض شمع خودرو پراید و پژو 206

بهترین زمان تعویض شمع برای هر خودرویی متفاوت است. چرا که کیفیت شمع‌ها و نوع شمع به کار رفته در خودروها متفاوت است. در اینجا به بررسی زمان تعویض شمع در خودروهای پراید و 206 می‌پردازیم:

 • زمان تعویض شمع خودرو پراید: بهترین زمان برای تعویض شمع این خودرو زمانی است که خودرو حدود 30000 کیلومتر مسافت را طی کرده باشد.
 • زمان تعویض شمع خودرو 206: بهترین زمان برای تعویض شمع خودرو پژو 206 زمانی است که خودرو 50000 کیلومتر مسافت را پیموده باشد.

 

جمع بندی

در این مطلب در خصوص بهترین زمان تعویض شمع خودرو در سایت گلپانیا صحبت کردیم و با نشانه‌های خرابی این قطعه آشنا شدیم. شمع یک قطعه مصرفی در خودرو است که به مرور زمان دچار فرسودگی شده و کارایی خود را از دست می‌دهد. در این زمان معمولا خودرو با کاهش شتاب، افزایش مصرف سوخت و لرزش موتور مواجه می‌شود که نشان از زمان تعویض شمع خودرو دارد.

دیدگاهتان را بنویسید