جستجو کردن
دلایل سوختن لامپ ماشین + راه حل جلوگیری از آن

دلایل سوختن لامپ ماشین + راه حل جلوگیری از آن

بر روی تمام خودروها، لامپ‌هایی در بخش جلو و عقب خودرو قرار دارند که به روشنایی مسیر کمک می‌کنند. با روشن شدن چراغ‌ها، دید راننده در شب افزایش پیدا کرده و از بروز تصادف و برخورد با هرگونه مانع جلوگیری می‌شود. با این حال لامپ‌های موجود در خودرو عمر محدودی دارند و پس از مدتی به تعویض نیاز پیدا می‌کنند. دلایلی زیادی وجود دارد که سبب سوختن لامپ ماشین می‌شود. در این خصوص باید به لرزش بیش از حد ماشین و نوسانات برق اشاره کرد. در ادامه مطلب در رابطه با دلایل سوختن لامپ ماشین بیشتر صحبت کرده و به چند راهکار برای جلوگیری از سوختن زودرس لامپ‌ها اشاره خواهیم داشت.

 

لامپ خودرو

لامپ ماشین یک قطعه الکترونیکی کوچک است که در جلو و عقب خودرو و درون قاب چراغ نصب می‌شود. این لامپ‌ها با استفاده از انرژی برق روشن شده و از خود نور تولید می‌کنند. با روشن شدن لامپ‌های خودرو، مسیر رانندگی و محیط اطراف به خوبی روشن می‌شود و دید راننده بهبود پیدا می‌کند. لامپ خودرو نه تنها از نظر ایمنی کاربرد دارد، بلکه به زیبایی و جذابیت خودرو هم کمک می‌کند. به طوری که بسیاری از رانندگان برای زیباتر کردن خودروی خود در شب، از لامپ در طرح و رنگ‌های مختلف استفاده می‌کنند.

 

لامپ خودرو

دلایل سوختن لامپ ماشین

لامپ ماشین جزو قطعات مصرفی بوده و طول عمر محدودی دارد. با این حال برخی از عوامل سبب کاهش عمر مفید لامپ شده و سبب سوختن آن می‌شوند. معمولا مشکلاتی که در سیستم برق‌رسانی و اتصالات وجود دارد، منجر به سوختن لامپ خودرو می‌شود. به طور کلی مهمترین دلایل سوختن لامپ ماشین عبارتند از:

 

دلایل سوختن لامپ ماشین

بالا بودن ولتاژ یا نوسانات ولتاژ

در درون لامپ‌های ماشین سیم پیچ‌هایی از جنس تنگستن وجود دارد. زمانی که لامپ روشن می‌شود، سیم داخل آن به خاطر حرارت زیاد به نقطه ذوب خود نزدیک می‌شود. حال اگر در مقدار ولتاژ یا جریان برق تغییرات ناگهانی ایجاد شود، درجه حرارت سیم داخل لامپ بالا رفته و سیم می‌سوزد. سیم پس از سوختن و ذوب شدن از محل اتصال خود پاره شده و منجر به از کار افتادن لامپ می‌شود. بالا بودن بیش از حد ولتاژ باتری یا دینام هم سبب افزایش جریان الکتریسیته و در نهایت سوختن لامپ می‌شود.

لرزش بیش از حد

یکی دیگر از دلایل سوختن لامپ ماشین، لرزش بیش از حد است. ارتعاش بیش از حد، رشته‌های هالوژن داخل لامپ را خراب کرده و فنرهای نگهدارنده که لامپ را نگه داشته‌اند از بین می‌روند. ارتعاشات و لرزش‌ها معمولا به خاطر رانندگی در جاده‌های ناهموار، چاله‌ها و دست‌اندازها ایجاد می‌شود و منجر به کاهش عمر مفید رشته‌های سیم تنگستن می‌شود. برای همین تا حد امکان از رانندگی در دست‌اندازها و ناهمواری‌ها جلوگیری کنید تا مانع از سوختن زودرس لامپ ماشین شوید.

رطوبت و بخار

عامل دیگری که در سوختن لامپ ماشین موثر است، تولید رطوبت و تشکیل بخار در داخل چراغ است. با تولید رطوبت و بخار در چراغ، در جریان برق اختلال ایجاد می‌شود. برای همین در صورت مشاهده رطوبت، آب و بخار در چراغ به دنبال برطرف کردن مشکل باشید.

رگولاتور ولتاژ معیوب

رگولاتور ولتاژ قطعه‌ای است که در ساخت مدارهای الکترونیکی استفاده می‌شود. این قطعات برای تنظیم ولتاژ طراحی شده‌اند و حداکثر مقدار ولتاژ را که در کل سیستم سیم‌کشی جریان دارد، محدود می‌کنند. حال اگر رگولاتور دچار خرابی و ایراد شود، احتمالا بر روی لامپ‌های جلو یا عقب خودرو تاثیر گذاشته می‌شود.

لمس لامپ با دست

بیشتر لامپ‌های جلو خودرو که در دماهای بالا کار می‌کنند، از یک پوشش شیشه‌ای کوارتز مخصوص برای تحمل دمای کار بالا برخوردار هستند. حال اگر این شیشه با دست لمس شود، چربی‌های سطح پوست به شیشه چسبیده و ممکن است با روشن شدن لامپ نقاط داغی بر روی شیشه ایجاد شود. همین موضوع هم سبب گرمایش ناموزون و احتمالا شکستن شیشه می‌شود. برای همین در صورت نیاز به لمس شیشه لامپ، حتما از دستکش یا یک پارچه تمیز استفاده نمایید.

کیفیت پایین لامپ

بسیاری از رانندگان برای کاهش هزینه‌های خود به سراغ خرید لامپ‌های ارزان قیمت می‌روند. شاید خرید لامپ ارزان قیمت در نگاه اول کار خوبی به نظر برسد، اما این لامپ‌ها طول عمر کمی دارند و خیلی زود خراب می‌شوند. برای همین هزینه تعویض آنها به مراتب بیشتر است.

 

چند راهکار برای جلوگیری از سوختن لامپ ماشین

حال که با دلایل سوختن لامپ ماشین آشنا شدیم، بهتر است به بررسی چند راهکار برای جلوگیری از سوختن لامپ بپردازیم:

 

چند راهکار برای جلوگیری از سوختن لامپ ماشین

 

  • یکی از مهمترین کارهایی که برای جلوگیری از سوختن زودرس لامپ میتوانید انجام دهید، سپردن تعویض لامپ به یک شخص متخصص است. تعمیرکاران تعویض لامپ را به شکل درستی انجام می‌دهند و تمام اتصالات را به درستی برقرار می‌کنند.
  • برای جلوگیری از سوختن زودرس لامپ ماشین تنها در شرایط مورد نیاز به روشن کردن آنها بپردازید و از روشن نگه داشتن لامپ برای مدت زمان طولانی خودداری کنید. چرا که روشن ماندن بیش از حد لامپ سبب داغ شدن آن شده و احتمال سوختن لامپ افزایش پیدا می‌کند.
  • در زمان بررسی لامپ از دستکش یا دستمال تمیز استفاده کنید تا موجب کثیف شدن شیشه لامپ نشوید.
  • برای خرید لامپ به سراغ لامپ‌های با کیفیت و استاندارد بروید تا نیازی به تعویض زودرس آنها نداشته باشید.

 

جمع بندی

در این مطلب در خصوص دلایل سوختن لامپ ماشین در سایت گلپانیا صحبت کردیم و به چند راهکار برای جلوگیری از سوختن لامپ اشاره کردیم. لامپ‌های ماشین معمولا به خاطر نوسانات ولتاژ، ایراد در سیستم سیم‌کشی، لرزش بیش از حد، وجود رطوبت و بخار و معیوب بودن رگولاتور دچار سوختگی می‌شوند. برای جلوگیری از سوختن لامپ ماشین از رانندگی با سرعت بالا در مسیرهای ناهموار خودداری کنید و به سالم بودن قطعاتی نظیر رگولاتور ولتاژ توجه نمایید. همچنین برای خرید لامپ به سراغ لامپ‌های با کیفیت بروید و از لامپ‌های نسل جدید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید