جستجو کردن
علائم خرابی سنسور میل سوپاپ

علائم خرابی سنسور میل سوپاپ

سنسور میل سوپاپ یکی از قطعات مهم در خودرو است که شاید به تنهایی کاربرد خاصی نداشته باشد، اما در ارتباط با سایر قطعات شرایط مطلوبی را جهت احتراق ایجاد می‌کند. از این رو سالم بودن این قطعه نقش مهمی در عملکرد خودرو دارد و سبب حرکت بدون نقص و روان خودرو می‌شود. رانندگان با اطلاع از علائم خرابی سنسور میل سوپاپ میتوانند برای تعویض به موقع آن اقدام کرده و مانع از بروز مشکل در عملکرد خودرو شوند. در ادامه مطلب به بررسی علائم خرابی سنسور میل سوپاپ می‌پردازیم و با دلایل خرابی این قطعه آشنا می‌شویم.

 

سنسور میل سوپاپ چیست؟

موتورهای احتراق داخلی برای عملکرد درست به میزان مشخصی از هوا، سوخت و جرقه نیاز دارند. این عناصر باید در زمان و مقدار مناسب در دسترس باشند. در صورتی که زمان‌بندی درست نباشد، امکان ایجاد احتراق وجود نداشته و یا احتراق به صورت ناقص رخ می‌دهد. حال این کار در خودرو بر عهده سنسورها است. سنسورها با واحد کنترل الکترونیکی یا همان ECU در ارتباط هستند و شرایط لازم جهت احتراق را کنترل می‌کنند. برای همین اگر مشکلی وجود داشته و یا قطعه‌ای خراب شده باشد، آن را به ایسیو اطلاع می‌دهند.

سنسور میل سوپاپ، موقعیت میل سوپاپ را کنترل کرده و اطلاعات مربوط به باز بودن هر سوپاپ در یک سیلندر خاص را به ایسیو ارسال می‌کند. این سنسور مکمل سنسور دور موتور است. سنسور دور موتور موقعیت میل لنگ را اندازه‌گیری کرده و به صورت لحظه‌ای آن را گزارش می‌دهد. سنسور میل سوپاپ هم در کنار آن به اندازه‌گیری موقعیت لحظه‌ای میل سوپاپ پرداخته و این اطلاعات را در اختیار واحد کنترل مرکزی قرار می‌دهد. در نهایت ECU با دریافت اطلاعات، دستورات لازم جهت تنظیم زمان جرقه‌زنی در موتور را صادر می‌کند.

 

سنسور میل سوپاپ چیست؟

 

 7 نشانه خرابی سنسور میل سوپاپ

حال که با سنسور میل سوپاپ آشنا شدیم، بهتر است به سراغ بررسی علائم خرابی آن برویم. خراب شدن سنسور میل سوپاپ با علائمی همراه است که مهمترین آنها به شرح زیر است:

 1. روشن شدن چراغ چک موتور

معمولا خرابی سنسورها با روشن شدن چراغ چک موتور همراه است. چراغ چک موتور بنا به دلایل مختلفی روشن می‌شود که تنها یکی از آنها خرابی سنسور میل سوپاپ است. برای همین با روشن شدن چراغ چک بهتر است به یک تعمیرگاه مراجعه کنید و از تعمیرکار بخواهید مشکل را شناسایی و برطرف نماید.

 1. کاهش شتاب خودرو

یکی دیگر از علائم خرابی سنسور میل سوپاپ، کاهش شتاب خودرو و عملکرد ضعیف آن است. زمانی که سنسور میل سوپاپ در حال از کار افتادن باشد، خودرو در زمان شتاب‌گیری از خود ضعف نشان می‌دهد. در این شرایط سنسور اطلاعات درستی را به ECU ارسال نکرده و همین امر سبب عدم همگام‌سازی پیستون‌های موتور می‌شود. البته شتاب‌گیری ضعیف خودرو به دلایل زیادی مرتبط است. برای همین در کنار موارد دیگر میتوان وضعیت سنسور میل سوپاپ را نیز بررسی کرد.

 1. افزایش مصرف سوخت

مصرف غیر طبیعی سوخت یکی دیگر از نشانه‌های خرابی سنسور میل سوپاپ است. داده‌های اشتباه ناشی از خرابی سنسور میل سوپاپ میتواند انژکتورهای سوخت را برای مدت زمان طولانی باز نگه دارد و سوخت اضافی را وارد محفظه احتراق کند. با وارد شدن سوخت بیش از حد در محفظه احتراق هم احتمال ضربه و آسیب جدی به موتور وجود دارد. از این رو با تشخیص خرابی سنسور خیلی زود به تعویض یا تعمیر آن بپردازید و مشکل را برطرف کنید. این نشانه با کاهش بهره‌وری سوختی و افزایش بوی دود خروجی همراه است.

 

افزایش مصرف سوخت

 

 1. تکان‌های شدید در خودرو

در صورتی که در زمان رانندگی با تکان‌های شدید در خودرو مواجه شوید و یا متوجه شوید که موتور قدرت خود را بدون دلیل از دست می‌دهد، یعنی به احتمال زیاد سنسور میل سوپاپ دچار مشکل شده است. این مشکلات ناشی از تزریق نامناسب سوخت به سیلندرها است. چرا که ماژول کنترل قدرت اطلاعات اشتباهی را از سنسور دریافت می‌کند.

 1. روشن نشدن موتور

معیوب بودن سنسور میل سوپاپ، امکان راه‌اندازی خودرو را نمی‌دهد. چرا که خرابی این سنسور باعث می‌شود تا سیگنال‌های ارسالی به کامپیوتر ضعیف شوند و جرقه‌ای برای احتراق ایجاد نگردد.

 1. توقف بی‌دلیل موتور

یکی دیگر از علائم خرابی سنسور میل سوپاپ، خاموش شدن بی‌دلیل موتور در حین رانندگی است. در این شرایط انژکتورهای سوخت اطلاعاتی در خصوص اینکه باید سوخت را به سیلندرهای موتور تزریق کنند، دریافت نمی‌کنند. این موقعیت بسیار خطرناک بوده و باید خیلی زود برای برطرف کردن مشکل اقدام کرد.

 1. مشکل در تعویض دنده

داده‌های اشتباه ناشی از سنسور میل سوپاپ معیوب، مانع از عملکرد صحیح شیر برقی شیفت گیربکس و تعویض دنده‌ها می‌شود. خرابی سنسور میل سوپاپ در بسیاری از خودروها سبب قفل شدن گیربکس شده و در یک دنده گیر می‌کند. در این شرایط راننده نمیتواند دنده را تعویض کند و تنها راه موجود برای خارج شدن از دنده این است که موتور را خاموش کرده و پس از چند دقیقه مجددا آن را روشن نماید. البته این راه‌حل موقتی بوده و باید مشکل را به طور اساسی برطرف کرد.

 

مشکل در تعویض دنده

 

چه عواملی سبب خرابی سنسور میل سوپاپ می‌شود؟

علت خرابی سنسور میل سوپاپ میتواند به موارد زیر مربوط باشد:

 • گرمای بیش از حد: رانندگی طولانی مدت در روزهای بسیار گرم، احتمال خرابی سنسور میل سوپاپ را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر موتور هم گرمای زیادی تولید می‌کند. در این شرایط پوشش روی سنسور ترک خورده و یا ذوب می‌شود.
 • مشکل در سیم‌کشی: یکی دیگر از دلایل خرابی سنسور میل سوپاپ، مشکل در سیم‌کشی خودرو است. در صورتی که سیم‌کشی خودرو شل شده و یا به خاطر تجمع روغن کثیف شده باشد، عبور ولتاژ مختل شده و به مرور زمان سبب پارگی سیم‌ها می‌شود. در این شرایط سنسور میل سوپاپ نیز از کار افتاده و استارت زدن و حرکت خودرو با مشکل روبرو می‌شود.
 • رطوبت و ناخالصی: رطوبت، روغن، رسوب و هر نوع آلودگی به مرور زمان برای سنسور میل سوپاپ مشکل ایجاد کرده و آن را از کار می‌اندازند.
 • ضربه به سنسور: تصادف یا ضربات شدید میتواند سبب آسیب و از کار افتادن سنسور میل سوپاپ شود. یک تصادف کوچک برای پارگی سیم‌ها، شل شدن درپوش روغن و نشتی مخازن روغن کافی است. این موارد سیگنال‌های ارسالی از سنسور میل سوپاپ را قطع کرده و موجب عدم کارکرد صحیح آن می‌شوند.

 

جمع بندی

در این مطلب از سایت گلپانیا در خصوص علائم خرابی سنسور میل سوپاپ صحبت کردیم و با دلایل خرابی آن آشنا شدیم. همانطور که اشاره کردیم خرابی سنسور میل سوپاپ معمولا با روشن شدن چراغ چک، افزایش مصرف سوخت، کاهش شتاب خودرو، تکان‌های شدید در خودرو، توقف‌ بی‌دلیل موتور و مشکل در تعویض دنده همراه است. برای همین اگر با این علائم روبرو شدید، بهتر است خودرو را برای بررسی بیشتر به یک تعمیرگاه ببرید. تعمیرکاران با استفاده از دستگاه‌های مخصوص، خرابی سنسور میل سوپاپ را تشخیص می‌دهند. در صورت نیاز به آموزش بیشتر می توانید دوره های دینام و استارت و موارد دیگر مجموعه گلپانیا را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید