جستجو کردن
آموزش تعویض بوق خودرو

آموزش تعویض بوق خودرو

بوق یکی از قطعات مهم در خودرو است که برای افزایش امنیت خودرو، سرنشینان و عابران پیاده کاربرد دارد. این قطعه نقش هشداردهنده در خودرو را ایفا کرده و در زمان نیاز به عنوان یک هشدار جهت اطلاع‌رسانی عمل می‌کند. برای همین در صورت کاهش صدا و یا خرابی بوق خودرو باید آن را تعویض کرد. برای تعویض بوق خودرو به ابزارها و تجهیزات خاصی نیاز است. در ادامه مطلب با این تجهیزات آشنا شده و به نحوه تعویض بوق خودرو اشاره خواهیم کرد.

 

بوق خودرو و مکانیزم آن

بوق خودرو یکی از قطعات ساده و در عین حال کاربردی و مهم در خودرو است که از نظر ایمنی اهمیت زیادی دارد. این وسیله در زمان نیاز به عنوان یک هشدار عمل کرده و به سایر رانندگان یا عابران پیاده هشدار می‌دهد. بوق خودرو با توجه به مکانیزم تولید صدا به دو دسته بادی و الکتریکی تقسیم می‌شود. بوق‌های الکتریکی بیشتر در خودروهای سواری و بوق‌های بادی در خودروهای سنگین استفاده می‌شوند.

 

بوق خودرو و مکانیزم آن

 

بوق خودرو از نظر شکل ظاهری متنوع بوده و عمدتا به سه دسته بوق دیسکی، بوق حلزونی و بوق 1011 تقسیم می‌شود. فرکانس تولید صدای بوق هم در خودروهای مختلف متفاوت است. برای مثال بوق پژو با بوق بنز تفاوت دارد. برخی از خودروها دارای بوق تک هستند و تنها یک فرکانس صدا تولید می‌کنند. برخی دیگر هم دارای بوق جفت هستند که یکی از آنها دارای فرکانس بالا و دیگری دارای فرکانس پایین است. ترکیب این دو فرکانس سبب افزایش وضوح و شفافیت صدای بوق می‌شود.

 

دلایل خرابی و کار نکردن بوق خودرو

در خصوص دلایل رایجی که مانع از کارکرد صحیح بوق خودرو می‌شود، باید به سوختن فیوز، خرابی بوق، فرسودگی کانکتور، رله معیوب و خرابی سوئیچ بوق روی فرمان اشاره کرد.

 

دلایل خرابی و کار نکردن بوق خودرو

 

 • سوختن فیوز

بوق خودرو برای کار کردن به برق نیاز دارد. برای همین اگر فیوز سوخته و یا خراب شود، مدار بوق قطع شده و این قطعه نمیتواند به درستی کار کند. برای همین بهتر است با توجه به دفترچه راهنمای خودرو، به سراغ جعبه فیوز بروید و محل دقیق فیوز مربوط به بوق را پیدا کنید. در صورتی که فیوز سوخته است، آن را با مدل جدید جایگزین کنید تا بوق همچون قبل به کار بپردازد.

 • خرابی بوق

از رایج‌ترین دلایل عمل نکردن بوق خودرو باید به خرابی بوق اشاره کرد. بروز هرگونه عیب و ایراد در بوق خودرو باعث می‌شود تا بوق به خوبی کار نکرده و یا صدای کمی از خود خارج کند. البته بوق‌ خودرو خیلی به ندرت خراب می‌شود. با این حال خرابی آنها با ایجاد اختلال در عملکرد و تولید صدا همراه است.

 • فرسودگی کانکتور

کثیفی یا خرابی کانکتور هم سبب خرابی و عمل نکردن بوق خودرو می‌شود. مواد آلوده و گرد و غبار بیش از حد سبب خوردگی روی کانکتور و در نتیجه هدایت ضعیف جریان برق می‌شوند. در این شرایط به جای تعویض کانکتور میتوان به سراغ تمیز کردن کانکتورها رفته و آنها را با اسپری‌های مخصوص به خوبی پاک کرد.

 • رله معیوب

رله یک قطعه الکترومکانیکی است که جریان برق را قطع و وصل می‌کند. در صورتی که این قطعه خراب شود، در عملکرد بوق خودرو هم اختلال ایجاد می‌شود. رله‌‌ها معمولا در محفظه موتور یا زیر فرمان در سمت چپ قرار دارند. پیش از تعویض رله بوق خودرو باید اتصال باتری را قطع کرده و سپس برای تعویض آن اقدام کرد.

 • خرابی سوئیچ بوق بر روی فرمان

به عنوان آخرین دلیل خرابی و عمل نکردن بوق خودرو باید به خرابی سوئیچ بوق روی فرمان اشاره کرد. در صورتی که تمام موارد بررسی شده و مشکل بوق نخوردن همچنان وجود داشته باشد، احتمالا سوئیچ بوق روی فرمان خراب شده است. این سوئیچ معمولا با گذشت زمان و استفاده زیاد، فرسوده شده و کارایی خود را از دست می‌دهد.

 

ابزارهای لازم برای تعویض بوق خودرو

برای تعویض بوق خودرو باید کارهای مقدماتی را انجام داده تا روند تعویض به راحتی و با موفقیت طی شود. یکی از کارهای مهم پیش از شروع فرآیند تعویض بوق خودرو، آماده کردن ابزارها و تجهیزات لازم است. در این خصوص میتوان به چند ابزار زیر اشاره کرد:

 

ابزارهای لازم برای تعویض بوق خودرو

 

 • آچار با اندازه‌های مناسب
 • دسته سیم سازگار با بوق جدید
 • پیچ گوشتی برای جدا کردن کانکتورهای برق و نصب بوق جدید
 • اتصالات برقی و ابزارهای چین‌دار جهت اطمینان از اتصالات الکتریکی ایمن

 

اقدامات ایمنی پیش از تعویض بوق خودرو

 • برای جلوگیری از برق‌گرفتگی و هر نوع آسیب‌دیدگی باید باتری را از خودرو جدا کرد.
 • برای به حداقل رسیدن خطرات احتمالی بهتر است از لوازم حفاظتی همچون دستکش و محافظ چشم استفاده شود.
 • در صورتی که مدار بوق پیچیده است، بهتر است از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک گرفته شود.

 

اقدامات ایمنی پیش از تعویض بوق خودرو

 

راهنمای گام به گام تعویض بوق خودرو

 1. خارج کردن بوق قدیمی

برای تعویض بوق خودرو در ابتدا باید بوق قدیمی و معیوب را از محل نصب جدا کرد. برای شروع کار باید نسبت به خنثی بودن وضعیت فرمان اطمینان حاصل شود. پس از آن باید جایگاه بوق قدیمی را پیدا کرده و دسته سیم را از بوق جدا کرد. سپس باید هرگونه پیچ که سبب اتصال بوق به خودرو شده است را باز کرده و در نهایت بوق قدیمی را از محل نصب خارج کرد.

 1. نصب بوق جدید

بوق جدید را در محل نصب قرار دهید و سوراخ‌های نصب را با براکت‌ها هماهنگ کنید. سپس بوق جدید را با استفاده از پیچ‌های موجود به خودرو ببندید. در نهایت به سراغ دسته سیم رفته و آن را به بوق جدید متصل کنید. بوق جدید باید با مدار بوق خودرو سازگار باشد و اتصال الکتریکی آن به خوبی برقرار شود.

 1. تست بوق جدید

در مرحله آخر باید بوق جدید را تست کرده تا نسبت به عملکرد آن اطمینان حاصل شود. برای تست بوق باید کلید بوق را فشار داده و صدای آن را بررسی کرد. در صورتی که صدای مورد انتظار از بوق خارج شود، یعنی نصب و تعویض بوق خودرو به درستی انجام شده است.

 

جمع بندی

 در این مطلب از سایت گلپانیا به آموزش تعویض بوق خودرو پرداختیم و با دلایل خرابی این قطعه آشنا شدیم. همانطور که ملاحظه کردید تعویض بوق ماشین کار سختی نبوده و در چند مرحله میتوان بوق را تعویض کرد. با این حال اگر برای نصب بوق مشکل دارید، میتوانید از افراد حرفه‌ای در این حوزه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید