جستجو کردن
رفع صدای جیر جیر تسمه دینام

رفع صدای جیر جیر تسمه دینام

یکی از علائم خرابی تسمه دینام، خروج صدای جیر جیر از زیر کاپوت است. صدای جیر جیر یکی از آزاردهنده‌ترین صداهایی است که میتواند از داخل کابین خودرو شنیده شود. عمده‌ترین دلیل آن هم خرابی تسمه دینام است که با تعمیر یا تعویض آن میتوان مشکل را برطرف کرد. در ادامه به بررسی دلایل صدای جیر جیر تسمه دینام می‌پردازیم و با نحوه رفع صدا آشنا می‌شویم.

 

تسمه دینام چیست؟

تسمه دینام که با عناوین تسمه پروانه و تسمه مارپیچ نیز شناخته می‌شود، نوعی تسمه یا کمربند انتقال قدرت است. این تسمه وظیفه انتقال نیروی گشتاور موتور به اجزای مختلفی از خودرو نظیر اویل پمپ، واتر پمپ، دینام و سیستم تهویه مطبوع را برعهده دارد. به عبارتی تسمه دینام با مرتبط کردن موتور و دینام، سبب ایجاد جریان برق کافی می‌گردد. از این رو در صورتی که تسمه دینام با مشکل مواجه شده و یا عمر مفید آن به پایان برسد، بر روی برق و عملکرد ماشین تاثیر گذاشته می‌شود.

 

تسمه دینام چیست؟

علت خروج صدای جیر جیر از تسمه دینام

به طور کلی خروج صدای جیر جیر از داخل موتور، مربوط به یکی از قطعات تسمه دینام، بلبرینگ دینام و هرزگردها است. البته در بیشتر مواقع این صدا از تسمه دینام شنیده می‌شود. در رابطه با مهمترین دلایل صدای جیر جیر تسمه دینام میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

علت خروج صدای جیر جیر از تسمه دینام

 

  1. شل بودن تسمه دینام

در صورتی که تسمه دینام بیش از حد شل شده باشد، بر روی فولی‌ها سایش پیدا کرده و سبب ایجاد صدای جیر جیر می‌شود. در این شرایط رفع صدای جیر جیر بسیار ساده است و تنها باید تسمه دینام را در جای خود سفت کرد. شل بودن تسمه دینام هم اغلب زمانی رخ می‌دهد که تسمه به تازگی تعویض شده است. زمانی که تسمه شل شود، به درستی بر روی فولی‌های دینام قرار نمی‌گیرد و بر روی سیستم برق خودرو تاثیر گذاشته می‌شود.

  1. معیوب بودن تسمه دینام

از دیگر دلایل خروج صدای جیر جیر از تسمه دینام باید به معیوب بودن آن اشاره کرد. اگر در زمان لمس تسمه دینام شاهد آسیب فیزیکی بودید، باید به تعویض آن بپردازید. همچنین اگر این قطعه حالت سوخته و یا سُری پیدا کرده باشد، باید مورد تعویض قرار بگیرد.

  1. خیس شدن تسمه دینام

در برخی خودروها تسمه دینام در کنار مخزن شیشه‌شور یا مخزن رادیاتور قرار دارد. اگر در زمان پر کردن این مخزن‌ها به اشتباه بر روی تسمه دینام آب ریخته شود، احتمال خروج صدای جیر جیر از تسمه دینام افزایش پیدا می‌کند. البته این مورد بسیار خاص بوده و به ندرت اتفاق می‌افتد.

  1. فرسودگی تسمه دینام

تسمه دینام از قطعات مصرفی است و طول عمر محدودی دارد. در صورتی که مدت زمان زیادی از عمر آن گذشته باشد، متریال آن بافت و کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند. تسمه دینام‌های فرسوده و قدیمی در زمان کار از خود صدای جیر جیر تولید می‌کنند. برای همین بهتر است به کیفیت این قطعه توجه شده و در صورت لزوم مورد تعویض قرار بگیرد. در رابطه با عمر تسمه دینام باید اشاره شود که عمر مفید این قطعه بین 4 الی 6 سال و 60 الی 80 هزار کیلومتر کارکرد است.

  1. خرابی یاتاقان فولی

فولی‌های تسمه دینام دارای یاتاقانی هستند که آنها را به دینام و موتور وصل می‌کند. در صورتی که یاتاقان‌ها خراب شوند، صدای جیر جیر از خود تولید می‌کنند. در این شرایط میتوان آنها را روغن‌کاری کرد. در صورتی هم که صدا به صدای خرخر تبدیل شود، باید خیلی سریع مشکل را برطرف کرد.

 

نحوه رفع صدای جیر جیر تسمه دینام به چه صورت است؟

برای رفع صدای تسمه دینام چندین راه وجود دارد که افراد میتوانند از یکی از آنها استفاده نمایند. از جمله این راه‌ها باید به سفت کردن تسمه، تعویض یا روغن‌کاری یاتاقان‌های فولی و روغن‌کاری تسمه دینام اشاره کرد که در ادامه به بررسی بیشتر هر یک از راهکارها می‌پردازیم.

  • رفع صدای جیر جیر تسمه دینام با سفت کردن تسمه

یکی از موثرترین راه‌ها جهت حذف صدای جیر جیر از تسمه دینام، سفت کردن تسمه است. برای این کار باید دو عدد از پیچ‌های دینام را مقداری شل کرده تا دینام امکان حرکت چند سانتی‌متری را داشته باشد. این پیچ‌ها سمت فولی قرار دارند و سبب قرار گرفتن آن در کنار موتور می‌شوند. پس از شل کردن پیچ‌ها باید دینام را مقداری عقب کشیده و فاصله را بیشتر کرد تا تسمه دینام سفت‌تر شود. پس از انجام این کار باید پیچ‌ها را سفت کنید تا دینام در جای خود ثابت شود. البته بیش از حد سفت کردن تسمه دینام هم کار خطرناکی بوده و میتواند سبب پاره شدن تسمه شود. برای همین به این موضوع نیز توجه داشته باشید.

  • رفع صدای جیر جیر تسمه دینام با روغن کاری تسمه

از دیگر اقداماتی که میتوانید برای رفع صدای جیر جیر تسمه دینام انجام دهید، روغن‌کاری آن است. برای این کار هم باید تسمه را از جای خود خارج نمایید. سپس باید یک دستمال را به روغن موتور یا هیدرولیک آغشته کنید و تسمه را به روی آن بکشید. توجه داشته باشید که برای روغن‌کاری تسمه دینام نباید از روغن ترمز، روغن مایع یا روغن‌های دیگر استفاده نمایید. این روغن‌ها آلودگی‌های زیادی را به خود جذب کرده و در آینده مشکلات بیشتری را برای خودرو ایجاد می‌نمایند.

  • رفع صدای جیر جیر تسمه دینام با تعویض یا روغن‌کاری یاتاقان‌های فولی

در صورتی که یاتاقان‌های فولی خراب شده باشند، میتوان آنها را تعویض کرده تا مشکل صدای جیر جیر تسمه دینام برطرف شود. اما اگر این قطعات سالم بوده و تاب برنداشته باشند، میتوان آنها را روغن‌کاری کرد. البته این احتمال وجود دارد که پس از مدتی یاتاقان‌ها دوباره خراب شوند. برای همین در صورتی که این اتفاق مجددا رخ دهد، باید نسبت به تعویض یاتاقان‌های فولی دینام و موتور اقدام شود.

 

رفع صدای تسمه دینام با صابون

اگر به دنبال جستجوی ساده‌ترین راه‌ برای رفع صدای تسمه دینام باشید، با راهکارهایی نظیر استفاده از صابون، روغن موتور، روغن هیدرولیک و … مواجه می‌شوید. با کمی صابون یا روغن و یک پیچ گوشتی میتوانید به راحتی صدای جیر جیر تسمه دینام را رفع کنید. البته اگر مدت زمان زیادی از عمر تسمه دینام گذشته باشد، بهتر است این قطعه مورد تعویض قرار بگیرد. چرا که کیفیت پایین تسمه و یا عمر بالای آن میتواند دلیل خروج صدای جیر جیر از آن باشد.

 

رفع صدای تسمه دینام با صابون

عیب‌یابی تسمه دینام با دوره جامع گلپانیا

 

عیب‌یابی تسمه دینام با دوره جامع گلپانیا

 

اگر دوست دارید با ساختار دینام و استارت خودرو به خوبی آشنا شوید و نحوه عیب‌یابی و تعمیر آنها را بیاموزید، میتوانید از دوره جامع دینام و استارت گلپانیا استفاده نمایید. این دوره شامل مباحث مختلفی بوده و کلیه مطالب را به شکل جامع و کاملی به افراد آموزش می‌دهد. از جمله مباحث دوره جامع دینام و استارت گلپانیا میتوان به آشنایی با اجزا و عملکرد دینام خودرو، مونتاژ و دمونتاژ انواع دینام و سرویس‌کاری دینام اشاره کرد. این دوره از نظر محتویات بسیار ارزشمند است و افراد را برای ورود به بازار کار در این حوزه به خوبی آماده می‌نماید.

 

جمع بندی

در این مطلب با دلایل صدای جیر جیر تسمه دینام و نحوه رفع این صدا آشنا شدیم. همانطور که اشاره کردیم برای رفع صدای جیر جیر تسمه دینام بهترین کار سفت کردن تسمه، روغن‌کاری تسمه دینام و یا تعویض و روغن‌کاری یاتاقان‌های فولی است. همچنین میتوانید با موادی همچون صابون به رفع صدای جیر جیر تسمه دینام بپردازید. با این حال حتما کیفیت تسمه دینام را مدنظر قرار دهید و در صورت لزوم برای تعویض آن اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید