جستجو کردن
10 روش جادویی برای کاهش مصرف سوخت خودرو

معرفی راهکارهای جادویی برای کاهش مصرف سوخت خودرو

یکی از موضوعاتی که مورد توجه بسیاری از رانندگان قرار دارد، میزان مصرف سوخت خودرو است. مصرف سوخت به میزان سوخت مصرف شده در یک مسافت مشخص گفته می‌شود که به صورت لیتر به ازای هر 100 کیلومتر اندازه‌گیری می‌شود. حال برای کاهش مصرف سوخت خودرو و صرفه‌جویی در میزان سوخت و هزینه‌ها میتوان از چندین روش استفاده کرد. در این مطلب قصد داریم با 10 روش جادویی برای کاهش مصرف سوخت خودرو آشنا شویم و به مزایای کاهش مصرف سوخت اشاره نماییم.

مزایای کاهش مصرف سوخت خودرو

مزایای کاهش مصرف سوخت خودرو

کاهش مصرف سوخت خودرو با مزایای زیادی همراه است. از جمله:

کاهش آلودگی هوا و انتشار گاز کربن: هر چقدر در مصرف سوخت خودرو صرفه‌جویی بیشتری شود، به حفظ محیط زیست کمک بیشتری می‌گردد. چرا که مصرف سوخت کمتر سبب کاهش انتشار گاز کربن و آلودگی هوا می‌شود.

حفظ منابع انرژی: متاسفانه منابع انرژی محدود رو به پایان هستند. به طوری که اگر در میزان مصرف سوخت و انرژی صرفه‌جویی نشود، چیزی برای نسل‌های بعدی باقی نمی‌ماند. برای همین بهتر است به فکر کاهش مصرف سوخت خودرو بوده و از این طریق به حفظ بیشتر این منابع کمک کرد.

آسیب کمتر به خودرو: از دیگر مزایای کاهش مصرف سوخت خودرو باید به حفظ کارایی موتور برای مدت طولانی‌تر اشاره کرد. همین موضوع سبب وارد شدن آسیب‌های کمتر به خودرو می‌شود.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها: با توجه به اینکه قیمت بنزین در کشور رو به افزایش است، با روش‌های جادویی جهت کاهش مصرف سوخت خودرو میتوان در هزینه‌های خود صرفه‌جویی زیادی کرد.

روش‌های جادویی برای کاهش مصرف سوخت خودرو

روش‌های جادویی برای کاهش مصرف سوخت خودرو

تنظیم باد تایرها

لاستیک‌های کم باد در جاده مقاومت چرخشی بیشتری دارند. به عبارتی تایرها اصطکاک و مقاومت چرخشی بیشتری تولید کرده و سبب افزایش مصرف سوخت می‌شوند. رانندگی با تایرهایی که 50 کیلو پاسکال کم باد هستند، میزان مصرف سوخت را تا 4 درصد افزایش داده و عمر مفید لاستیک‌ها را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. برای همین بهتر است باد تایرها را به طور منظم چک کرده و از فشار مناسب آنها اطمینان حاصل کرد.

رانندگی با سرعت مناسب

رانندگی با سرعت بالا و پایین سبب افزایش مصرف سوخت می‌شود. زمانی که راننده با سرعت کمتر از 50 کیلومتر بر ساعت رانندگی می‌کند، سبب افزایش سوخت مصرفی می‌گردد. در سرعت‌های بالا هم به همین صورت است و میزان مصرف سوخت با افزایش سرعت بیشتر می‌شود. به طوری که در سرعت 100 کیلومتر بر ساعت 15 درصد و در سرعت 110 کیلومتر بر ساعت 25 درصد سوخت بیشتری مصرف می‌شود.

عدم رانندگی در ترافیک و ساعات شلوغی

رانندگی در ترافیک با سرعت پایین انجام شده و راننده مجبور است بارها پدال کلاچ را فشرده و رها نماید. همین امر سبب افزایش مصرف سوخت خودرو می‌شود. برای همین اگر هر روز ناچار به رانندگی در ترافیک هستید، بهتر است برنامه خود را طوری تنظیم کنید که مجبور به رانندگی در ترافیک نباشید.

خاموش کردن ماشین در زمان توقف

یکی دیگر از روش‌های جادویی برای کاهش مصرف سوخت خودرو، خاموش کردن ماشین در زمان توقف است. در صورتی که قصد دارید برای چند دقیقه در مکانی توقف نمایید، حتما خودرو را خاموش کنید. موتورهای انژکتوری به گرم شدن ماشین نیاز ندارند. برای همین درجا کار کردن آنها تنها سبب افزایش مصرف سوخت می‌شود. خوب است اشاره شود که هر خودرو با موتور 3 لیتری به ازای هر ده دقیقه روشن بودن در زمان توقف، 300 میلی لیتر سوخت مصرف می‌کند.

پرهیز از گذاشتن بار اضافی در خودرو

یکی دیگر از روش‌های کاهش مصرف سوخت خودرو، پرهیز از سنگین کردن خودرو و گذاشتن بار اضافی در آن است. هر چقدر بار و وزن بیشتری به خودرو وارد شود، مصرف سوخت افزایش پیدا می‌کند. از این رو از قرار دادن لوازم غیر ضروری در صندوق عقب و داخل خودرو خودداری نمایید و در صورت عدم استفاده از باربند، آن را بردارید. کشش آیرودینامیکی سبب افزایش 20 درصدی مصرف سوخت در بزرگراه‌ها می‌شود.

استفاده از روغن موتور مناسب

غلظت روغن موتور مناسب بر روی کارکرد بهتر آن تاثیر زیادی دارد. برای همین باید از روغن موتور با غلظت مناسب استفاده کرده و آن را در زمان مورد نیاز تعویض کرد. توصیه بسیاری از کارشناسان خودرو این است که در تابستان از روغن موتور غلیظ و در زمستان از روغن موتور رقیق استفاده شود.

باز نکردن پنجره‌ها در سرعت بالا

در صورتی که سرعت خودرو بیش از 80 کیلومتر بر ساعت باشد، باز شدن پنجره‌ها سبب ایجاد مقاومت زیاد در برابر باد می‌شود. به دلیل سخت‌تر شدن حرکت خودرو هم میزان مصرف سوخت افزایش پیدا می‌کند. برای همین بهتر است به جای باز کردن پنجره‌ها به سراغ روشن کردن سیستم تهویه هوا رفت. اما جهت رانندگی در سطح شهر و ترافیک بهتر است پنجره‌ها باز شوند.

تعویض به موقع فیلتر هوا

فیلتر هوا فیلتری است که جهت تصفیه هوا در خودرو استفاده می‌شود و کلیه ذرات موجود در هوا و گرد و غبار را به خود جذب می‌نماید. حال اگر فیلتر هوا بیش از حد کثیف شود، موتور سخت‌تر کرده و مصرف سوخت خودرو افزایش پیدا می‌کند. برای همین یکی دیگر از روش‌های جادویی جهت کاهش مصرف سوخت خودرو، تعویض به موقع فیلتر هوا است.

استفاده صحیح از گیربکس دستی

جهت بهره‌مندی از بهترین بازده سوخت، به دور سنج موتور دقت کرده و با توجه به آن دنده را تعویض نمایید. هر چقدر دور موتور بالاتر باشد، موتور سوخت بیشتری را مصرف می‌کند. برای همین دنده‌های پایین را به نرمی و با سرعت تعویض کنید و در دنده‌های بالا سرعت را افزایش دهید.

سرویس منظم خودرو

به عنوان آخرین راهکار جهت کاهش مصرف سوخت خودرو میتوان به سرویس منظم خودرو اشاره کرد. سرویس دوره‌ای سبب حفظ راندمان سوخت موتور می‌گردد. در صورتی که به این موضوع توجهی نشود و خودرو به طور منظم سرویس نشود، مصرف سوخت آن تا حدود 30 درصد افزایش پیدا می‌کند.

دستگاه کاهش مصرف سوخت چیست؟

دستگاه کاهش مصرف سوخت چیست؟

یکی از راه‌های موجود برای کاهش مصرف سوخت خودرو استفاده از دستگاه‌های به خصوص در این زمینه است. این دستگاه‌ها در اندازه و اشکال مختلفی تولید شده و در بازار موجود هستند. دستگاه کاهش مصرف سوخت به یکی از قطعات موتور یا بخشی از سیستم احتراق داخلی خودرو وصل شده و سبب کاهش مصرف سوخت آن می‌شود. این دستگاه‌ها اغلب کوچک هستند و دارای سیم و نشانگر LED می‌باشند. برخی از آنها هم تنها گیره‌های مغناطیسی هستند که به بخشی از سیستم متصل می‌شوند. گیره یا قطعات کاهش مصرف سوخت میتوانند به لوله بنزین، ورودی هوا یا بخش دیگری از موتور وصل شوند.

چند ترفند کاربردی دیگر جهت کاهش مصرف سوخت

چند ترفند کاربردی دیگر جهت کاهش مصرف سوخت

پرهیز از ترمزهای پیاپی

پر نکردن بیش از حد باک

استفاده از روغن موتور ویسکوزیته

گاز ندادن به خودرو پیش از خاموش کردن آن

آرام فشردن پدال گاز در زمان شتاب‌گیری

پارک خودرو در محیط‌های سرپوشیده و خنک

استفاده از عایق کاپوت جهت گرم نگه داشتن موتور در روزهای سرد

استفاده از جی‌پی‌اس جهت جلوگیری از طی کردن مسافت‌های بیهوده

آشنایی با سیستم احتراق خودرو با دوره سوخت‌رسانی گلپانیا

آشنایی با سیستم احتراق خودرو با دوره سوخت‌رسانی گلپانیا

جهت آشنایی و نحوه عیب‌یابی سیستم سوخت خودرو میتوانید از دوره جامع سوخت‌رسانی مجموعه گلپانیا استفاده نمایید. این دوره یکی از دوره‌های جامع مجموعه گلپانیا است که نحوه تعمیر و عیب‌یابی پمپ بنزین، تست عملگرها با دیاگ، کار با ابزارهای مورد نیاز همچون دیاگ و مولتی متر، جانمایی سنسورها، تست سیم‌کشی و موارد دیگر را به خوبی آموزش می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این دوره میتوانید با مجموعه گلپانیا تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی

در این مطلب در خصوص 10 روش جادویی برای کاهش مصرف سوخت خودرو صحبت کردیم. از جمله روش‌های موثر در کاهش مصرف سوخت خودرو میتوان به رانندگی با سرعت مناسب، ثابت نگه داشتن سرعت، تعویض به موقع فیلتر هوا، پرهیز از قرار دادن لوازم اضافی در خودرو، تنظیم باد تایرها، رانندگی نکردن در ساعات شلوغ، خاموش کردن خودرو در زمان توقف و استفاده درست از گیربکس دستی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید