جستجو کردن
راه‌های ساده برای رفع کاهش قدرت موتور

راه‌های ساده برای رفع کاهش قدرت موتور

کاهش قدرت موتور یکی از مشکلاتی است که برخی رانندگان با آن مواجه می‌شوند. با کاهش قدرت موتور، توان و شتاب خودرو نیز کاهش پیدا می‌کند. دلایل زیادی وجود دارد که منجر به کاهش قدرت موتور خودرو می‌شود. در ادامه مطلب به بررسی این دلایل پرداخته و با چند راه ساده برای رفع کاهش قدرت موتور آشنا خواهیم شد.

 

دلایل کاهش قدرت موتور خودرو

عوامل زیادی در کاهش قدرت موتور ماشین نقش دارند. از مهمترین عوامل در این خصوص میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

دلایل کاهش قدرت موتور خودرو

 

 • لق شدن سیم گاز

شل شدن سیم گاز یکی از عوامل موثر در کاهش قدرت موتور خودرو است. با شل شدن این سیم، دریچه برای ورود هوا به داخل سیلندر به درستی باز نشده و قدرت موتور کاهش پیدا می‌کند.

 • عملکرد نادرست انژکتور

هر نوع اختلال در عملکرد انژکتور سبب کاهش قدرت موتور می‌شود. علت آن هم میتواند به خاطر تجمع آلودگی و ذرات در دهانه انژکتور باشد که نتیجه آن مصرف سوخت کمتر و ترکیب نامتعادل از سوخت و هوا در سیلندر می‌شود.

 • فرسودگی رینگ پیستون

رینگ پیستون از اجزای تشکیل دهنده پیستون و محفظه احتراق است که فاصله میان پیستون و دیواره سیلندر را پر می‌کند. این قطعات مانع از ورود روغن به محفظه احتراق می‌شوند. در صورتی که رینگ پیستون فرسوده شود، از میزان ترکیب سوخت و هوای لازم کاسته شده و منجر به کاهش قدرت موتور می‌گردد.

 • فرسودگی سوپاپ‌ها

یکی از قطعات مهم در موتورهای احتراق داخلی، سوپاپ است. زمانی که سوپاپ‌ها دچار خرابی یا فرسودگی شوند، نمیتوانند به طور کامل بر روی دهانه ورودی و خروجی قرار بگیرند و تراکم‌سازی با مشکل همراه می‌شود.

 • خرابی شمع‌های خودرو

یکی از دلایل رایج کاهش قدرت موتور، خرابی شمع‌های ماشین است. شمع‌ها از عمر محدودی برخوردار هستند و به دلیل قرارگیری در معرض حرارت بالا و ترکیبات وارد شده به سیلندر خیلی زود دچار خرابی می‌شوند. زمانی که شمع‌ها کهنه و یا ضعیف شوند، جرقه‌های قوی ایجاد نشده و منجر به کاهش قدرت موتور می‌شود.

 • ایراد در پمپ بنزین

پمپ بنزین یکی از قطعات مهم در سیستم سوخت‌رسانی خودرو است. این قطعه همچون سایر قطعات پس از مدتی دچار ایرادات و مشکلاتی می‌شود و در عملکرد سوخت‌رسانی خودرو اختلال ایجاد می‌کند. در این شرایط با عدم سوخت‌رسانی کافی به خودرو در سربالایی‌ها و شتاب‌های با دور تند، توان موتور خودرو نیز کاهش پیدا می‌کند.

 

علت کم شدن قدرت ماشین در سربالایی چیست؟

 

علت کم شدن قدرت ماشین در سربالایی چیست؟

 

 • استفاده از روغن موتور بی‌کیفیت: روغن موتور در کار کردن نرم و روان قطعات موتور و خنک کردن آنها تاثیر دارد. در صورتی که روغن موتور از نوع بی‌کیفیت باشد یا به موقع تعویض نشود، سبب افزایش دمای قطعات موتور شده و قدرت موتور در سربالایی را کاهش می‌دهد.
 • پاره شدن تسمه تایم: یکی از عواملی که سبب کم شدن قدرت ماشین در سربالایی می‌شود، پاره شدن تسمه تایم است. زمانی که تسمه تایم پاره شده و یا از جای خود خارج شود، تعادل سوپاپ‌ها به هم می‌خورد. همین امر باعث می‌شود تا احتراق به درستی انجام نشود و قدرت ماشین در سربالایی کاهش پیدا کند.
 • عدم تعویض فیلتر روغن: فیلتر روغن مانع از ورود آلودگی به روغن موتور می‌شود. جهت جلوگیری از کاهش قدرت موتور در سربالایی بهتر است همزمان با تعویض روغن موتور، فیلتر روغن نیز تعویض شود.

 

راهکارهای ساده جهت افزایش قدرت موتور

 

راهکارهای ساده جهت افزایش قدرت موتور

 

 1. استفاده از فیلتر تمیز و باکیفیت

فیلتر هوا یکی از قطعات کاربردی در خودرو است که در مسیر ورود هوا به سیستم سوخت‌رسانی خودرو نصب می‌شود. هر چقدر فیلتر هوا تمیزتر باشد، تنفس خودرو بهتر انجام شده و به بهبود عملکرد خودرو کمک می‌شود. فیلترهای تمیز و نو امکان عبور هوا و سوخت بیشتر به سمت موتور را می‌دهند. همین امر باعث می‌شود تا سوخت و هوا در سیلندر به میزان کافی وجود داشته باشد و احتراق بهتری در آن صورت بگیرد. با تمیز کردن فیلترها قدرت خودروی معمولی حدود 5 الی 7 اسب بخار بیشتر می‌شود.

 1. کاهش وزن خودرو

جهت افزایش سرعت و تقویت موتور خودرو بهتر است کلیه لوازم اضافی در صندوق عقب و حتی داخل کابین را خارج کرد. زمانی که وزن کلی خودرو کاهش پیدا کند، خاصیت آیرودینامیکی آن بیشتر شده و موتور میتواند انرژی را به طور موثرتری مصرف نماید. از این رو یکی دیگر از راه‌های ساده برای رفع کاهش قدرت موتور، کاهش وزن خودرو است.

 1. استفاده از سرسیلندر مناسب

جهت افزایش قدرت موتور و جلوگیری از کاهش قدرت آن باید از سرسیلندرهای مناسب استفاده کرد. سرسیلندرها باید به ازای هر سیلندر، 8 سوپاپ یا بیشتر داشته باشند. این سرسیلندرها سبب افزایش قدرت موتور خودرو به طور چشم‌گیری می‌شوند. در کنار آن هم میتوان از یک پروفیل میل بادامک سازگار با سرسیلندر استفاده کرده تا حرکت صاف و هم‌پوشانی کافی ایجاد شود.

 1. تعویض شمع‌های فرسوده

یکی دیگر از راه‌های ساده برای رفع کاهش قدرت موتور، تعویض شمع‌های فرسوده است. تعویض شمع تاثیر زیادی بر روی بهبود عمل احتراق دارد. هر چقدر هم عمل احتراق بهتر انجام شود، قدرت موتور بیشتر می‌گردد. برای تقویت موتور ماشین میتوانید از شمع‌های سوزنی و ایریدیوم به جای شمع‌های معمولی استفاده نمایید.

 1. تعویض ECU خودرو

برخی افراد برای افزایش قدرت موتور اتومبیل به سراغ تعویض ECU خودرو با مدل‌های اسپرت می‌روند. با اینکه این کار سبب به هم خوردن زمان‌بندی و میزان ترکیب بنزین و هوا در موتور می‌شود، اما قدرت موتور را افزایش زیادی می‌دهد. به خصوص اگر خودرو دارای توربو شارژ یا سوپر شارژ باشد.

 1. سرویس‌های دوره‌ای منظم

سرویس دوره‌ای تنها به معنای تعویض یا تغییر قطعات فنی آن نیست. بلکه در سرویس‌های دوره‌ای باید مواردی نظیر سطح روغن ترمز، هواکش‌ها و غیره نیز بررسی شوند. هر چقدر به جزئیات خودرو توجه بیشتری شود، عملکرد خودرو و میزان شتاب و قدرت آن نیز بیشتر می‌گردد.

 

جمع بندی

در صورتی که متوجه کاهش قدرت موتور خودروی خود شدید، میتوانید از راه‌های اشاره شده در متن جهت افزایش قدرت موتور استفاده نمایید. راهکارهای اشاره شده، راه‌های ساده برای رفع کاهش قدرت موتور هستند و میتوانند منجر به بهبود قدرت و توان خودرو شوند. با در نظر گرفتن دلایل کاهش قدرت موتور هم میتوان مانع از کم شدن قدرت موتور شده و رانندگی بی‌دردسری را تجربه کرد. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر می توانید از دوره های آموزشی سایت گلپانیا استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید